W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Tadeusza Kozłowskiego

23.11.2022

„Przez pięćdziesiąt lat pracy artystycznej zbudował Pan imponujący dorobek, na który składa się ponad sto trzydzieści pozycji operowych, baletowych i operetkowych, ponad trzy tysiące spektakli oraz koncertów symfonicznych i kameralnych, w tym ponad siedemdziesiąt realizacji premierowych. (…) Dziękując za pięćdziesięcioletnią pracę artystyczną, dotychczasowe osiągnięcia zawodowe znacząco wzbogacające dorobek kultury polskiej, życzę Panu inspiracji do dalszej pracy twórczej i realizacji zamierzeń – zawodowych i prywatnych” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do Tadeusza Kozłowskiego. Znakomity dyrygent obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej.

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Tadeusza Kozłowskiego, fot. PAP/ Grzegorz Michałowski

Minister kultury przypomniał, że początkiem drogi zawodowej Jubilata, która prowadziła przez wszystkie stopnie kariery dyrygenckiej, był angaż do zespołu Teatru Wielkiego w Łodzi.

Koneserzy muzyki mogli doświadczać przyjemności estetycznej słuchając utworów płynących spod batuty Maestra na scenach Teatru Muzycznego w Łodzi, Opery i Operetki w Krakowie oraz Teatru Wielkiego -Opery Narodowej w Warszawie. Na kartach historii muzyki na zawsze zapisała się, przygotowana przez Pana dla Teatru Wielkiego w Poznaniu, prapremiera „Portretu” Weinberga, za którą otrzymał Maestro od Fundacji im. Jana Kiepury nagrodę dla najlepszego polskiego dyrygenta operowego – dodał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że międzynarodowa kariera Jubilata wiodła przez największe sceny operowe niemal wszystkich krajów Europy i Chin. Minister kultury zwrócił uwagę na artystyczne sukcesy Tadeusza Kozłowskiego, do których zaliczyć należy m.in. inaugurację działalności Teatro Vittorio Emanuele w Mesynie

Miłośnicy muzyki doskonale pamiętają 1985 rok, kiedy to wraz z zespołem łódzkiego Teatru Wielkiego i takimi artystami jak Maria Chiara, Fiorenza Cossotto, Nunzio Todisco i Ivo Vinco zainaugurował Pan działalność odrestaurowanego Teatro Vittorio Emanuele w Mesynie –wskazał szef resortu kultury. 

Wicepremier zaznaczył, że Jubilat, tworząc niezapomniane kreacje artystyczne, dał publiczności przyjemność doświadczania i obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie wykonawczym, a Jego imponujące dokonania stanowią istotny wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej.

Wyrazem uznania i docenienia Pańskich dokonań są wysokie odznaczenia państwowe na czele ze Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis’’, odznaką ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej’’, a także uhonorowanie ,,Maską Masek’’ – Nadzwyczajną Złotą Maską, przyznaną w uznaniu za znakomite realizacje sceniczne w Teatrze Wielkim w Łodzi - podkreślił prof. Piotr Gliński. 


Tadeusz Kozłowski

Dyrygent, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya.

Jeszcze w czasie studiów został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery dyrygenckiej (asystent dyrygenta, dyrygent, kierownik wokalny, dyrygent-szef orkiestry), by w latach 1981-1987 pełnić funkcję dyrektora artystycznego tej sceny.

Występował gościnnie w niemal wszystkich krajach Europy i w Chinach. Był pierwszym dyrygentem Macedońskiej Opery Narodowej i Macedońskiej Filharmonii Narodowej w Skopje, wielokrotnie prowadził gościnnie spektakle w Chorwackiej Operze Narodowej w Zagrzebiu. W latach 2001-2002 był dyrektorem artystycznym Opery i Operetki w Krakowie. Od 2005 roku był pierwszym dyrygentem Teatru Wielkiego w Łodzi, od 2008 roku pełnił funkcję dyrektora muzycznego, a następnie do 2011 roku – zastępcy dyrektora ds. muzycznych. W latach 2009-2011 był dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 2014-2016 dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Najdłużej związany z łódzkim środowiskiem muzycznym. Dla tej sceny przygotował 70 premier, w tym prapremiery polskie takich oper jak: „Echnaton” Glassa, „Dialogi karmelitanek” Poullenca, „Adriana Lecouvreur” Cilei, „Kandyd” Bernsteina, „Gajane” Chaczturiana, „Mefistofeles” Boita czy „Tramwaj zwany pożądaniem” Previna.

W repertuarze ma ponad 120 pozycji operowych, baletowych i operetkowych. Przygotował ponad 90 spektakli premierowych. Poprowadził blisko 3 000 spektakli oraz koncertów symfonicznych i kameralnych. W Teatrze Wielkim w Poznaniu przygotował w 2013 roku polską prapremierę „Portretu” Weinberga, za którą otrzymał od Fundacji im. Jana Kiepury nagrodę dla najlepszego polskiego dyrygenta operowego. Za wybitne osiągnięcia artystyczne został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest też laureatem Nadzwyczajnej Złotej Maski przyznanej za 50 znakomitych realizacji w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}