W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 70-lecia Białostockiego Teatru Lalek

18.06.2023

„Dzisiejsza uroczystość stanowi znakomitą sposobność, by wyrazić uznanie i podziw dla tych, którzy tworzyli historię sceny lalkowej w Białymstoku. (…) Z okazji Jubileuszu oprócz podziękowań za troskliwe wypełnianie misji na rzecz kultury polskiej składam całemu Zespołowi serdeczne życzenia nieustawania w poszukiwaniach artystycznych i satysfakcji z nowych wyzwań” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym z okazji jubileusz 70-lecia Białostockiego Teatru Lalek.

fot. Białostocki Teatr Lalek

List wicepremiera Piotra Glińskiego

 

Szanowni Państwo,

siedemdziesiąt lat istnienia to czas, w którym zawiera się wspaniała tradycja Białostockiego Teatru Lalek i nieustanne kształtowanie przez tę instytucję wrażliwości estetycznej widzów oraz dbałości o różnorodność i wysoki poziom repertuaru. Bogaty dorobek sceny budowało swoim talentem wiele pokoleń artystów i twórców, wpisując Białostocki Teatru Lalek w pejzaż kulturalny miasta oraz przyczyniając się do znaczących sukcesów Teatru w Polsce i na świecie.

Dzisiejsza uroczystość stanowi znakomitą sposobność, by wyrazić uznanie i podziw dla tych, którzy tworzyli historię sceny lalkowej w Białymstoku, począwszy od jej pomysłodawców i inicjatorów, Heleny Pacewicz, Piotra Sawickiego oraz Stanisławy Giaro. Ich pasja, determinacja i społeczne zaangażowanie doprowadziły do przekształcenia amatorskiej, szkolnej grupy, powstałej jeszcze przed drugą wojną światową, w Teatr Marionetek, który w 1953 roku uzyskał status sceny profesjonalnej. Reżyserem większości spektakli wystawianych w tamtym czasie była Halina Kołpak. Kolejni dyrektorzy – Joanna Piekarska, Krzysztof Rau, Wojciech Kobrzyński, Wojciech Szelachowski, Marek Waszkiel i obecnie Jacek Malinowski – oddawali tej instytucji zarówno swoje zdolności organizacyjne, jak też ogromny szacunek do teatru formy. Zapraszając do współpracy wybitnych twórców polskich i zagranicznych, wznosili Białostocki Teatr Lalek na mistrzowski poziom realizatorski oraz wykonawczy. W tym czasie także siedziba przechodziła spektakularną metamorfozę, która pozwoliła na poprawę warunków pracy Zespołu oraz zwiększenie komfortu i dostępności dla widzów.

Ranga, jak również prestiż białostockiej sceny sprawiły, że jej spektakle prezentowane są na znaczących ogólnopolskich, a także międzynarodowych festiwalach i przeglądach teatralnych.

Znakomitym dowodem na aktywność oraz wzmacnianie pozycji tej instytucji jest organizacja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”, który w tym roku odbywa się po raz piaty. 

Z okazji Jubileuszu oprócz podziękowań za troskliwe wypełnianie misji na rzecz kultury polskiej składam całemu Zespołowi serdeczne życzenia nieustawania w poszukiwaniach artystycznych i satysfakcji z nowych wyzwań. Publiczności we wszystkich grupach wiekowych życzę pielęgnowania w sobie zachwytu nad sztuką teatru lalkowego i wspólnego przeżywania jej piękna. Jak twierdził bowiem Krzysztof Rau, „teatr ma tylko wtedy szanse powodzenia, jeśli jest teatrem osobiście kontaktującym się z drugim człowiekiem”.

Z poważaniem

Piotr Gliński


Białostocki Teatr Lalek

Białostocki Teatr Lalek jest miejską artystyczną instytucją kultury, jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych scen lalkowych w kraju. Powstał oficjalnie w 1953 roku, gdy Ministerstwo Kultury przyznało mu subwencję i status sceny profesjonalnej. Jednak jego historia sięga roku 1937, kiedy z inicjatywy nauczycielki Heleny Pacewicz oraz Piotra Sawickiego, późniejszego dyrektora teatru, został założony w Białymstoku amatorski teatr lalkowy.

Ogromną pasję i zaangażowanie pierwszego kierownika sceny przejęli kolejni dyrektorzy: Joanna Piekarska, Krzysztof Rau, Wojciech Kobrzyński i Wojciech Szelachowski, Marek Waszkiel. Od września 2012 dyrektorem BTL jest Jacek Malinowski.

Siedzibę Białostockiego Teatru Lalek stanowi pierwszy w Polsce budynek przeznaczony specjalnie dla teatru lalek, wybudowany w 1979 roku. Na trzech scenach prezentowany jest repertuar, który obejmuje zarówno przedstawienia dla dzieci jak i dla dorosłych, wykorzystujące rozmaite techniki lalkowe (kukła, pacynka, jawajka, marionetka, formy plastyczne i niekonwencjonalne), formy teatru wizualnego, teatru przedmiotu, teatru maski i teatru aktorskiego.

O wysokiej randze teatru świadczy jego współpraca z wieloma wybitnymi twórcami sztuki lalkarskiej, m.in. Janem Wilkowskim i Adamem Kilianem, Janem Dormanem, Leokadią Serafinowicz i Wojciechem Wieczorkiewiczem, Andrzejem Dziedziulem, Piotrem Tomaszukiem i Tadeuszem Słobodziankiem.

Białostocki Teatr Lalek aktywnie uczestniczy w festiwalach w Polsce i na świecie, jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Prowadzi także szeroką współpracę międzynarodową, organizuje staże teatralne dla młodych artystów, projekty studyjne i spotkania warsztatowe.

W dniach 16-24 czerwca br. Białostocki Teatr Lalek po raz piąty organizuje Międzynarodowy Festiwal Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek. W czasie Festiwalu, 18 czerwca, zaplanowano obchody jubileuszu 70-lecia białostockiej sceny lalkowej.

{"register":{"columns":[]}}