W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu

13.07.2023

„Muzeum Narodowe we Wrocławiu to wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej Polski. Już od momentu powstania w 1947 i otwarcia w 1948 roku, odgrywało bardzo ważną rolę w rozwoju wiedzy o sztuce” - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego w liście odczytanym dziś przez dyrektora generalnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Czubę podczas uroczystości z okazji jubileuszu 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Jubileusz 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, fot. Maciej Kulczyński_PAP

Minister kultury wskazał, że największą wartością Muzeum Narodowego we Wrocławiu są zbiory, które w wielu przypadkach stanowią najcenniejsze kolekcje polskie.

Do nich zaliczyć należy m.in. sztukę średniowieczną, zbiory grafiki, rzemiosła (w tym z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, szkła antycznego i nowożytnego, mebli, zabytków konwisarstwa, sfragistyki), fotografię polską XIX-XX wieku oraz legendarną „Panoramę Racławicką”. Ponadto na szczególne wyróżnienie zasługuje kolekcja polskiej sztuki współczesnej (jedna z najbogatszych i najciekawszych w kraju), będącą dokumentacją wszystkich ważnych kierunków w plastyce od okresu międzywojennego do początku XXI wieku – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zaznaczył, że nadzwyczajną wartością Muzeum są jego pracownicy, którzy swoimi kompetencjami przyczyniają się do dużych osiągnięć tej instytucji oraz odgrywają ważną rolę w muzealnictwie polskim. Dodał także, że to dzięki ich inwencji Muzeum od lat oferuje atrakcyjne wystawy i wydawnictwa, wielokrotnie nagradzane w konkursach oraz różnorodne i ciekawe programy edukacyjne.

Wyrazem uznania dla Państwa pracy, będą wręczane dzisiaj medale i odznaki resortowe, których przyznanie jest symbolicznym, ale ważnym wyrazem uznania dla Państwa ze strony Ministerstwa i Ministra. O tym, że Muzeum jest instytucją wyróżniającą się z grona innych placówek muzealnych, świadczy fakt zaliczania go do czołówki najczęściej odwiedzanych w Polsce – poinformował minister kultury.

Prof. Piotr Gliński przypomniał, że doceniając znaczenie Muzeum Narodowego we Wrocławiu dla szeroko pojętego polskiego dziedzictwa narodowego, przychylił się do wniosku władz samorządowych województwa dolnośląskiego i zdecydował o przyjęciu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1 lutego 2021 r. obowiązków jedynego organizatora Muzeum – już jako państwowej instytucji kultury.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Oficjalne otwarcie Muzeum Narodowego we Wrocławiu odbyło się 13 lipca 1948 r. Tego dnia, 75 lat temu, pierwsi zwiedzający przekroczyli próg Muzeum Państwowego we Wrocławiu, które w 1950 r. otrzymało nazwę Muzeum Śląskie, a w 1970 r. podniesione zostało do rangi Muzeum Narodowego.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada cztery oddziały – Gmach Główny, o nazwie zgodnej z nazwą całej instytucji, czyli Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum „Panorama Racławicka”, kameralne Muzeum Etnograficzne zlokalizowane w dawnym letnim pałacu biskupów wrocławskich, a także otwarte w czerwcu 2016 roku Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł.

Od 1 lutego 2022 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu otrzymało miano instytucji państwowej, a jego jedynym organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W roku jubileuszowym Muzeum zaprasza do odkrycia śląskiego rokoka – zjawiska w sztuce regionu do tej pory niedostrzegalnego i często pomijanego. Główna wystawa jubileuszowa „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)” otwarta zostanie 14 lipca w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ekspozycja będzie prezentować ponad 500 dzieł sztuki – od malarstwa, rzeźby i grafiki, poprzez złotnictwo, meble, porcelanę, ubiory i akcesoria mody aż po fotografie i instalacje wideo, które uzupełnią prace współczesnych artystów, dla których rokoko jest źródłem inspiracji. Jest to pierwsza w historii muzealnictwa ekspozycja poświęcona temu tematowi.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}