W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 75. rocznicy urodzin Lecha Łotockiego

25.08.2022

Jubileusz 75. rocznicy urodzin obchodzi dziś Lech Łotocki. Wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy w zeszłym roku świętował 50-lecie pracy artystycznej. „Od pięciu dekad zachwyca Pan wyjątkowym talentem i niebanalnymi wcieleniami na deskach polskich scen. (…) Pańskie sukcesy są efektem kunsztu artystycznego, znakomitego warsztatu oraz codziennej, systematycznej pracy” – pisał w liście gratulacyjnym wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który w uznaniu zasług nadał Artyście Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Jubileusz 75. rocznicy urodzin Lecha Łotockiego, fot. Reporter

Lech Łotocki ma na swoim koncie liczne, wybitne kreacje na deskach polskich teatrów, na dużym i małym ekranie, a także w wielu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Występował w  teatrach Polskim i Nowym w Poznaniu oraz w Zespole Teatralnym Janusza Wiśniewskiego. Od 1996 roku jest zawodowo związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. W bogatym dorobku teatralnym Lecha Łotockiego na szczególną uwagę zasługują kreacje w takich spektaklach jak: „Wacława dzieje” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, „Turoń”, „Cmentarze” czy „Jezioro Bodeńskie” w reżyserii Izabelli Cywińskiej, „Emigranci”, „Życie jest snem”, „Diabeł” w odsłonie Wojciecha Szulczyńskiego, „Bachantki” i „Burza” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, „Między nami dobrze jest”, „2020: Burza” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, „Weź, przestań” oraz „Szewcy.u.bram” w reżyserii Jana Klaty czy w przedstawieniach Janusza Wiśniewskiego m.in. „Koniec Europy”, „Życie jest cudem”, „Panopticum a`la Madame Tussaud”.

Na swoim koncie ma także liczne kreacje w spektaklach Teatru Telewizji, gdzie wśród wielu należy wymienić role takie jak: Błazen w produkcji „Mindowie” w reżyserii Bernarda Forda-Hanaoki, Brat Mateo w „Ciemności kryją ziemię” i Bobrowski w przedstawieniu „Wysocki” w reżyserii Izabelli Cywińskiej, Brzechajło w „Bziku Tropikalnym” Grzegorza Horsta D’Albertisa, Wywoływacz w „Woyzecku” Laco Adamika, zaś za rolę w spektaklu „Fotoplastikon” Krzysztofa Bizio otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Teatru Telewizji Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w 2006 roku.

Jest również autorem licznych kreacji w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Szeroka publiczność mogła podziwiać go m.in. w filmach takich jak: „Ojciec” w reżyserii Jerzego Hoffmana, „Kto wierzy w bociany” Heleny Amiradżibi i Jerzego Stefana Stawińskiego, „Gracze” Ryszarda Bugajskiego, „Wiedźmin” Marka Brodzkiego, „Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego, „Moja Angelika” Stanisława Kuźnika, „Na koniec świata” Magdaleny Łazarkiewicz, „Bogowie” Łukasza Palkowskiego czy „Smoleńsk” Antoniego Krauze, a także w popularnych serialach: „Gdańsk 39”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Ekstradycja”, „Plebania”, „Tak miało być”, „Kryminalni” czy „Na dobre i na złe”.

W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2021 r. – Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.  

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}