W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 75. urodzin Haliny Łabonarskiej

14.08.2022

„Dziękując za Pani cenną obecność w polskiej kulturze, składam najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów, wszelkiej pomyślności, nieustającej energii oraz satysfakcji i radości z realizacji nowych zamierzeń” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do Haliny Łabonarskiej. Wybitna aktorka teatralna i filmowa obchodzi dziś jubileusz 75. urodzin.

Jubileusz 75. urodzin Haliny Łabonarskiej, fot. PAP/Rafał Guz

List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego

Wielce Szanowna Pani,

z okazji jubileuszu urodzin niech mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze życzenia wraz ze słowami uznania dla Pani wybitnego talentu i dokonań w dziedzinie sztuki aktorskiej.

Niezwykłe bogactwo warsztatu scenicznego oraz wszechstronność Pani teatralnego emploi zachwycają kolejne pokolenia widzów. Dotychczasowy dorobek w liczbie stu kilkudziesięciu znakomitych ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, jest niepodważalnym świadectwem talentu najwyższej próby i ponad pięćdziesięcioletniej aktywności artystycznej. Godna szczególnego uznania jest Pani patriotyczna postawa, manifestowana również w czasach, kiedy była ona aktem wielkiej odwagi.

Dziękując za Pani cenną obecność w polskiej kulturze, składam najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów, wszelkiej pomyślności, nieustającej energii oraz satysfakcji i radości z realizacji nowych zamierzeń.

Z wyrazami szacunku

Piotr Gliński


Halina Łabonarska

Urodziła się 15 sierpnia 1947 r. Występowała na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru Nowego w Poznaniu oraz na scenach stołecznych teatrów: Dramatycznego, Polskiego im. Arnolda Szyfmana, Na Woli czy Ateneum im. Stefana Jaracza. Znakomite role tworzyła pod okiem wybitnych reżyserów, m.in.: Kazimierza Dejmka, Gustawa Holoubka, Janusza Wiśniewskiego, Jerzego Jarockiego czy Macieja Prusa.

Do jej najbardziej znanych kreacji teatralnych należą m.in. Barbara w spektaklu „Noce i dnie”, Polly w spektaklu „Opera za trzy grosze”, Spika hrabina Tremendosa w spektaklu „Oni” S. I. Witkiewicza, Viola w spektaklu „Wieczór Trzech Króli” W. Szekspira. W Teatrze Telewizji Polskiej zasłynęła jako Pani Helena w spektaklu „Klucz”. Jej portfolio dopełniają znakomite role w filmach takich jak: „Aktorzy prowincjonalni” w reż. Agnieszki Holland, „Vinci” w reż. Juliusza Machulskiego, „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reż. Rafała Wieczyńskiego, „Smoleńsk” w reż. Antoniego Krauzego oraz w serialach: „07 zgłoś się” i „Zaginiona”.

Za kreacje aktorskie była nagradzana m.in. podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych i na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. Została również uhonorowana nagrodą Brązowe Lwy Gdańskie za rolę Anki w filmie „Aktorzy prowincjonalni” w reż. A. Holland na VI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W 2015 r. za całokształt twórczości otrzymała nagrodę im. Ireny Solskiej przyznaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków.

W 2013 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP, a w 2017 r. – Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}