W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 85. urodzin Zbigniewa Bargielskiego

21.01.2022

„Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji jubileuszu urodzin oraz wyrazy głębokiego uznania dla Pańskich dokonań artystycznych. (…) Obrana przez Pana droga artystyczna zaowocowała wspaniałymi utworami, które na trwałe zapisały się w skarbnicy dokonań kultury polskiej” - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do Zbigniewa Bargielskiego. Wybitny kompozytor obchodzi dziś 85. rocznicę urodzin.

Jubileusz 85. urodzin Zbigniewa Bargielskiego /(c) PWM/ fot. Bartek Barczyk/

Gratulując dziesiątków istotnych dla kultury narodowej sukcesów twórczych, które sytuują Pana w gronie najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych, szczególny podziw pragnę wyrazić dla wyjątkowej, całkowicie autonomicznej pozycji Pańskiego dzieła.(…) Pańska twórczość, rozwijająca się drogą harmonijnej ewolucji, pozostaje w pełni homogeniczna, a dzieła cechują się właściwym dla najwybitniejszych twórców indywidualnym charakterem – zaznaczył w liście prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że utwory Zbigniewa Bargielskiego cieszą się nie tylko wielkim uznaniem publiczności, lecz także najwybitniejszych wykonawców.

Dość wspomnieć entuzjastyczne wypowiedzi Wandy Wiłkomirskiej na temat „Koncertu na skrzypce i orkiestrę”, który solistka wykonywała z ogromnym sukcesem. Podobne uznanie zyskały zarówno Pańskie dzieła kameralne, szczególnie zaś kwartety smyczkowe, jak i utwory symfoniczne, oratoryjne i operowe, które były wykonywane w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii i Ameryce Południowej – wskazał wicepremier.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że wyrazem szczególnego uznania dla twórczości artysty było włączenie kompozycji „Trigonalia na gitarę, akordeon, perkusję i orkiestrę” do projektu „100 na 100 Muzyczne dekady wolności”, zrealizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne na 100-lecie Niepodległości. Podkreślił, że za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury muzycznej Zbigniew Bargielski był wielokrotnie wyróżniany znaczącymi nagrodami na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Jego dokonania zostały uhonorowane m.in. Nagrodą Doroczną Związku Kompozytorów Polskich oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Zbigniew Bargielski

Zbigniew Bargielski urodził się 21 stycznia 1937 roku w Łomży. Studiował prawo na Uniwersytecie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie (1954-57). W 1958 roku rozpoczął studia kompozytorskie w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Tadeusza Szeligowskiego. Kontynuował je w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, uzyskując dyplom w 1964 roku. W latach 1966-67 odbywał studia uzupełniające w Paryżu, a w 1972 roku – w Hochschulefür Musik w Grazu. W 1986 roku został stypendystą Deutscher Akademischer Austauschdienst.

Dorobek kompozytorski Zbigniewa Bargielskiego obejmuje blisko 200 kompozycji reprezentujących różne gatunki i formy. Jego utwory były wykonywane w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii i Ameryce Południowej.

Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. W 1965 roku otrzymał I nagrodę w Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich za „Parades” na orkiestrę. W 1976 roku jego Kwartet smyczkowy nr 1 „Alpejski” (1976) uzyskał II nagrodę w Konkursie Kompozytorskim im. Artura Malawskiego w Krakowie, zaś w 1981 roku otrzymał rekomendację Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu. „Sen mara” na tenor i fortepian do słów Kazimierza Wierzyńskiego (1982) zdobył z kolei III nagrodę w Konkursie im. Karola Szymanowskiego w 1982 roku, a utwór „Trigonalia na gitarę, akordeon, perkusję i orkiestrę kameralną” w 1995 roku był rekomendowany przez Międzynarodową Trybunę Kompozytorów UNESCO w Paryżu.

Zbigniew Bargielski obok kompozycji zajmuje się publicystyką i pedagogiką muzyczną. Był profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, kierownikiem Katedry Teorii Muzyki i Kompozycji przy Wydziale Kompozycji oraz Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku tej uczelni. W latach 2005-2014 prowadził klasę kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Utwory Zbigniewa Bargielskiego ukazały się na płycie CD Polskiego Radia w serii „Muzyka Naszych Czasów” (2006), a w 2012 roku firma CD Accord wydała jego kwartety smyczkowe w wykonaniu Kwartetu Śląskiego. Płyta była rekomendowana jako Critics’ Choice for February 2013 przez „Music Web International” i otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2013.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury muzycznej Zbigniew Bargielski został wielokrotnie wyróżniony prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. medalem „Zasłużony dla kultury polskiej” (1990) oraz Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta (1995). W 2000 roku otrzymał w Wiedniu Anton-Benya-Preis, a w 2001 roku Nagrodę Doroczną Związku Kompozytorów Polskich. W 2011 roku został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, zaś w 2017 - Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

 

{"register":{"columns":[]}}