W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Aleksandra Machalicy

07.02.2022

„Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin, a także wyrazy uznania za dotychczasową działalność artystyczną” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym do Aleksandra Machalicy. Wszechstronny aktor, występujący na deskach teatrów lalkowych i dramatycznych, w słuchowiskach radiowych, a także na dużym oraz małym ekranie, 7 lutego obchodzi 70. rocznicę urodzin.

Jubileusz Aleksandra Machalicy, fot. PAP/Tytus Żmijewski

Wicepremier wspomniał w liście, że w jednym z wywiadów Jubilat wyznał, iż pasja i zamiłowanie do sztuki teatralnej towarzyszyły mu od najmłodszych lat, co stanowiło zapowiedź wyboru drogi zawodowej i późniejszej kariery.

Pańską niebanalną umiejętność ożywiania formy widzowie mogli podziwiać na deskach Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej oraz Pleciuga w Szczecinie. Wśród wielu ról z tego okresu niezatarta pozostanie tytułowa postać w „Kowalu” w reżyserii Jerzego Zitzmana czy pierwszoplanowa rola Dudy w „Złotym kluczu” w oprawie artystycznej Włodzimierza Dobromilskiego.

Doskonalony w wymagającej sztuce lalkarskiej kunszt aktorski wzbogacał się na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku i na stołecznych scenach Teatru Narodowego oraz Powszechnego, w których zachwycał Pan jako Alcabon w „Leśmianie”, reżyserowanym przez Adama Hanuszkiewicza czy Książę Filip w „Iwonie, księżniczce Burgunda” w odsłonie Zygmunta Hübnera. Jednak najdłuższą współpracę podjął Pan z Teatrem Nowym w Poznaniu, gdzie od przeszło trzydziestu lat swoim talentem przydaje Pan blasku najważniejszym spektaklom tej sceny. Spośród dziesiątków przedstawień, w pamięci pozostanie szczególnie „Cena” w inscenizacji Eugeniusza Korina, w którym grał Pan u boku swojego ojca, Henryka Machalicy, i brata, Piotra – przypomniał wicepremier Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podkreślił, że potwierdzeniem perfekcji rzemiosła i szerokiej skali możliwości warsztatowych Aleksandra Machalicy są istotne role na dużym i małym ekranie, a także w popularnych serialach ostatnich lat, które zwielokrotniły Artyście sympatię i uznanie publiczności.

Wyrazem docenienia Pańskiej aktywności na niwie sztuki aktorskiej oraz znaczącego dorobku było uhonorowanie Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis – podkreślił wicepremier Piotr Gliński, dziękując za dotychczasowe dokonania artystyczne i życząc wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz realizacji planów osobistych i zawodowych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}