W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Alicji Majewskiej

30.05.2023

„Z okazji jubileuszu urodzin proszę przyjąć moc serdecznych życzeń, a także wyrazy uznania i podziękowania za oryginalny wkład w rozwój polskiej kultury. Jest Pani artystką obdarzoną wyjątkowym talentem. Połączenie charyzmy, urzekającego głosu i uroku scenicznego ze szczególną wrażliwością i siłą przekazu czynią Panią jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek w dziejach polskiej muzyki popularnej” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do Alicji Majewskiej w dniu urodzin.

Sopot, 27.05.2023. Wokalistka Alicja Majewska podczas drugiego dnia XX edycji Polsat SuperHit Festiwal 2023 w Sopocie, 27 bm. (jm) PAP/Marcin Gadomski

List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego

Wielce Szanowna Pani,

z okazji jubileuszu urodzin proszę przyjąć moc serdecznych życzeń, a także wyrazy uznania i podziękowania za oryginalny wkład w rozwój polskiej kultury.

Jest Pani artystką obdarzoną wyjątkowym talentem. Połączenie charyzmy, urzekającego głosu i uroku scenicznego ze szczególną wrażliwością i siłą przekazu czynią Panią jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek w dziejach polskiej muzyki popularnej.

Od czasu debiutu scenicznego przeszła Pani niezwykłą drogę twórczą, zdobywając powszechne uznanie znawców i sympatię publiczności. Nieustannie poszukując nowych form wyrazu, harmonijnie łączyła Pani walory popularne oraz rozrywkowe z poetyckimi i wzniosłymi.

Gratulując dotychczasowych wspaniałych sukcesów artystycznych, nie sposób nie wspomnieć o utworach takich jak: „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Być kobietą”, „To nie sztuka wybudować nowy dom”, które weszły do kanonu rodzimej piosenki. Ich aktualne wciąż przesłanie, zawierające ponadczasową mądrość o świecie ludzkich spraw i uczuć, sprawia, że do dziś pozostają w żywej pamięci odbiorców.

Pani nieprzeciętny wdzięk sceniczny pełen pogody ducha, a jednocześnie nasycony refleksyjnością, ujmował nie tylko w Polsce, ale też na estradach wielu krajów Europy, Azji, obu Ameryk i Australii, gdzie rozsławiała Pani polską piosenkę.

Wśród licznych przejawów Pani pracy artystycznej znaleźć można nie tylko utwory wydane na kilkunastu albumach płytowych, ale także nagrania radiowe oraz recitale telewizyjne. Bogactwo możliwości wokalnych przejawiało się w zróżnicowanym repertuarze, od piosenek popularnych i kolęd, przez muzykę filmową, aż po pieśni sakralne. Współpraca twórcza z cenionymi artystami, takimi jak Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki czy Jerzy Połomski, zaowocowała szeregiem niezapomnianych duetów.

Wspominając Pani osiągnięcia, wymienić należy również liczne nagrody na najważniejszych krajowych i międzynarodowych festiwalach piosenki, w tym Złoty Mikrofon przyznany przez Zarząd Polskiego Radia podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz nagrodę specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego KFPP za indywidualność artystyczną, a także Grand Prix na festiwalach w Rostocku oraz w Hawanie na Kubie.

Wyrazem najwyższego uznania dla Pani dokonań artystycznych było uhonorowanie Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Chyląc czoła przed wspaniałym dorobkiem twórczym, życzę Pani dalszej owocnej pracy na rzecz polskiej kultury, realizacji wszelkich planów osobistych i zawodowych, a także dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Z wyrazami szacunku

Piotr Gliński

 


Alicja Majewska

Alicja Majewska urodziła się 30 maja 1948 r. we Wrocławiu. Jest absolwentką Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku andragogika.

Karierę muzyczną rozpoczęła w 1968 r. W latach 1971-1974 była solistką zespołu Partita i występowała w warszawskim Teatrze na Targówku, z którym była związana do 1977 roku. Lekcji śpiewu udzielała jej prof. Olga Łada. Karierę solową rozpoczęła w 1974 roku. Rozgłos przyniósł jej udział w programie telewizyjnym, gdzie występowała z repertuarem Hanki Ordonówny. Koncertowała w wielu krajach Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. Do jej największych przebojów, cieszących się ogromną popularnością, należą m.in. „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Być kobietą”, „To nie sztuka wybudować nowy dom”.

Artystka wielokrotnie odbierała nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w tym nagrodę główną Ministra Kultury i Sztuki za piosenkę „Bywają takie dni” ( 1975 r.), nagrodę specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego KFPP Opole ’89 za indywidualność artystyczną, a także Złoty Mikrofon przyznawany przez Zarząd Polskiego Radia. W 2020 roku Alicja Majewska świętowała jubileusz 45-lecia współpracy artystycznej z kompozytorem i aranżerem Włodzimierzem Korczem. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie kultury muzycznej została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

{"register":{"columns":[]}}