W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Jerzego Skolimowskiego

05.05.2023

„Z okazji 85. urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej osobistej pomyślności, a także wyrazy uznania dla dotychczasowej działalności twórczej, a nade wszystko dla wspaniałego dorobku artystycznego w różnorodnych dziedzinach sztuki. (...) W tym uroczystym dniu dziękuję Panu za pracę dla dobra kultury oraz życzę dalszych sukcesów artystycznych, również w dziedzinie malarstwa, będącego jedną z Pańskich twórczych pasji” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do Jerzego Skolimowskiego. Reżyser i scenarzysta obchodzi dziś jubileusz 85. urodzin.

Jubileusz Jerzego Skolimowskiego, fot. PAP Zbigniew Meissner

List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego

Szanowny Jubilacie,

z okazji 85. urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej osobistej pomyślności, a także wyrazy uznania dla dotychczasowej działalności twórczej, a nade wszystko dla wspaniałego dorobku artystycznego w różnorodnych dziedzinach sztuki.

Jest Pan reżyserem, twórcą dzieł filmowych, czołowym przedstawicielem polskiego kina nowej fali. Nurtu, powstałego w naszej kinematografii, zwanego „trzecim kinem polskim”. To kino poszukujące prawdy o sobie, o okresie socjalistycznej stabilizacji, rodzącym moralne problemy urządzania się w życiu, wymagającym określenia stosunku do zastanego świata i jego norm etycznych, które zobaczymy m.in. w takich Pańskich dziełach jak „Rysopis”, „Walkower” czy „Bariera”. W pełni zasłużył Pan na miano głównego reprezentanta tego pokolenia w polskim filmie.

Jako twórca filmowy jest Pan laureatem licznych Polskich Nagród Filmowych „Orły”, w tym Nagrody Specjalnej z roku 2003 przyznanej za „niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze, realizowaną w Polsce i na emigracji oraz stale związki z Polską”. Rozmaite wyróżnienia, które zdobywał Pan na festiwalach krajowych i zagranicznych, są potwierdzeniem Pańskich dokonań, jak również powodem do dumy i satysfakcji dla całej polskiej kinematografii.

Esencją mistrza była fabuła pt. IO, którą mogliśmy oglądać od wiosny 2022 roku. To poetycka opowieść o osiołku, dziewczynie i człowieczeństwie ukazująca współczesność, przefiltrowana przez Pana wrażliwość. Przedstawiona rzeczywistość obrazuje okrucieństwo i bezmyślność współczesnego człowieka, brak jego szacunku do natury i bliźniego. W filmie stawia Pan zarzuty całemu gatunkowi ludzkiemu. IO oprowadza nas po kolejnych kręgach piekieł stworzonych przez ludzi, co ma unaocznić ludzki egoizm i brak empatii.

W tym uroczystym dniu dziękuję Panu za pracę dla dobra kultury oraz życzę dalszych sukcesów artystycznych, również w dziedzinie malarstwa, będącego jedną z Pańskich twórczych pasji.


Jerzy Skolimowski

Jerzy Skolimowski urodził się 5 maja w 1938 r. w Łodzi. Studiował polonistykę i etnografię na Uniwersytecie Warszawskim.  W 1963 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Już jako student odnosił liczne sukcesy, np. za etiudę „Boks” otrzymał Grand Prix na MFF o sporcie w Budapeszcie.

Karierę filmową rozpoczął jako scenarzysta filmów „Niewinni czarodzieje” oraz „Nóż w wodzie". Jako reżyser zadebiutował w 1964 r. filmem „Rysopis”, który został złożony z kilku etiud zrealizowanych podczas studiów w łódzkiej szkole filmowej i przedstawiony jako film dyplomowy.

Od 1967 r. Jerzy Skolimowski mieszka i pracuje za granicą: we Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA. Poza granicami Polski zasłynął jako reżyser filmu „Start”, za który otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

W latach 1991 a 2008 poświęcił się głównie malarstwu. Jest także autorem tomików wierszy "Siekiera i niebo" (Warszawa 1959), "Gdzieś blisko siebie" (Warszawa 1958).

Jerzy Skolimowski jest laureatem wielu nagród: m.in. Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes za „Wrzask”, Nagrody Specjalnej Jury na MFF w Wenecji za film „Latarniowiec” czy Grand Prix za film "Bariera" na Festiwalu Filmów Autorskich w Bergamo. W 2016 roku został uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji za całokształt twórczości.

Jerzy Skolimowski został także odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Sztuki i Literatury (Francja).

Ogromny sukces na arenie międzynarodowej odniósł jego ostatni film pt. „IO”. Na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2022 r. zdobył nagrodę w kategorii „Najlepszy film”. Był również nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”.

 

{"register":{"columns":[]}}