W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Michała Urbaniaka

22.01.2023

„Z okazji osiemdziesiątej rocznicy urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia i nieustającej energii twórczej. Dołączam do nich wyrazy najwyższego uznania dla Pana wspaniałych dokonań artystycznych, o niebagatelnym znaczeniu dla polskiej kultury oraz jej wizerunku na świecie” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do Michała Urbaniaka. Wybitny muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer obchodzi dziś 80. urodziny.

Jubileusz Michała Urbaniaka, fot. Roman Zawistowski/PAP

Wicepremier przypomniał, że Artysta rozpoczął karierę w Łodzi, gdzie stawiał pierwsze kroki na scenie jazzowej jako saksofonista-samouk, występując z amatorskim zespołem dixielandowym Tiger Rag. W Warszawie ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec Tadeusza Wrońskiego.

Pomimo wyjątkowego talentu wiolinistycznego, potwierdzonego przyznanym stypendium w klasie Dawida Ojstracha, postanowił Pan porzucić klasykę na rzecz jazzu, w którym, jak Pan mówił, ważniejsze niż rzemiosło są serce, dusza, talent i pasja - przypomniał prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że taki wybór przyniósł Jubilatowi szereg sukcesów i zaowocował międzynarodową karierą, a debiut na Jazz Jamboree w 1961 roku, wraz z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego, był początkiem drogi prowadzącej do najbardziej renomowanych scen jazzowych na świecie.

Koncertując z różnymi formacjami w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, a także w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, stał się Pan ambasadorem światowego jazzu w Polsce oraz polskiego — na świecie. Pański talent szybko został dostrzeżony i doceniony, czego następstwem było nawiązanie współpracy z muzykami takimi jak Miles Davis, Ron Carter czy George Benson, a Nowy Jork stał się Pana artystycznym domem – podkreślił wicepremier.

Szef resortu kultury przypomniał, że dowodem najwyższego uznania dla umiejętności i kunsztu Jubilata są liczne nagrody, wyróżnienia i odznaczenia.

Dziękując za dotychczasową działalność, życzę zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Niech nigdy nie zabraknie Panu pogody ducha, zapału twórczego i satysfakcji z podejmowanych przedsięwzięć – zakończył prof. Piotr Gliński.


Michał Urbaniak urodził się 22 stycznia 1943 r. w Warszawie. Rozpoczynał od nauki skrzypiec klasycznych, ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi. W tym czasie współpracował z amatorskim zespołem dixielandowym Tiger Rag. Na saksofonie nauczył się grać samodzielnie. W 1961 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec Tadeusza Wrońskiego. Odnosił duże sukcesy, zdobył nawet stypendium u Dawida Ojstracha w Moskwie.

W latach sześćdziesiątych występował w różnych formacjach - ze Zbigniewem Namysłowskim w Jazz Rockers, w Kwintecie Krzysztofa Komedy czy z Andrzejem Trzaskowskim w The Wreckers, z którym pierwszy raz wyjechał do Stanów Zjednoczonych, koncertując w klubach jazzowych i na festiwalach, między innymi w Newport i Waszyngtonie.

Był założycielem formacji Michał Urbaniak Group, której członkami byli m.in Urszula Dudziak, Adam Makowicz i Paweł Jarzębski. Jako kreator muzyki fusion, wprowadził do jazzu takie gatunki jak jazz rock, rap i hip hop, tworząc projekt Urbanator. Koncertuje również w ramach projektu UrbSymphony, występując z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi oraz komponując muzykę będącą połączeniem jazzu i europejskiej klasyki.

W wielu kompozycjach, szczególnie powstałych w latach 70. XX w. można dostrzec wpływy polskiej muzyki ludowej - album „Atma” wydany przez wytwórnię Columbia Records w całości inspirowany był polskim folklorem. Michał Urbaniak jest również autorem muzyki do wielu spektakli teatralnych, filmowych i programów telewizyjnych, w tym do nagrodzonego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Długu” w reżyserii Krzysztofa Krauzego.

Jako artysta wszechstronny, Michał Urbaniak ma na swoim koncie sukcesy również jako aktor – za rolę w filmie  „Mój rower” w reż. Piotra Trzaskalskiego otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora Black Nights Film Festival w Tallinie oraz Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku.

Współpracował z największymi sławami jazzu jak: George Benson, Lenny White, Wayne Shorter, Marcus Miller, Billy Cobham, Joe Zawinul, Ron Carter, Stéphane Grappelli oraz Miles Davis, występując m.in. w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niemczech i Szwajcarii.

Dyskografia Michała Urbaniaka obejmuje ponad 60 płyt autorskich i dziesiątki w roli sidemana.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}