W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Sławy Przybylskiej

02.11.2022

„Od początku Pani wyjątkowa kariera rozwijała się na wielu płaszczyznach. Publiczność miała możliwość poznać niezwykle wszechstronną Artystkę o wielu talentach – piosenkarkę i aktorkę, która oprócz muzyki wielkim zamiłowaniem obdarzyła również malarstwo i rzeźbę. […] We wdzięcznej pamięci odbiorców do dziś pozostają wspaniałe interpretacje, dopełnione niespotykaną wrażliwością oraz ciepłym brzmieniem Pani głosu” - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do Sławy Przybylskiej z okazji 90. rocznicy urodzin jednej z najznakomitszych polskich piosenkarek.

Jubileusz Sławy Przybylskiej, Fot. A.Rybczyński/PAP

List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego

Wielce Szanowna Pani,

z okazji jubileuszu urodzin proszę przyjąć moc serdecznych życzeń, a także wyrazy uznania dla Pani wspaniałego dorobku artystycznego, istotnie wzbogacającego skarbnicę polskiej kultury.

Już od początku Pani wyjątkowa kariera rozwijała się na wielu płaszczyznach. Publiczność miała możliwość poznać niezwykle wszechstronną Artystkę o wielu talentach – piosenkarkę i aktorkę, która oprócz muzyki wielkim zamiłowaniem obdarzyła również malarstwo i rzeźbę.

Pani nieprzeciętna charyzma i emanujący wdzięk sceniczny ujmowały odbiorców nie tylko w Polsce, ale i na estradach całego świata, gdzie rozsławiała Pani polską piosenkę podczas licznych tournée w większości krajów Europy, a także w Izraelu, Kanadzie, USA czy w Australii. Wiele uczyniła Pani również dla popularyzowania pieśni śpiewanej w jidysz, występując z recitalami między innymi podczas berlińskiego festiwalu pod hasłem „Kobieta w pieśniach żydowskich”, jak również Europejskiego Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Leverkusen.

We wdzięcznej pamięci odbiorców do dziś pozostają wspaniałe interpretacje, dopełnione niespotykaną wrażliwością oraz ciepłym brzmieniem Pani głosu. Utwory takie jak „Pamiętasz była jesień” do filmu „Pożegnania” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, „Czerwone maki na Monte Casino” z filmu „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Już nigdy” czy „Miłość w Portofino” przyniosły nie tylko olbrzymi rozgłos, ale weszły w kanon rodzimej twórczości, ukazując mistrzowskie połączenie słowa i dźwięku. W prosty, acz przejmujący sposób opowiadają one o świecie emocji, do dziś wzbudzając najczulsze struny ludzkiej wrażliwości.

Wspominając szereg osiągnięć będących Pani udziałem, nie sposób pominąć licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, dla zagranicznych rozgłośni radiowych i zagranicznych stacji telewizyjnych, jak również występów w widowiskach teatralnych czy licznych nagród przyznanych na najważniejszych festiwalach piosenki. Niejako podsumowaniem tych wspaniałych sukcesów było uhonorowanie Pani najwyższym wyróżnieniem radiowym – Diamentowym Mikrofonem na 52. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, podczas gali z okazji 90-lecia Polskiego Radia.

Potwierdzeniem Pani niezwykłych dokonań o niebagatelnym znaczeniu było odznaczenie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Dziękując za Pani twórczą obecność w kulturze polskiej, składam z serca płynące życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz nieustającej energii i pogody ducha.

Z wyrazami szacunku

Piotr Gliński


Sława Przybylska

Śpiewu uczyła się u prof. Wandy Wermińskiej. Działalność artystyczną rozpoczęła w czasie studiów, kiedy zadebiutowała w Studenckim Teatrze Satyryków STS oraz występowała w klubie studenckim „Stodoła”. W 1957 r. zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie Polskiego Radia. Następnie, w telewizyjnym konkursie „Zapraszamy na estradę", jako jedyna otrzymała od wszystkich jurorów maksymalną liczbę punktów, zyskując miano polskiej Edith Piaf.

W 1958 r. została słuchaczką Studium Estradowego Polskiego Radia, w którym pobierała naukę sztuki interpretacji piosenki pod kierunkiem Jerzego Abratowskiego i Aleksandra Bardiniego. Olbrzymią popularność przyniosła jej wówczas piosenka „Pamiętasz, była jesień” do filmu „Pożegnania”. W 1960 r. wystąpiła w filmach „Niewinni czarodzieje” oraz „Zezowate szczęście”.

W latach 1974-1987 współpracowała z Teatrem "Stara Prochownia", była aktorką i piosenkarką "Teatru na Targówku" w Warszawie (1985 - 1988). Występowała również w Teatrze Syrena, Teatrze Buffo, Teatrze Żydowskim, czy Teatrze Ziemi Opolskiej. Zagrała w wielu spektaklach, m.in.: „Toast weselny”, „Bukiecik alpejskich fiołków”, czy „Ballada o miłości zagrożonej”. Występowała również na scenach zagranicznych, m.in. w Teatrze Metechii w Tbilisi oraz w Teatrze Miejskim w Saarbrücken. Była też gościem kabaretów „U Lopka”, „Pod Egidą” oraz krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”.

W swoim dorobku ma również liczne nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Za swoje zasługi i osiągnięcia artystyczne została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}