W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej

17.09.2022

„Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji urodzin. Dołączam do nich wyrazy głębokiego szacunku dla Pani wybitnych osiągnięć aktorskich. Wszystkie wykreowane przez Panią postaci charakteryzuje niezwykle złożony świat wewnętrznej emocjonalności. Pani bogaty warsztat aktorski oraz wnikliwa i analityczna praca nad rolą doprowadzały zawsze do mistrzowskiego efektu końcowego” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym do Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej. Wybitna aktorka teatralna i filmowa obchodzi dziś 80. urodziny.

Teresa Budzisz-Krzyżanowskiej, fot. Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Teresa Budzisz-Krzyżanowska

Teresa Budzisz-Krzyżanowska ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Wykreowała wiele wybitnych ról występując na krakowskich i warszawskich scenach. Zapisała piękne karty w historii Starego Teatru i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz teatrów warszawskich: Narodowego, Studio i Ateneum. Współtworzyła przedstawienia legendarnych polskich reżyserów teatralnych XX wieku, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Grzegorzewskiego czy Krystiana Lupy.

Wśród wielu znamienitych ról artystki wymienić należy m.in. Rachelę w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, Pannę Burstner w „Procesie” Franza Kafki, tytułową Pannę Julię w dramacie Augusta Strindberga, Irenę Arkadinę w „Dziesięciu portretach z czajką w tle” wg Antoniego Czechowa, Hamleta w słynnej inscenizacji Andrzeja Wajdy „Hamlet IV czy Jokastę w „Królu Edypie” Sofoklesa.

Dopełnieniem dorobku scenicznego artystki jest bogate dossier filmowe i telewizyjne, począwszy od roli Leny w pierwszym fabularnym filmie Krzysztofa Kieślowskiego „Przejście podziemne”, kreację w „Lawie” Tadeusza Konwickiego wg „Dziadów” Adama Mickiewcza, gdzie zagrała Panią Rollinson, czy w „Faustynie” Jerzego Łukaszewicza, aż po rolę w filmie Magdaleny i Piotra Łazarkiewiczów „Odjazd” oraz w bardzo dobrze przyjętym serialu „Głęboka Woda”.

Aktorka zapisała również ważną kartę w historii Teatru Telewizji, uświetniając swoją grą blisko siedemdziesiąt spektakli. Na telewizyjnej „scenie” debiutowała w 1968 roku tytułową rolą w „Eugenii Grandet” Honore de Balzaca w reżyserii Bogdana Hussakowskiego. Kreacja królowej Anglii w „Elżbiecie Królowej Anglii” Ferdynanda Brucknera, w inscenizacji Laco Adamika przeszła do historii polskiego teatru.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska swoje wielowymiarowe doświadczenie w zakresie sztuk scenicznych przekazywała młodym adeptom aktorstwa, pracując jako pedagog w Akademii Teatralnej w Warszawie.

Artystka za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki aktorskiej otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}