W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Włodzimierza Korcza

13.11.2023

„Dziękując za dotychczasową działalność, życzę zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Niech nigdy nie zabraknie Panu pogody ducha, zapału twórczego i satysfakcji z wszystkich podejmowanych przedsięwzięć, a kolejne lata przyniosą moc wyzwań oraz inspiracji do realizacji dalszych zamierzeń na wielu polach twórczej aktywności”– napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do Włodzimierza Korcza. Kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent, a także twórca niezliczonych przebojów obchodzi dziś jubileusz 80. urodzin.

Włodzimierz Korcz, fot. Andrzej Jackowski_PAP

Minister kultury przypomniał, że debiut Włodzimierza Korcza w roli kompozytora w 1965 roku przyniósł Mu rozgłos i uznanie, a skomponowane piosenki do wierszy znanych poetów w interpretacji Zofii Kamińskiej wielokrotnie zwyciężały w łódzkich Giełdach Piosenki.

Kompozycje naznaczone własnym, niepowtarzalnym stylem muzycznym do dziś cieszą się uznaniem zarówno publiczności, jak i wykonawców. Współpracował Pan z najznakomitszymi artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, a Pańskie piosenki były i nadal są chętnie wykonywane przez gwiazdy polskiej estrady, wśród których wymienić należy chociażby Halinę Frąckowiak, Andrzeja Zauchę, Zbigniewa Wodeckiego czy Alicję Majewską, z którą stworzył Pan legendarny duet koncertujący w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i Australii – wskazał prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podkreślił wyjątkową wrażliwość muzyczną jubilata oraz niebywałą umiejętność odzwierciedlania szerokiego wachlarza emocji za pomocą dźwięków, które potrafią poruszyć najczulsze struny ludzkich serc.

Pańskie melodie nuci cały naród, trudno byłoby znaleźć Polaka, który nie znałby piosenki „Być kobietą” czy „Przed nocą i mgłą” stanowiącej motyw przewodni serialu „07 zgłoś się”. Wspaniale odnajduje się Pan w tworzeniu zarówno muzyki teatralnej i filmowej, jak i pieśniarskiej, musicalowej, a nawet oratoryjnej, czego przykładem jest cieszące się uznaniem oratorium „Woła Nas Pan”. Nie sposób również pominąć bogatą współpracę z kabaretami, takimi jak m.in. Pod Egidą , TEY, Olgi Lipińskiej, telewizyjnym „Polskim Zoo” czy „Kraj się śmieje” – napisał w liście gratulacyjnym minister Piotr Gliński.

Minister kultury wskazał na imponujący dorobek oraz zasługi dla polskiej kultury Włodzimierza Korcza, które czynią Go jednym z najznakomitszych współczesnych twórców estradowych.

Dzięki wytężonej pracy, artystycznej dociekliwości i umiłowaniu muzyki z powodzeniem realizuje się Pan w tych wszystkich rolach, a świadectwem Pańskich znamienitych dokonań w dziedzinie kultury muzycznej jest uhonorowanie Pana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – podkreślił minister kultury.

Włodzimierz Korcz

Włodzimierz Korcz urodził się 13 listopada 1943 roku w Łodzi. Jest absolwentem wydziału instrumentalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu Zbigniewa Szymonowicza. W czasie studiów współpracował z Redakcją Muzyczną Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi i Orkiestrą Rozrywkową pod kierownictwem Henryka Debicha.

Jako kompozytor zadebiutował w 1965 r. muzyką do wierszy znanych poetów. W latach 1966-1970 piosenki te – w interpretacji Zofii Kamińskiej – wielokrotnie zwyciężały w łódzkich Giełdach Piosenki. W latach 1968-1970 był redaktorem muzycznym Polskiego Radia w Łodzi, a w latach 1974-1977 pełnił funkcję kierownika muzycznego Teatru na Targówku.

Artysta komponuje muzykę teatralną i filmową, bierze udział w koncertach radiowych i telewizyjnych. Był szefem muzycznym cyklicznych widowisk telewizyjnych, m.in. reżyserowanych przez Krzysztofa Jaślara Mazurskich Biesiad Kabaretowych czy Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry.

Otrzymał nagrody na festiwalach piosenki w Opolu, Rostocku, Witebsku i Bratysławie. Współpracował z wieloma kabaretami, m.in. Pod Egidą, Tey, Olgi Lipińskiej, telewizyjnym Polskim Zoo, Kraj się śmieje. Pisał piosenki i musicale dziecięce dla harcerskiego zespołu Gawęda (z tekstami Wandy Chotomskiej). Współpracował również z zespołem solistów operowych Filharmonia Traugutta (spektakle: „Sadźmy róże” i „Pieśni Powstania Warszawskiego”).

Skomponował pieśni do słów Karola Wojtyły oraz hymn „O potężny Jezu Chryste” (wyk. Alicja Majewska), a także „Pieśń Papieską Zostań z nami” (sł. Wojciech Kejne, wyk. Dorota Osińska). Jest również twórcą koncertu kolędowego (płyta „Kolędy w Teatrze Stu”, wyk. Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, Andrzej Zaucha), granego nieprzerwanie od kilkunastu lat, później z udziałem Zbigniewa Wodeckiego.

Podróżuje po wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i Australii, najczęściej z Alicją Majewską. Po wykonaniu oratorium „Woła Nas Pan” w Rzeszowie w maju 2005 r. współpracuje ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. Chór towarzyszy kompozytorowi oraz (głównie) Alicji Majewskiej podczas koncertów („Idzie kolęda, Polska kolęda”, „Majewska – Korcz Okrągłe 31 Lat”).

Jest twórcą takich przebojów jak: „Gdzie Ci mężczyźni”, „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Przed nocą i mgłą” (z serialu „07 zgłoś się”). Razem z Alicją Majewską stworzył legendarny duet, który w 2022 roku świętował 45-lecie pracy scenicznej.

Za swoje osiągnięcia w dziedzinie kultury muzycznej Włodzimierz Korcz w 2020 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}