W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs na koncepcję architektoniczną Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu rozstrzygnięty

01.09.2021

Budowa ECF Camerimage to milowy krok w rozwoju infrastruktury kulturalnej w Polsce. Przysłuży się ona promocji Polski jako kraju przyjaznego filmowcom. To jedna z kluczowych inwestycji, o strategicznym znaczeniu dla rozwoju kraju. Jestem przekonany, że nowoczesne centrum filmowe będzie jedną z wizytówek polskiej kultury w kraju i za granicą - mówił w przesłaniu skierowanym do uczestników konferencji, podczas której ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną budynku ECFC, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Konkurs na koncepcję architektoniczną Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu rozstrzygnięty

Pierwsze miejsce (nagroda pieniężna w wysokości 1 500 000 zł brutto oraz nagroda w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki) otrzymał projekt przygotowany przez biuro architektoniczne Baumschlager Eberle Lustenau GmbH. W uzasadnieniu przewodniczący sądu konkursowego dr hab. arch. Bolesław Stelmach stwierdził: „Praca ta w najbardziej atrakcyjny sposób spełnia bardzo skomplikowane założenia programowe, w wymagających ramach realizacji obiektu. Koncepcja wielofunkcyjnych przestrzeni wspólnych harmonijnie współgra z pożądaną typologią rozczłonkowanej bryły. Pozwala to na właściwe relacje przestrzenne z placem festiwalowym i plantami. Dynamiczne formy brył dają szansę na stworzenie rozpoznawalnego, współczesnego znaku w przestrzeni Torunia.”

Konkurs został ogłoszony 28 lutego 2021 wspólnie przez Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE (ECFC) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Organizator oczekiwał od Uczestników przedstawienia obiektu nowoczesnego, nietuzinkowego, oddającego w pełni w swoim wyrazie architektonicznym nieskrępowaną wyobraźnię autorów, tak jak nieprzewidywalna i autentyczna bywa sztuka filmowa. Organizator oczekiwał również, że Budynek ECFC będzie przyjazny dla środowiska, zapewni wysoki komfort użytkowania i warunki zdrowotne oraz osiągnie wysoką efektywność energetyczną.

Powstanie i budowa ECF Camerimage to wspólne przedsięwzięcie rządu RP, miasta Toruń oraz Fundacji Tumult. Rząd przekaże na tę inwestycję w sumie 400 mln zł, zaś miasto 200 mln. Budowa siedziby ECFC, zaplanowana na lata 2021-2025, to obecnie największy, poza Muzeum Historii Polski, budowlany projekt inwestycyjny w dziedzinie kultury w Polsce.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}