W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kultura Dostępna dla seniorów

Akcja „60+ Kultura”

„60+ Kultura” – prawie 500 placówek w całym kraju zaprasza seniorów w pierwszy weekend jesieni

480 placówek kulturalnych w 184 miejscowościach zadeklarowało udział w tegorocznej edycji akcji „60+ Kultura”. To o 46% więcej niż rok temu. Akcja odbędzie się tradycyjnie w pierwszy weekend jesieni, od 27 do 29 września. Muzea, teatry, filharmonie, domy kultury, opery, galerie sztuki, biblioteki i inne placówki kulturalne zaproszą seniorów za darmo lub w cenie promocyjnej. Niektóre przygotowały na te dni specjalna ofertę. Najwięcej atrakcji dla seniorów przygotowały instytucje kultury w województwie mazowieckim i małopolskim.

Celem akcji „60+ Kultura”, organizowanej co roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z zaangażowanymi instytucjami kultury, jest zachęcenie osób powyżej 60. roku życia do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz pokazania im, ile do zaoferowania mają działające w ich okolicach placówki, które specjalnie na tę okazję zorganizują przeróżne warsztaty, zajęcia, wystawy, spotkania, spektakle i wiele innych rozrywek. Najwięcej placówek kulturalnych zaangażowało się w akcję w województwie mazowieckim i małopolskim.

Proponowane atrakcje

W ramach akcji „60+ Kultura” seniorzy będą mogli odwiedzić 281 muzeów w całej Polsce, w których – oprócz możliwości zwiedzania wystaw muzealnych – będą mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach artystycznych lub specjalnie przygotowanych pokazach. Między innymi w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku 28 września odbędzie się plener malarski „Barwy Wody” na wybrzeżu wyspy Ołowianki, w którym seniorzy będą mogli eksperymentować z nietypowymi formami malarskimi, zaś w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się pokaz malarstwa XX wieku, podczas którego zostaną zaprezentowane 143 obrazy w większości przechowywanych w muzealnych magazynach. W mniejszych miastach seniorzy również będą mogli skorzystać z bogatej oferty muzealnej, chociażby w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Solcu Kujawskim, gdzie odbędzie się między innymi spotkanie z poezją - czytanie wierszy przez poetkę Grażynę Rochnę-Woźniak.

W akcji weźmie udział również 30 teatrów, które będą prowadzić sprzedaż biletów na spektakle w promocyjnych cenach oraz zaproponują udział w warsztatach. Jedną z wielu jest oferta przygotowana przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, w którym seniorzy będą mogli kupić bilet na spektakle „Szkoda, że jest nierządnicą” oraz „Marlena. Ostatni koncert” za 25 zł. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zorganizuje warsztaty familijne z zakresu improwizacji teatralnej, skierowane do seniorów z wnukami, mające na celu budowanie wzajemnej relacji między uczestnikami, a Teatr Rozrywki w Chorzowie zaoferuje bilety w cenie 10 zł na „Księżniczkę na ziarnku grochu”, piosenki Edith Piaf w wykonaniu Elżbiety Okupskiej.

Równie bogata jest oferta bibliotek, które zgłosiły swój udział w akcji. W 48 placówkach seniorzy będą mogli m.in. obejrzeć wystawy, wziąć udział w zajęciach komputerowych i spotkaniach, a także kupić bilety w promocyjnej cenie na spektakle i opery. Szeroki wachlarz zajęć przygotowały także domy kultury i inne ośrodki.

Pełna lista atrakcji została zamieszczona na naszej stronie internetowej.

Materiały

Dolnośląskie
Kujawsko-Pomorskie
Lubelskie
Lubuskie
Łódzkie
Małopolskie
Mazowieckie
Opolskie
Podkarpackie
Podlaskie
Pomorskie
Śląskie
Świetokrzyskie
Warmińsko-Mazurskie
Wielkopolskie
Zachodniopomorskie