W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister kultury Honorowym Marszałkiem 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku

01.10.2023

„Parada Pułaskiego to święto polskiej diaspory w Ameryce, ale to przede wszystkim święto polskiej narodowej dumy. A nie ma prawdziwej dumy bez tradycji. Tradycja wydarzenia, w którym uczestniczymy, liczy już prawie sto lat, lecz znowuż i ona wywodzi się z czegoś, co wydarzyło się i było otoczone czcią od ponad 150 lat, czyli bohaterskiej postawy i śmierci poniesionej w boju przez polskiego szlachcica – Kazimierza Pułaskiego. Tutaj, na amerykańskiej ziemi” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystego rozpoczęcia 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku. W tym roku parada, w której wziął udział także prezydent RP Andrzej Duda, maszerowała pod hasłem: „Celebrating Poland and America Defending Freedom”.

Minister kultury Honorowym Marszałkiem 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku, fot. Danuta Matloch

Podczas uroczystego śniadania poprzedzającego Paradę Pułaskiego minister kultury i dziedzictwa narodowego został ogłoszony jej Honorowym Marszałkiem. Szef polskiego resortu kultury uczestniczył także w uroczystej Mszy Świętej poświęconej św. Janowi Pawłowi II w katedrze św. Patryka.

W swoim wystąpieniu podczas parady prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że losy Kazimierza Pułaskiego stanowią wzorowy przykład życia opartego na znanym haśle „Za wolność naszą i waszą”, będącym zasadniczą myślą prowadzącą Polaków przez historię swojego kraju i świata.

Wprawdzie pojawiło się ono na sztandarach niesionych w boju przez polskich żołnierzy dopiero w okresie powstania listopadowego 1831 roku, ale postać i los Kazimierza Pułaskiego stanowią wzór takiej właśnie postawy. Kazimierz Pułaski jest wcieleniem tego motta, tego sztandaru, a jego postawa, krew przelana w walkach o suwerenność Polski i Stanów Zjednoczonych odzwierciedlane są w barwach narodowych naszej flagi – biało-czerwonej – podkreślił prof. Gliński.

Szef polskiego resortu kultury wskazał, że Parada Pułaskiego jest okazją do okazania dumy z polskiej historii i dokonań.

Choć ponadtysiącletnia historia Polski była często trudna i złożona, obok wielkich chwil wyznaczały ją także gorzkie porażki, to jednak unikalne polskie cechy i charakter pozwalały nam Polakom wielokrotnie podnosić się z klęsk i dzięki nim – zwłaszcza w ostatnich latach – Polska, kraj wolny i suwerenny, tworzy dla swych obywateli najlepsze perspektywy rozwoju i bezpieczeństwa w Europie – podkreślił minister kultury.

Prof. Piotr Gliński przekazał Polonii, że trzy dni temu na warszawskiej Cytadeli wspólnie z prezydentem RP Andrzejem Dudą uczestniczył w otwarciu Muzeum Historii Polski.

Wielkie i dumne Muzeum Historii Polski opowiada o naszych polskich dziejach, wyjątkowości i dumie narodowej. Zapraszam wszystkich do odwiedzania tej instytucji. Ona jest już w Polsce, podobnie jak 300 innych muzeów, które zbudowaliśmy przez ostatnie 8 lat – mówił szef resortu kultury.

Minister Piotr Gliński podkreślił także wagę i jednoczącą rolę Parady Pułaskiego.

Będziemy mieli okazję podziwiać tu wiele przejawów polskości, polskiej tradycji, różnorodności, które jednoczą nas w dumie. Ta różnorodność to także bogactwo unii, związków i organizacji, w które zrzeszają się amerykańscy Polacy. Czy to stowarzyszenia społeczne, czy kluby kulturalne, drużyny sportowe i skautowe, unie kredytowe – wszyscy jesteśmy złączeni pragnieniem silnej, suwerennej, wolnej Polski. Chciałbym Wam wszystkim powiedzieć, że Polska bardzo Was potrzebuje: Waszego patriotyzmu, Waszego wsparcia i Waszej dumy z polskości. Tu w Ameryce te słowa o patriotyzmie i dumie brzmią szczególnie naturalnie – ocenił.

Szef polskiego resortu kultury podziękował organizatorom Parady Pułaskiego za ich pracę i zaangażowanie w przygotowanie tak wspaniałego wydarzenia. Słowa uznania skierował również do polskich przedstawicielstw w Stanach Zjednoczonych, m.in. Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku.

Celebrujmy tę wyjątkową okazję, łącząc nasze kroki i serca w marszu polskiej dumy narodowej. Bowiem ta nasza duma jest częścią zborowej dumy wszystkich Amerykanów! Niech żyje Polska, niech żyją Stany Zjednoczone i wiwat Polonia! Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy Wy żyjecie – zakończył prof. Piotr Gliński.


Parada Pułaskiego w Nowym Jorku

Parada Pułaskiego jest największym świętem amerykańskiej Polonii w Nowym Jorku. Jest organizowana co roku w pierwszą niedzielę października. Data ta nawiązuje do Dnia Pamięci Generała Pułaskiego, który – zgodnie z ustanowieniem Kongresu Amerykańskiego w 1929 r. – przypada 11 października. W wydarzeniu biorą udział polskie orkiestry i zespoły ludowe, dzieci z polonijnych szkół, członkowie parafii, żołnierze, weterani i goście z Polski, m.in. działacze samorządowi, artyści i przedstawiciele Policji.

Pierwsza Parada Pułaskiego odbyła się 10 października 1937 r. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy polskich strojów narodowych i ludowych. Udział wzięli w nim m.in. górale, weterani wojska polskiego, weterani amerykańscy, policjanci, strażacy oraz członkowie Klubu Wojskowego Pułaskiego. Na marszu obecnych było 30 tys. uczestników, a obejrzeć go mogło nawet 75 tys. osób.

Parada Pułaskiego pozostaje drugą najstarszą – po irlandzkiej paradzie św. Patryka – paradą narodową w Nowym Jorku. W tegorocznej 86. edycji wydarzenia uczestniczyli Polacy oraz Amerykanie polskiego pochodzenia z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i okolic, reprezentujący liczne lokalne kontyngenty Komitetu Parady. Wśród nich znalazło się ok. 70 organizacji polonijnych, w tym szkoły, parafie, stowarzyszenia kulturalne, społeczne i weterańskie.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}