W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister kultury odznaczył medalami Gloria Artis przedstawicieli londyńskiej Polonii

05.10.2023

„Dziś honorujemy osoby bardzo ważne dla polskiej kultury. Kultura to tradycja, ale także instytucje, które byłyby niczym bez wybitnych jednostek. Dzisiaj takim jednostkom, takim osobom – Pani Irenie Delmar-Czarneckiej, Pani Dobrosławie Platt i Panu Wojciechowi Piekarskiemu - serdecznie dziękujemy” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości wręczenia Medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis polskim artystom działającym w Londynie. Wydarzenie odbyło się w Ambasadzie RP w Londynie.

Minister kultury odznaczył medalami Gloria Artis przedstawicieli londyńskiej Polonii, fot. Danuta Matloch

Irena Delmar-Czarnecka oraz Dobrosława Platt zostały uhonorowane Złotymi Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis, natomiast Wojciech Piekarski otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Minister kultury zwrócił uwagę na osiągniecia odznaczonych w obszarze kultury, którym się zajmują.

Pani Irena Delmar-Czarnecka – wybitna artystka, która przez lata, przede wszystkim w Londynie, tworzyła historię polskiego teatru, Pani Dobrosława Platt jest osobą znaną ze swojego profesjonalizmu, bardzo aktywną na polu Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich, natomiast  Pan Wojciech Piekarski – aktor i reżyser, od czasów stanu wojennego jest wybitną postacią artystycznego Londynu – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury wskazał, że działalność laureatów medalu Gloria Artis stanowi wielkie wsparcie dla Polaków poza granicami kraju.

To są często trudne losy, które byłyby jeszcze cięższe bez kultury. Dzięki takim instytucjom i osobom, które tutaj działają, naszym emigrantom, londyńskiej i brytyjskiej Polonii, jest znacznie lżej. Polska kultura została tutaj zachowana i odtworzona przez Was oddolnie. Jesteście bardzo potrzebni także Polsce, naszej Ojczyźnie, we wszystkich wymiarach Waszej działalności – zaznaczył minister kultury.

Podkreślił ważną rolę odznaczonych w rozwój polskiej kultury za granicą.

W imieniu polskiego rządu, naszego kraju i całej wspólnoty narodowej bardzo gratuluję i dziękuję za Państwa pracę. Cieszę się, że możemy odznaczyć tak wybitne osoby. Za każdym z Państwa stoją Wasze ogromne dokonania – dodał prof. Piotr Gliński.

Prof. Piotr Gliński przypomniał, że w ciągu ostatnich 8 lat zostały powołane nowe programy i instytucje, które dbają o polskie dziedzictwo oraz kulturę za granicą.

Powołaliśmy m.in. w MKiDN program, który wspiera i finansuje działalność instytucji polonijnych związanych z kulturą pn.  „Wspieranie archiwów, bibliotek i muzeów poza krajem”. Udało nam się również powołać Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, który wspiera polskie dziedzictwo za granicą. Udało nam się w ostatnim czasie zrobić rzecz, która nie była możliwa przez wiele lat – teraz państwo polskie może systemowo wspierać polonijne instytucje kultury. W przyszłym tygodniu podpiszemy dokumenty, które powołują pierwszą taką instytucję do prowadzenia Biblioteki Polskiej w Paryżu. Jesteśmy otwarci, aby realizować kolejne tego typu przedsięwzięcia poza granicami Polski  – poinformował szef resortu kultury.

Irena Delmar-Czarnecka 

Irena Delmar-Czarnecka jest polską śpiewaczką, aktorką, producentką i działaczką kulturalną na emigracji. Kształciła się w zakresie śpiewu na studiach wokalno-muzycznych w Warszawie, Mediolanie i Londynie.  W Polsce występowała jako chórzystka w Operetce Warszawskiej. Ponadto była związana m.in. z Polskim Teatrem Dramatycznym, Teatrem Polskim ZASP i Teatrem Hemara. Po przeprowadzce do Londynu, w 1951 r., przystąpiła do Brytyjskiego Związku Artystów Teatralnych i Filmowych „Equity”. Pełniła funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich za Granicą i dyrektora Teatru ZASP w Londynie. Jako artystka sceniczna występowała w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2023 r. obchodziła jubileusz 100. urodzin.

Dobrosława Pratt

Dobrosława Pratt ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Następnie pracowała w Polskiej Akademii Nauk Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie w latach od 1990 do 2008 r. pełniła funkcję wicedyrektora, a następnie do 2010 r. prezesa Wydawnictwa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W styczniu 2011 r. objęła stanowisko dyrektora Biblioteki Polskiej POSK w Londynie. W ciągu ponad 12 lat udało jej się zorganizować 33 wystawy oraz 103 inne wydarzenia (m.in. promocje książek dotyczących historii Polski, wykłady, filmy poświęcone polskim pisarzom emigracyjnym i wiele innych). Wspólnie z Ambasadą RP w Londynie organizuje Narodowe Czytanie, w którym uczestniczą przedstawiciele instytucji emigracyjnych z różnych okresów ich powstania oraz młodzież ze szkół polskich.

Wojciech Piekarski

Wojciech Piekarski to aktor i reżyser szczególnie zasłużony dla scen polskich w Londynie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zagrał ok. 100 ról teatralnych w ponad 80 spektaklach, nie licząc udziału w patriotycznych uroczystościach okolicznościowych.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}