W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister kultury Piotr Gliński laureatem XI edycji Nagrody „Strażnik Pamięci”

11.10.2023

„Gdyby nie wizja o pięknej Polsce, która ma godne instytucje pamięci, i decyzja polityczna śp. Lecha Kaczyńskiego, a później także Jarosława Kaczyńskiego, to nie moglibyśmy zbudować Muzeum Historii Polski. Na szczęście wiele osób i instytucji uwierzyło w tę wizję, którą zrealizowaliśmy wspólnie. Dlatego jest to też nagroda dla nas wszystkich” – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński, odbierając Nagrodę „Strażnik Pamięci” tygodnika „Do Rzeczy” w kategorii Instytucja, którą otrzymał w uznaniu swoich dążeń do budowy nowej siedziby Muzeum Historii Polski – jednego z najważniejszych polskich muzeów.

Minister kultury Piotr Gliński laureatem XI edycji Nagrody „Strażnik Pamięci” fot. Monika Matejuk/MKiDN

Laureatami Nagrody „Strażnik Pamięci” zostali również: w kategorii Mecenas – Telewizja Polska S.A., w kategorii Twórca – Jacek Komuda. Nagrodę specjalną portalu dorzeczy.pl otrzymał ks. Tomasz Trzaska, zaś Nagrodę „Strażnik Wartości – CUSTOS VIRTUTUM” – Dagmar Babčanová. Uroczysta gala odbyła się w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.

Odbierając nagrodę „Strażnik Pamięci” w kategorii Instytucja, prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że jest to także wyróżnienie dla instytucji, jaką jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w ciągu ostatnich ośmiu lat zrealizowało ponad 300 inwestycji muzealnych. „Podeszliśmy do naszego obowiązku jak do pracy, którą trzeba zrealizować” – podkreślił.

Minister kultury wskazał, że warszawiacy od dawna marzyli o tym, aby Cytadela była miejscem otwartym dla wszystkich.

Mój prapradziadek Józef chciał zdobyć Cytadelę. To się nie udało, ponieważ zginął w Puszczy Kampinoskiej. Jako jego praprawnuczek przyłożyłem się do tego, żeby zdobyć tę Cytadelę w nieco inny sposób – powiedział prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podkreślił, że piękną polską kulturę można instytucjonalizować, upowszechniać i wzmacniać na różne sposoby.

To właśnie dzięki swoim instytucjom Polska jest znacznie silniejsza. Jedną z ostatnich inicjatyw, którą także można określić mianem instytucji, jest Festiwal Rymkiewiczowski, który rozpocznie się na początku listopada, ale już teraz w Muzeum Literatury w Warszawie można zwiedzać wspaniałą, stanowiącą zapowiedź festiwalu wystawę pt. „Rymkiewicz. Encyklopedia”, do czego gorąco zachęcam – powiedział.

Minister Piotr Gliński poinformował, że dziś uhonorowany został także innym wyróżnieniem – odznaką „Honoris Gratia”, która jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla Krakowa. Miasto doceniło, że w ciągu ostatnich 8 lat otrzymało na inwestycje kulturalne ponad 1 mld zł ze środków publicznych.

O Nagrodzie „Strażnik Pamięci”

Tygodnik „Do Rzeczy” już po raz jedenasty uhonorował ludzi i instytucje, którzy działają na rzecz kultywowania polskiej historii i tradycji.

Redakcja wręcza nagrody w trzech, głównych kategoriach: Mecenas, Instytucja i Twórca, Nagrodę Specjalną portalu dorzeczy.pl oraz Nagrodę „Strażnika Wartości”. Obok nagród głównych w każdej z kategorii przyznawane są również wyróżnienia.

Laureaci XI edycji Nagrody „Strażnik Pamięci” tygodnika „Do Rzeczy”

Kategoria „Mecenas”

Nagroda główna:

  • Telewizja Polska S.A. - za finansowanie filmów i sztuk teatralnych poświęconych polskiej historii i trosce o polską niepodległość.

Wyróżnienia:

  • Michał Bożek - m.in. za finansowanie odbudowy i renowację zamku w Grodźcu Śląskim.
  • Alior Bank - za wspieranie aktywności patriotycznej i historycznej.
  • PGE Polska Grupa Energetyczna - za wspieranie działalności patriotycznej i polskiej pamięci historycznej.

Kategoria „Instytucja”

Nagroda główna:

  • prof. dr hab. Piotr Gliński – za determinację, z jaką dążył do zbudowania nowej siedziby Muzeum Historii Polski - jednego z najważniejszych polskich muzeów.

Wyróżnienia:

  • Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – zaprezentowanie skali antykomunistycznego oporu po wojnie oraz działalności antykomunistycznego podziemia, a także aktywności organizacji niepodległościowych z czasów PRL.
  • Stowarzyszenie ,,Wizna 1939” – za utrzymywanie pamięci o jednej z najważniejszych bitew września 1939 r., a także dokumentowanie ogółu zbrodni niemieckich w okupowanej Polsce.

Kategoria „Twórca”

Nagroda główna:

  • Jacek Komuda - za ogromną wartość jego twórczości literackiej dla zachowania polskiej pamięci historycznej m.in. w takich powieściach jak: „Diabeł Łańcucki”, „Banita”, „Hubal”, „Westerplatte” i „Wizna”.

Wyróżnienia:

  • prof. Jacek Kowalski - za troskę o przywrócenie polskiej kulturze dziedzictwa sarmackiego.
  • Wiesław Helak - za znaczenie jego powieści „Lwowska Noc”, „Nad Zbruczem” i „W stronę Seretu”, obrazujących życie na polskich kresach.

Nagrodę specjalną portalu dorzeczy.pl otrzymał ks. Tomasz Trzaska - kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a także ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Podczas uroczystości wręczono także Nagrodę Specjalną Instytutu im. Wacława Felczaka pod patronatem tygodnika „Do Rzeczy” - Nagrodę „Strażnik Wartości - CUSTOS VIRTUTUM”, którą otrzymała prześladowana w komunistycznej Czechosłowacji słowacka dyplomatka Dagmar Babčanová - ambasador Słowacji w Watykanie.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}