W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MKiDN dołączy do postępowania w sprawie wyburzonej kamienicy w Bielsku-Białej

16.05.2022

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dołączy do postępowania dotyczącego popełnienia czynu zabronionego polegającego na zniszczeniu zabytku oraz możliwości popełnienia czynu zabronionego przez funkcjonariuszy publicznych, polegającego na przekroczeniu uprawnień umożliwiających rozbiórkę zabytku. Stanie się to niezwłocznie po przekazaniu przez właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków stosownego wniosku do prokuratury. Od momentu stwierdzenia możliwości złamania przepisów o ochronie zabytków, MKiDN pozostaje w stałym kontakcie ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz z policją.

Bordowa teczka z napisem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fot. Danuta Matloch

16 maja Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zawiadomił Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dokonaniu całkowitej rozbiórki kamienicy przy ul. Cyniarskiej 13 w Bielsku-Białej. Wojewódzki Konserwator Zabytków wskazał, że rozbiórka została przeprowadzona w dniach 13-14 maja, pomimo że Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją z 17 grudnia 2021 r. wpisał modernistyczną kamienicę do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.  Wpis do rejestru zabytków był uzasadniony potrzebą ochrony budynku jako przykładu międzywojennej architektury modernistycznej, a także w celu zachowania jedynego elementu dawnej historycznej zachodniej pierzei ulicy Cyniarskiej. Miasto Bielsko-Biała odwołało się od decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, domagając się jej uchylenia i umorzenia postępowania w sprawie wpisania do rejestru zabytków. Gmina wyjaśniała, iż dnia 3 stycznia 2022 r. (czyli już po wpisaniu do rejestru zabytków) została wydana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, która obejmowała m.in. rozbiórkę kamienicy. Organ wydający decyzję o realizacji inwestycji drogowej nie uwzględnił negatywnej opinii Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku. Zakaz ten dotyczy także robót budowlanych objętych pozwoleniem na budowę albo zgłoszeniem, a także działań określonych w innej decyzji pozwalającej na ich prowadzenie. Niszczenie lub uszkodzenie zabytków jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W razie skazania za przestępstwo polegające na zniszczeniu zabytku sąd orzeka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków nawiązkę w wysokości do wartości zniszczonego zabytku.

{"register":{"columns":[]}}