W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MKIDN rozmawia z mieszkańcami o strefie ochronnej wokół Krzemionek

06.05.2023

Właściwa i skuteczna ochrona miejsca światowego dziedzictwa Krzemionkowskiego regionu pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego była tematem spotkania przedstawicieli Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN z reprezentantami mieszkańców wsi Sudół i Magonie, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2019 r.

Krzemionki Opatowskie

Kolejne spotkanie z przedstawicielami mieszkańców okolic Krzemionek planowane jest w ciągu najbliższych dwóch tygodni, po konsultacjach MKiDN z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Kielcach i Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

W trakcie procedury wpisu na Listę UNESCO Polska zobowiązała się do utworzenia w strefie buforowej miejsca światowego dziedzictwa jednej z form ochrony zabytków – Parku Kulturowego. W związku z czasochłonnością procesu tworzenia parku, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął działania zmierzające do wpisu otoczenia Krzemionek, w granicach stref buforowych, do rejestru zabytków. Wpis do rejestru zabytków gwarantuje ochronę konserwatorską i umożliwia skuteczne zabezpieczenie miejsca światowego dziedzictwa przed niekorzystnymi inwestycjami. Może powodować jednak również wstrzymanie budowy czy rozbudowy domów oraz prowadzenia nieinwazyjnej działalności gospodarczej na ich terenie.

Celem konsultacji podjętych przez MKiDN jest wypracowanie rozwiązania, które będzie skutecznie chroniło miejsce światowego dziedzictwa przed ewentualnym szkodliwym wpływem zmian w jego otoczeniu przy jednoczesnym uwzględnieniu postulatów mieszkańców strefy buforowej.

{"register":{"columns":[]}}