W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MKiDN uczciło bohaterów Polski i Węgier

20.09.2019

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem bohaterów Polski i Węgier, Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora, uczciła delegacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 80. rocznicę otwarcia granic dla polskich uchodźców przez władze węgierskie po zaatakowaniu Polski przez ZSRS. Następnego dnia uroczyście poświęcono odnowioną dzięki środkom MKiDN polską kwaterę na cmentarzu w Eger, na której spoczywa 11 żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych w czasie II wojny światowej.

MKiDN uczciło bohaterów Polski i Węgier

Uroczystość pod pomnikiem przedstawiającym Sławika i Antalla rozmawiających przy stoliku rozpoczęła się od odegrania hymnów Polski i Węgier, po czym złożono wieńce m.in. w imieniu władz Budapesztu, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ambasady RP, samorządu polskiego w Budapeszcie oraz organizacji polonijnych.

Po przegranej wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku, Polacy znaleźli miejsce na węgierskiej ziemi. Według różnych szacunków na Węgrzech znalazło się wówczas od 130 do 150 tys. polskich uchodźców. Wśród nich większość stanowili żołnierze, ale niemałą grupę tworzyli też cywile – w tym dzieci i młodzież. Pomoc niosło kilkanaście towarzystw i stowarzyszeń przyjaźni polsko-węgierskiej, które zapewniły uchodźcom dach nad głową i wyżywienie. W tym czasie powstał Komitet Obywatelski ds. Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech, na czele którego stanął Henryk Sławik – polski dziennikarz, powstaniec śląski, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, zamordowany przez Niemców 23 sierpnia 1944 w KL Gusen I (Mauthausen) – aktywnie wspierany przez Józsefa Antalla seniora. Działalność Komitetu przyczyniła się nie tylko do powstania szkół dla polskiej młodzieży przebywającej na Węgrzech, ale przede wszystkim do ratowania Polskich Żydów uciekających z Polski. Szacuje się, że dzięki tej działalności uratowanych zostało ok. 5 tysięcy Żydów.

Odnowiona polska kwatera na cmentarzu w Eger

Podczas pobytu na Węgrzech delegacja MKiDN wzięła udział także w uroczystym poświęceniu odnowionej polskiej kwatery na cmentarzu w Eger, na której spoczywa 11 żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych w czasie II wojny światowej. Projekt renowacji został zrealizowany ze środków MKiDN – w ramach programu ministra „Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą”, przy udziale studentów Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzięki bardzo dobrej współpracy: MKiDN, Ambasady RP w Budapeszcie, Samorządu Polskiego w Egerze, Fundacji „Mosty” oraz władz lokalnych wykonano nie tylko prace o charakterze renowacyjnym, ale również edukacyjnym, które umożliwiły polskim studentom prace na rzecz polskiego dziedzictwa w obszarze miejsc pamięci.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}