W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

25.06.2020

List intencyjny w sprawie powołania Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszko w Okopach – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku podpisali w czwartek w Warszawie w obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa podlaskiego, Artura Kosickiego, przedstawiciel Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” Józef Popiełuszko oraz dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski.

Muzeum Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, fot. Danuta Matloch

Celem Muzeum będzie gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem działalnością i spuścizną błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom życia ks. Jerzego Popiełuszki.

Prof. Piotr Gliński nie kryje, że jest zwolennikiem budowy muzeum poświęconego pamięci legendarnego  kapelana „Solidarności” w miejscu jego urodzenia. Muzeum w Okopach to jeden z ponad 80 projektów muzealnych, w które MKIDN jest obecnie zaangażowane, tworząc sieć nowoczesnych instytucji muzealnych na stulecie polskiej niepodległości. „Obok wielkich muzeów narracyjnych, takich jak Muzeum Historii Polski czy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, prowadzimy szereg projektów mniejszych, muzeów biograficznych, poświęconych bohaterom naszej historii najnowszej, których pamięć chcemy w ten sposób ocalić od zapomnienia” – mówił podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego minister kultury.

Podkreślał, że lokalizacja takich muzeów w miejscach związanych z życiem ich patronów sprawia, że nabierają one dodatkowego wymiaru. „Z jednej strony pozwalają lepiej zrozumieć, w jakim otoczeniu żyli, jakimi wartościami się kierowali na co dzień, a zatem także - skąd się brały ich życiowe wybory. Z drugiej – takie instytucje integrują lokalną społeczność, pozwalają na nowo odnajdywać korzenie miejscowej wspólnoty, przybliżają lokalną historię. I takim miejscem, mam nadzieję, stanie się Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach. Bo trzeba jechać do źródeł, do Suchowoli, do Okopów właśnie, żeby zrozumieć wybory i niezłomność Księdza Jerzego” – zaznaczał prof. Gliński. Zwrócił się też do przedstawicieli Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, do rodziny bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, z podziękowaniem za ich zaangażowanie na rzecz upamiętnienie Brata i Stryja i za aktywne działanie na rzecz powołania muzeum Jego pamięci.  

Idea budowy muzeum w Okopach zrodziła się podczas obchodów 70. rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki. W ciągu tego czasu Fundacja przeprowadziła szereg spotkań, konsultacji, prezentacji i analiz, ale dopiero w wyniku zawartego porozumienia i przychylności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zarządu Województwa Podlaskiego, czyli instytucji współprowadzących Muzeum Podlaskie w Białymstoku, pomysł będzie mógł nabrać realnych kształtów.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach k. Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął zamordowany jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku powstało w 1949 r., i jest największą placówką muzealną w województwie podlaskim. Muzeum składa się z siedmiu oddziałów:

1.         Ratusz w Białymstoku – siedziba główna;

2.         Muzeum w Tykocinie;

3.         Muzeum Ikon w Supraślu;

4.         Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy;

5.         Muzeum w Bielsku Podlaskim;

6.         Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego;

7.         Muzeum Historyczne.

W siedzibie głównej prezentowane są bardzo interesujące zbiory malarstwa polskiego XVII – XX wieku. Muzeum w Tykocinie, mieszczące się we wnętrzach Wielkiej Synagogi z 1642 roku i Domu Talmudycznym, ukazuje dziedzictwo polskich Żydów, Muzeum Ikon w Supraślu zlokalizowane w dawnym Pałacu Archimandrytów należącym do Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa posiada obok zbioru ikon - unikalną kolekcję XVI wiecznych fresków, w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy znajdują się ekspozycje związane z rodem Branickich, Muzeum w Bielsku Podlaskim mieszczące się w późnobarokowym ratuszu, gromadzi zabytki dokumentujące historię Bielska Podlaskiego i okolic. Pozostałe dwa oddziały Muzeum mieszczą się w Białymstoku: Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego prezentuje twórczość jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku, natomiast Muzeum Historyczne w Białymstoku gromadzi kolekcje związane z historią miasta i regionu. Wszystkie budynki zajmowane przez Muzeum są obiektami zabytkowymi niezwykle cennymi dla dziedzictwa narodowego.

Od stycznia 2020 r. Muzeum Podlaskie jest instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie z 10-letnią umową, minister przekazuje muzeum rocznie nie mniej niż 1 mln zł dotacji, natomiast województwo - nie mniej niż 7 mln zł.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}