W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie – miejsce pamięci, które powinni zwiedzić wszyscy

28.04.2023

„Muzeum Martyrologii to oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, który jest poświęcony martyrologii, więźniom i ofiarom niemieckim z czasów wojny. Setki najlepszych synów i córek polskiego narodu było tutaj zamęczonych i torturowanych. To jest miejsce, które powinni zwiedzać wszyscy, nie tylko Polacy, ale także Niemcy” - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wizyty w Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” – oddziale Muzeum Narodowego w Lublinie.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie – miejsce pamięci, które powinni zwiedzić wszyscy, fot. Danuta Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przekazał, że w Muzeum Martyrologii przedstawione zostały historie dziewcząt, które były skazane na śmierć i wywiezione do KL Ravensbrück, gdzie były poddawane pseudomedycznym eksperymentom.

To wszystko zostało w Lublinie bardzo dobrze udokumentowane, m.in. dzięki współpracy z rodzinami, a także z więźniarkami, którym udało się przeżyć. Jedną z nich była Wanda Półtawska – wspaniała osoba, świadek historii, która była więziona w tym miejscu, a później została wywieziona do KL Ravensbrück – powiedział prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że Muzeum Martyrologii jest miejscem, które powinni zwiedzać wszyscy – nie tylko Polacy, ale także Niemcy.

Zapraszam Pana Prezydenta Niemiec do odwiedzenia tego miejsca. Setki najlepszych synów i córek polskiego narodu tutaj było zamęczonych, torturowanych i zamordowanych w obozach, m.in w Ravensbrück i Auschwitz. Tu także, w Zamku Lubelskim, tuż przed ucieczką, Niemcy jeszcze wymordowali więźniów, polskich patriotów. My o tym pamiętamy i nigdy nie przestaniemy pamiętać, bo jesteśmy, istniejemy właśnie dzięki tym ludziom, którzy walczyli o Polskę i o przyszłe pokolenia. Naszym obowiązkiem jest pamiętać i przypominać o tym Europie i światu, a także sprawcom, czyli państwu niemieckiemu – podsumował szef resortu kultury.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” powstało w 1979 roku jako oddział ówczesnego Muzeum Okręgowego w Lublinie (obecnie Muzeum Narodowe w Lublinie) z inicjatywy z inicjatywy Klubu byłych Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i Klubu „Pod Zegarem”. Siedziba Muzeum mieści się w celach byłego aresztu Gestapo w Lublinie, w których w okrutny sposób przesłuchiwano i torturowano Polaków zaangażowanych w ruch oporu oraz prezentujących elitę polskiego narodu.

W grudniu 2017 r., po zakończeniu dwuletniego remontu, Muzeum zostało ponownie otwarte, udostępniając zwiedzającym nową ekspozycję, zmodernizowaną i wzbogaconą o multimedia dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa prezentuje pamiątki i dokumenty po więźniach zamku lubelskiego z lat okupacji niemieckiej 1944-1954.

W 2020 roku, dzięki dotacji inwestycyjnej MKiDN, otwarta została stała ekspozycja pt. „Dziewczęta w KL Ravensbrück”, poświęcona siedemdziesięciu czterem młodym Polkom, które w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück zostały poddane eksperymentom pseudomedycznym. Z oryginalnych tajnych listów obozowych więźniarek, pisanych atramentem sympatycznym (moczem), zwiedzający dowiadują się o eksperymentach, którym były poddawane, oraz o sytuacji w obozie. Dopełnieniem ekspozycji są fotografie, wykonane po II wojnie światowej przez polską komisję zajmującą się zbrodniami niemieckimi, na których młode dziewczęta pokazują okaleczone nogi. Udostępniono również wykaz nazwisk operowanych opatrzony krótkimi notami biograficznymi, numerami obozowymi i rodzajem operacji. Zaprezentowano też życiorysy lekarzy niemieckich przeprowadzających pseudooperacje.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}