W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego – nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

03.12.2021

Od 3 grudnia wielbiciele twórczości Wyspiańskiego mogą podziwiać kolekcję dzieł wybitnego artysty w nowo otwartym muzeum jego imienia przy pl. Sikorskiego w Krakowie. Na ekspozycji w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie prezentowanych jest ok. 200 prac młodopolskiego twórcy – obrazy, szkice, fragmenty spektakli, a także autoportrety i portrety bliskich.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego – nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Zmieściliśmy Wyspiańskiego w budynku, którego pomieszczenia są mniejsze niż wielkie sale muzealne, dzięki czemu wydobywamy inne wartości jego twórczości, co widać zwłaszcza w przestrzeniach poświęconych jego twórczości graficznej czy portretom, wizerunkom Krakowa, gdzie widzimy, że Wyspiański znakomicie wygląda w kameralnych wnętrzach. To model muzeum-domu artysty, gdzie jesteśmy bliżej twórcy niż w wielkich przestrzeniach galeryjnych – mówi prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Chcieliśmy pokazać w tej przestrzeni także to, w jak wielu mediach Wyspiański się wypowiadał.

Parter - Autoportrety, widoki, pejzaże

Na parterze w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego można zobaczyć autoportrety Wyspiańskiego uzupełnione o wizerunki najbliższej rodziny: żony i dzieci, a także portrety przyjaciół, mecenasów oraz bliskich znajomych, m.in. prof. Juliana Nowaka i aktorki Władysławy Ordonówny jako Krasawicy w „Bolesławie Śmiałym”, obraz „Macierzyństwo” Uzupełnieniem tej części wystawy są przedstawienia miejsc, w których Stanisław Wyspiański żył i tworzył: widoki pracowni krakowskich i paryskich, pejzaże rozpościerające się za oknem mieszkania przy ulicy Krowoderskiej w Krakowie, widoki ulic rodzinnego miasta i krajobrazy podkrakowskich miejscowości, do których jeździł wraz z najbliższymi.

Pierwsze piętro - Tematyka narodowa i religijna

Na pierwszym piętrze prezentowane są dzieła Stanisława Wyspiańskiego poruszające trzy najważniejsze wątki w jego twórczości, stąd jej części zatytułowano: „Żywioły”, „Wawel – dramat królów” i „Apollo-Chrystus”. Wokół nich zbudowana została opowieść o artyście, który w swej twórczości w nowatorski sposób podejmował problematykę narodową i religijną, odnosił się do pamięci i historii, inspirował antykiem oraz średniowieczem. Najwybitniejsze prace Wyspiańskiego – między innymi projekt witraża Bóg Ojciec do zachodniego okna kościoła Franciszkanów w Krakowie i pastelowe projekty do dekoracji malarskiej tej świątyni, projekty witraży do katedry na Wawelu, propozycje dekoracji, mebli i tkanin do gmachu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego i sali Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, model Akropolis – prezentują ciekawą formę artystyczną i wskazują na wielostronność twórczości artysty: od malarstwa przez sztukę stosowaną po architekturę.

Podziemia - Księgozbiór i twórczość teatralna

W podziemiu budynku, w sali „Księgi moje”, pokazywany jest księgozbiór Wyspiańskiego z jego odręcznymi notatkami oraz pierwodruki wydań dramatów i utworów innych autorów, do których twórca wykonał okładki i ilustracje. Można tam też skorzystać z udostępnionego online katalogu zgromadzonych w MNK dzieł artysty. Obok, w drugiej sali o nazwie „Metamorfozy”, widzowie zapoznają się z twórczością teatralną: plakatami do sztuk Wyspiańskiego, wybranymi zdjęciami i fragmentami filmów z najsłynniejszych inscenizacji oraz ekranizacji dzieł literackich twórcy.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}