W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa – literackie oddziały Muzeum Narodowego w Lublinie będą miały wspólną siedzibę

28.04.2023

„Mam nadzieję, że niedługo uda nam się zrealizować przygotowywaną przez pracowników i dyrekcję Muzeum Narodowego w Lublinie koncepcję budowy niewielkiego, nowoczesnego pawilonu, w stylu architektury nałęczowsko-kazimierzowskiej. Chcemy, aby dwóch wybitnych polskich pisarzy – Stefan Żeromski i Bolesław Prus – miało muzeum na miarę naszych oczekiwań. Warto podkreślić, że Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie – jest jedynym muzeum poświęconym pisarzowi w Polsce” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas wizyty w Nałęczowie.

Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa – literackie oddziały Muzeum Narodowego w Lublinie będą miały wspólną siedzibę, fot. Danuta Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego ocenił, że niewielka posiadłość, na której znajduje się dawna  pracownia Żeromskiego gdzie obecnie mieści się poświęcone mu muzeum, nie jest przystosowana do współczesnych wymogów muzealnych, zaś Muzeum Prusa korzysta z wynajmowanych pomieszczeń, które niedługo będzie musiało opuścić.

Chcemy, aby pawilon poświęcony dwóm wybitnym polskim pisarzom znalazł się na terenie ogrodu dotychczasowego Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie. Będzie to prawdziwe muzeum literackie, honorujące i przypominające Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa - podkreślił wicepremier.

Szef resortu kultury pokreślił, że oddział poświęcony Stefanowi Żeromskiemu i Bolesławowi Prusowi wymaga wsparcia, ponieważ nie ma podstawowych udogodnień, jakie współczesne muzea powinny posiadać. Nowoczesna przestrzeń pozwoli na prowadzenie lekcji muzealnych i realizowanie wszystkich innych funkcji muzeum.

Niewielki budynek będzie wpisywał się w architekturę tego miejsca. Takie unowocześnienia i inwestycje powodują znaczne zwiększenie frekwencji z muzeach. Polacy lubią odwiedzać muzea, zwłaszcza zbiory są dobrze prezentowane, gdy ekspozycje są atrakcyjne, więc cieszę się, że będziemy mogli rozwinąć ten oddział – dodał prof. Piotr Gliński.

Minister kultury przypomniał również, że obecnie trwa budowa wielu nowych instytucji muzealnych, a we wrześniu zostanie otwarte Muzeum Historii Polski.

Cieszymy się, że nie tylko infrastruktura muzealna w Polsce, ale także oferta prezentowana w naszych instytucjach rozwija się bardzo dynamiczne. Warto przypomnieć m.in. dwie wystawy Tamary Łempickiej w Lublinie, a później w Krakowie, wystawę Witkacego w Warszawie czy przygotowywaną wystawę Jana Matejki w Krakowie. Zachęcam do odwiedzania nowych instytucji, ale także tych, które funkcjonują od wielu lat, jak te w Nałęczowie - przekazał szef resortu kultury.

Muzeum Stefana Żeromskiego

Muzeum mieści się w centrum Nałęczowa w dawnej pracowni pisarza, zwanej „Chatą Żeromskiego”, wybudowanej w 1905 roku. Muzeum powstało z inicjatywy Oktawii Żeromskiej, która zapisała letnią pracownię pisarza wraz z ogrodem oraz znajdującym się na jego terenie Mauzoleum narodowi polskiemu z przeznaczeniem na placówkę muzealną. Zgodnie z wolą fundatorki otwarte 17 czerwca 1928 roku Muzeum od ponad 90 lat przybliża zwiedzającym życie i twórczość pisarza.

Chata była letnią pracownią, miejscem spotkań z przyjaciółmi i pierwszym własnym domem Stefana Żeromskiego. W zaciszu drewnianych ścian pisarz kończył powieść „Dzieje grzechu”, stworzył „Dumę o hetmanie”, „Słowo o bandosie” i „Różę”. Wnętrze jest wyposażone w należące niegdyś do Żeromskiego meble, obrazy i bibeloty.

Muzeum otacza ogród z imponującym starodrzewem. W dolnej części ogrodu znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego, syna Oktawii i Stefana.

Muzeum Bolesława Prusa

Jedyne w Polsce muzeum poświęcone postaci Bolesława Prusa mieści się w wybudowanym w stylu zakopiańskim budynku Ochronki im. Adama Żeromskiego w Nałęczowie. Obiekt został zaprojektowany przez cenionego architekta Jana Koszczyc-Witkiewicza.

W Muzeum można zobaczyć gabinet pisarza, zaaranżowany dzięki fotografiom, na których uwieczniono wygląd warszawskiej pracowni. W gabinecie znajduje się replika biurka, na nim stoi XIX-wieczna maszyna do pisania i wykonany z marmuru zestaw piśmienniczy z kałamarzem. Jest też biblioteczka, w której są eksponowane najciekawsze, w tym obcojęzyczne, wydania dzieł Prusa, oraz gablota z oryginalnymi listami i fotografiami pisarza.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}