W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Zamkowe w Malborku - Darmowy Listopad

Muzeum Zamkowe w Malborku
  • Interdyscyplinarny projekt „Bilde von Prage. Czeska rzeźba stylu pięknego około 1400 w państwie krzyżackim w Prusach” – relacja ze spotkania międzynarodowego zespołu badaczy

Otwarta 18 października 2020 wystawa „Bilde von Prage. Czeska rzeźba stylu pięknego około 1400 w państwie krzyżackim w Prusach” w Muzeum Zamkowym w Malborku jest zwieńczeniem interdysplinarnego projektu , który dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik pozwala nam na świeże spojrzenie na unikalne zabytki z okresu średniowiecza. Na wystawie zaprezentowane zostaną rzeźby kamienne, które powstały około 1400 roku, a ich pochodzenie badacze łączą z pracą twórców czeskich. Kilka figur zostało zinwentaryzowanych techniką skanowania 3D, co pozwoliło na ich digitalizację. Pieta z kościoła św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim oraz znajdująca się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku figura św. Elżbiety zostały poddane pracom konserwatorskim, podczas których badacze częściowo pozbyli się wielowiekowych zabrudzeń i na nowo odkryli ich piękno. Zbadanych zostało kilkanaście zabytkowych rzeźb zachowanych do dzisiaj w muzeach i kościołach Pomorza i ziemi chełmińskiej. Analizie poddane zostały techniki ich wykonania, materiał z jakiego zostały wyrzeźbione oraz ich forma i pierwotna funkcja. W listopadzie zaprezentujemy relację ze spotkania badaczy w Muzeum Zamkowym w Malborku, podczas którego mieli okazję zapoznać się z wystawą i przeprowadzić analizę wybranych eksponatów oraz opowiedzieć o ich historii i znaczeniu. Materiał dostępny będzie on-line w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Muzeum.

  • Spektakl „Krzyżacy” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego on-line – wyjątkowy projekt Muzeum Zamkowego w Malborku i Teatru Miniatura w ramach Teatr Polska

W listopadzie w ramach programu Teatr Polska doszło do niezwykłego spotkania dwóch światów – teatru i muzealnictwa. We wnętrzach Muzeum Zamkowego w Malborku zespół Teatru Miniatura wystawił spektakl lalkowy „Krzyżacy” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Spektakl planowany był jako niezwykły pokaz dla widzów przestrzeni twierdzy malborskiej, jednak obostrzenia związane z COVID-19 sprawiły, że organizatorzy zdecydowali się na rejestrację tego wydarzenia i udostępnienie jej w sieci szerszej publiczności. to pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego, który pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie – z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem. Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek. Przedstawienie otrzymało I nagrodę XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, nagrodę publiczności 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych KLASYKA POLSKA oraz nagrodę VII Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela „za odnalezienie w klasyce współczesnych kontekstów, bliskich naszym czasom bohaterów, a przede wszystkim siłę ostatniej sceny”.

  • Lekcje muzealne on-line:

W listopadzie Muzeum Zamkowe w Malborku udostępni zarejestrowane w przestrzeni wystawienniczej zamku w Malborku oraz oddziałów Zamek w Kwidzynie i Zamek w Sztumie lekcje muzealne online:

- od 10 listopada 2020 r. na stronie internetowej muzeum – www.zamek.malbork.pl - udostępnione zostaną lekcje muzealne towarzyszące trwającej wystawie czasowej „O niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920 na Powiślu”. Opublikowane zostaną lekcje w następujących tematach:

- „Błękitna Armia generała Józefa Hallera” – materiał udostępniony zostanie w 3 częściach,

- „Banki Ludowe na Powiślu” – 3 części.

- w drugiej połowie listopada 2020 r. opublikowana zostanie na stronie Muzeum Zamkowego w Malborku lekcja muzealna poświęcona elementom uzbrojenia, prezentowanym na wystawie stałej „Oręż europejski na zamku w Malborku”.

  • Wirtualny spacer po Muzeum Zamkowym w Malborku -  #Zostanwdomu i zwiedzaj.

Muzeum Zamkowe w Malborku wpisując się w apel Pana Premiera Glińskiego i zainicjonowaną w kwietniu akcję #zostanwdomu prowadziło zintegrowaną akcje publikowania treści w mediach społecznościowych, której częścią był wirtualny spacer po twierdzy malborskiej. Muzeum prezentuje swoje zbiory, fakty i historię. Wirtualny spacer to także niepowtarzalna okazja by zwiedzić miejsca zazwyczaj niedostępne dla gości.

Wizyta w Muzeum Zamkowym w Malborku on-line dostępna jest pod tym linkiem: https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/

Wideo

{"register":{"columns":[]}}