W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Nie kochać w taką noc” i „Dża-dża” – nowe filmy w wirtualnej rzeczywistości

02.12.2021

Pokazem dwóch najnowszych filmów Biuro Programu „Niepodległa” zainaugurowała projekt „Niepodległa w kadrze”, zakładający stworzenie krótkometrażowych produkcji w technologii Virual Reality poświęconych wybitnym postaciom II RP.

„Nie kochać w taką noc” i „Dża-dża” – nowe filmy w wirtualnej rzeczywistości

„Dża-Dża”, poświęcona Jadwidze Jędrzejewskiej, to krótkometrażowy dramat wojenny, który przenosi widza w czasie do Warszawy okresu II wojny światowej. Natomiast „Nie kochać w taką noc” jest muzyczną komedią pomyłek, przedstawiającą wieczór z życia jednego z najbardziej znanych aktorów II RP – Aleksandra Żabczyńskiego. Oba filmy zostały wyreżyserowane przez Tomasza Szafrańskiego

„Dża-Dża”. Sensacyjny dramat wojenny

Fabuła filmu przenosi widza do lat 80. XX wieku. Tajemniczy kolekcjoner składa nietypowe zlecenie „człowiekowi od wszystkiego” – Kamińskiemu, który ma odnaleźć pewną rakietę do tenisa. Podczas spotkania zleceniodawca ujawnia swoją prawdziwą twarz – lata temu był oficerem wojsk niemieckich. Następnie, wraz z kolekcjonerem Fabianem, przenosimy się w czasie do lat 40. w okupowanej Warszawie, gdzie w jednej z jadłodajni los splótł ścieżki Fabiana (Marek Kossakowski) z niepozorną kelnerką Jadzią (Olga Żmuda). Fabian, miłośnik tenisa, rozpoznaje w niej słynną przed wojną tenisistkę Jadwigę Jędrzejowską, która podbiła korty i serca widzów Rolanda Garrosa czy Wimbledonu. Składa jej propozycję zagrania niezwykłego meczu, od którego może zależeć wolność i życie Jadwigi, którą prasa zagraniczna, niezdolna wymówić jej imienia i nazwiska, nazywała „Dża-Dża” bądź „Żaża”, od jej inicjałów… Jak potoczy się mecz między Fabianem a Dżadżą i co będzie jego prawdziwą stawką?

„Nie kochać w taką noc”. Komedia muzyczna w stylu lat 30

Korzystając z techniki wirtualnej rzeczywistości za pomocą specjalnych gogli przenosimy się w sam środek przedwojennej sceny rewiowej. Blichtr międzywojennej rewii, blask świateł, olśniewające kostiumy, muzyka, akrobatyczna choreografia i gwiazda wieczoru – Aleksander Żabczyński (Jacek Knap) , czyli artysta, którego nie trzeba przedstawiać, mężczyzna, który całuje dłoń pięknych madame, kocha w takie noce jak ta i na którego wady nie ma już rady! Co się jednak stanie, jeśli konferansjer Maniek (Dawid Dziarkowski) i kelnerzy pomylą damy, które przybywają na niezwykły wieczór rewii - piękną nieznajomą, będącą naprawdę Iną Benitą (Katarzyna Ptasińska) wezmą za żonę Marię, a żonę (Aleksandra Grzelak) za zwykłą wielbicielkę…? Najbardziej uprzejmy aktor II RP będzie się musiał nieźle natrudzić, by wyjść cało z tego ambarasu!

VR co to takiego?

VR, czyli wirtualna rzeczywistość, to technologia generowania obrazów i efektów akustycznych, które osobie oglądającej dają wrażenie jakby znajdowała się w środku innego świata. Widz może rozglądać się w dowolnym kierunku – spojrzeć w bok, w górę, pod stopy – scena filmowa go otacza, a dźwięki także zmieniają intensywność w zależności od położenia głowy. Filmy fabularne VR pozwalają przez to znaleźć się w środku akcji – usiąść nie tylko na trybunach meczu, ale wręcz stać na środku boiska, czy być obserwatorem do którego zwraca się bohater. Filmów w tej technologii nie powinny oglądać osoby z problemami z błędnikiem, które przechodziły ataki epilepsji oraz posiadające wszczepione urządzenia wspomagające działające na fale radiowe, np. rozrusznik.

Gdzie można zobaczyć filmy?

Filmy w polskiej wersji językowej można bezpłatnie obejrzeć na kanale YouTube „Niepodległa” – będą dostępne w pierwszych dniach grudnia. Najlepiej wykorzystać do tego celu proste cardboardy bądź gogle VR, w które można wsunąć własny telefon komórkowy. Film można również obejrzeć na okulusach lub innych goglach VR, wchodząc w przeglądarce na stronę YT i wybierając odpowiednie ustawienia filmu (3D i najwyższą jakość). Można je również obejrzeć w tradycyjnej wersji nawet na pulpicie komputera, gdzie za pomocą myszki bądź touchpada widz decyduje o tym, w którą stronę patrzeć.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}