W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dyrektorzy Muzeum Stutthof, Auschwitz-Birkenau oraz Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność pozostają na kolejną kadencję

16.12.2022

Katarzyna Nowak, dotychczasowa wicedyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, od stycznia pokieruje tą instytucją. Powołania na kolejną kadencję od 1 stycznia 2023 r. otrzymali także dyrektor Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Piotr Cywiński oraz dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski.

Bordowa teczka z napisem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fot. Danuta Matloch

Katarzyna Nowak

Katarzyna Nowak ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2007-2008 odbyła Muzealnicze Studia Kuratorskie przy Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zajmuje stanowisko zastępcy dyrektora Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jest autorką wielu publikacji, artykułów, opracowań i redakcji, ale także wielu warsztatów promujących wiedzę na temat Japonii. Od wielu lat buduje program wzajemnych relacji między Polską a Japonią, współpracując z Ambasadą Japonii w Polsce, uniwersytetami w Polsce i Japonii oraz mniejszymi ośrodkami kultury.

Rafał Rogulski

Studiował kulturoznawstwo i politologię o specjalizacji niemcoznawczej na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie w Marburgu, a także zarządzanie w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN w Warszawie. Pracował m.in. w  Ministerstwie Spraw Zagranicznych i w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zajmuje się zagraniczną polityką kulturalną, procesami instytucjonalizowania historii i pamięci, stosunkami polsko-niemieckimi, historią PRL i NRD. W latach 2001-2005 sekretarz w wydziale kultury Ambasady RP w Berlinie. Od 2010 r. jest dyrektorem Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Piotr Cywiński

Piotr Cywiński jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2002 r. obronił doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. W latach 1999-2006 zarządzał projektami promującymi kulturę polską za granicą w Instytucie Adama Mickiewicza. W latach 2000-2006 pełnił funkcję sekretarza Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej – ciała opiniodawczo-doradczego Prezesa Rady Ministrów w zakresie byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Od 2006 r. jest dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Piotr Tarnowski

Piotr Tarnowski jest absolwentem Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W latach 1998-2001 pracował w Departamencie Spraw Rodziny w strukturze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 2001-2007 pracował w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie od 2006 r. pełnił funkcję naczelnika Wydziału do Spraw Upamiętniania i Archiwów w Departamencie Dziedzictwa Narodowego. Od 2007 r. jest dyrektorem instytucji kultury pod nazwą Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945).

O instytucjach

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Prowadzi działalność od 1994 roku (początkowo jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, od 2005 r. jako samodzielna instytucja kultury). Jest finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prywatnych sponsorów. Przy Muzeum działają Szkoła Języka Japońskiego, biblioteka oraz Archiwum Andrzeja Wajdy. Głównym zadaniem Muzeum jest upowszechnianie sztuki rozumianej możliwie interdyscyplinarnie. Wykorzystując bogate doświadczenia i kontakty, podejmuje wątki związane przede wszystkim ze sztuką, ale także z muzyką, teatrem, filmem, literaturą, filozofią i religią Japonii i Dalekiego Wschodu.

Instytut Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność

Instytut Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność jest centralnym elementem międzynarodowej inicjatywy ustanowionej na mocy Deklaracji ministrów kultury Niemiec, Polski, Węgier i Słowacji z 2005 r. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Rumunia Słowacja i Węgry, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Albanii, Austrii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy i Gruzji.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Muzeum zostało utworzone staraniem byłych więźniów, co formalnie potwierdziła ustawa polskiego sejmu z 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu „męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów”. Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, w sumie 191 hektarów, z czego na Auschwitz I przypada 20 ha, a na Auschwitz II Birkenau 171 ha. W granicach Muzeum znajdują się poobozowe obiekty i ruiny, włącznie z ruinami komór gazowych i krematoriów, kilkanaście kilometrów obozowego ogrodzenia i dróg wewnętrznych oraz rampa kolejowa w Birkenau. W 1979 r. tereny byłego KL Auschwitz-Birkenau wpisane zostały do międzynarodowego rejestru dóbr dziedzictwa światowego UNESCO.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

Muzeum zostało powołane dzięki staraniom byłych więźniów obozu Stutthof 12 marca 1962 r. Jest państwową instytucją kultury prowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 23 kwietnia 2018 r. pełna nazwa instytucji brzmi „Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945)”. Teren Muzeum obejmuje obszar ok. 20 hektarów z uwzględnieniem podziału na części dawnego obozu. Do najważniejszych zabytków należą: częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren miejsca pamięci obejmuje także rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego, a także pomnik autorstwa Wiktora Tołkina.

 

{"register":{"columns":[]}}