W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa galeria sztuki starożytnej w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich

07.05.2021

„Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej” to nowa wystawa stała prezentująca sztukę z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, którą zwiedzający mogą już od 7 maja odwiedzać na I piętrze wyremontowanego Arsenału Muzeum Książąt Czartoryskich. Jest pierwszą z pięciu nowych wystaw stałych, jakie Muzeum Narodowe w Krakowie planuje uruchomić w 2021 r.

Nowa galeria sztuki starożytnej w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich, fot. Danuta Matloch

Głównym założeniem wystawy „Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej” jest ukazanie kompleksowego obrazu sztuki kultur starożytnych. Jej trzon stanowi zbiór pozyskany przez księcia Władysława Czartoryskiego w drugiej połowie XIX wieku. Natomiast istotnym uzupełnieniem jest zespół obiektów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz depozyt Rodziny Potockich z Krzeszowic obejmujący głównie rzeźby i płaskorzeźby rzymskie, które w skali polskich zbiorów muzealnych stanowią unikatowy zespół o wyjątkowym znaczeniu jakościowym, merytorycznym i kolekcjonerskim.  Wystawę dopełnia kilkanaście artefaktów pochodzących z kolekcji Instytutu Archeologii UJ.

Obiekty należące do tych ważnych krakowskich kolekcji uzupełniają się nawzajem i w pełny i atrakcyjny sposób prezentują zwiedzającemu rozwój sztuki najważniejszych kultur starożytnych. Trasa zwiedzania pozwala zapoznać się z poszczególnymi zespołami zabytków w układzie podróży po basenie Morza Śródziemnego od Egiptu przez Italię, Grecję i Azję Mniejszą, na Egipcie z czasów rzymskich kończąc. W nowych gablotach zobaczymy rzemiosło starożytne, rzeźby architektoniczne, dekoracyjne, portretowe, funeralne, wyroby z metali szlachetnych, malarstwo, ceramikę i szkło. Są to przedmioty codziennego użytku, kultowe, dekoracyjne, a także należące do wyposażenia grobowego.

Obok głównej ekspozycji sztuki starożytnej przygotowane zostały dwie wystawy w pomieszczeniach baszt przylegających do budynku Arsenału: wybór monet greckich i rzymskich oraz zespół obiektów z terenu Polski pochodzący z kolekcji prahistorycznej księcia Władysława Czartoryskiego.

Otwarcie wystawy wieńczy kończy etap remontu Arsenału –części Muzeum Książąt Czartoryskich, które w 2016 r.,  dzięki zakupowi rządu RP, stało się własnością państwa polskiego i oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. W grudniu 2019 r., niespełna trzy lata po zakupie kolekcji Czartoryskich przez Skarb Państwa, ukończony został remont Pałacu, w którym udostępniona jest kolekcja pamiątek narodowych i wyjątkowych dzieł sztuki jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna. Od 7 maja 2021 r. również Arsenał jest dostępny dla zwiedzających.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}