W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej otwarta

13.08.2023

„Tworzymy jeden z największych w Europie, a być może również na świecie, kompleksów muzealnych, na który składają się: Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskie, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Zaborcy zbudowali Cytadelę po to, aby budziła trwogę i zniewalała ludność Warszawy. Teraz będzie ona miejscem, w którym nasze muzea będą przypominały o historii Polski i naszej pamięci, a przez to – będą tworzyły polską wspólnotę" – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej otwarta, fot. D. Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli jest wielkim świętem. Zwrócił uwagę, że to pierwszy etap tworzenia tej instytucji w nowym miejscu. Zaznaczył, że kolejnymi etapami będą budowa pawilonu północnego oraz ekspozycji plenerowych.

To pierwszy etap wielkiej zmiany, jaka zachodzi na warszawskiej Cytadeli. Założeniem architektów było przywrócenie nam tego miejsca - powrócenie pamięcią do czasów ostatniego króla Polski, kiedy znajdowały się tu koszary Wojska Polskiego. Teraz znów będzie ono służyło wojsku, ale też nam wszystkim, bo to jest otwarcie Cytadeli Warszawskiej dla całego polskiego społeczeństwa - dla warszawiaków, ale też dla turystów - mówił prof. Piotr Gliński podczas uroczystości.

Szef resortu kultury zauważył, że cztery muzealne placówki zlokalizowane na terenie warszawskiej Cytadeli: Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskie, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski, stworzą miejsce otwarte dla wszystkich, które będzie przypominało o polskiej historii.

Rozwijamy Polskę w sposób zrównoważony, budując armię oraz mobilizując się do obrony, ale także tworząc instytucje, które wzmacniają nas od strony tożsamościowej, dbają o naszą świadomość. Są więc równie ważne jak kupowana broń i rozwijane wojsko. Bez postaw patriotycznych, bez tych odniesień, które czerpiemy przede wszystkim z przeszłości i z pamięci, nasza wspólnota nie jest w stanie sprostać wyzwaniom współczesności – podkreślił minister kultury.

Prof. Piotr Gliński wskazał, że budowa nowych instytucji muzealnych jest szczególnie ważna dla przyszłych pokoleń. Podziękował wszystkim, dzięki którym otwarcie Cytadeli Warszawskiej było możliwe.

Nie bylibyśmy tak odważni w tych decyzjach, gdyby nie nowoczesna polityka historyczna zapoczątkowana przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który podjął decyzję o budowie Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecnie budujemy w Polsce ponad 300 instytucji muzealnych, które przez lata nie były budowane, wypełniając białe plamy w polskiej pamięci. Te instytucje są potrzebne współczesności. Odniesienie do piękna i do pamięci buduje wspólnotę – podsumował szef resortu kultury.

Uroczystość otwarcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego uświetniły kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestra wojskowa oraz oddziały pieszych i konnych rekonstruktorów historycznych. Zaprezentowany został także krótki pokaz szermierczy oraz salwa artyleryjska sygnalizująca otwarcie muzeum.


Muzeum Wojska Polskiego - nowa siedziba i wystawa

Muzeum Wojska Polskiego zostało powołane 22 kwietnia 1920 roku dekretem marszałka Józefa Piłsudskiego. Od początku placówka dzieliła siedziby z Muzeum Narodowym – najpierw przy ul. Podwale, a od 1934 roku, po wybudowaniu nowoczesnego gmachu wg projektu Tadeusza Tołwińskiego i Antoniego Dygata, przy Alejach Jerozolimskich. Budowa nowego gmachu Muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej rozpoczęła się w marcu 2018 roku. Tuż obok powstało Muzeum Historii Polski, którego otwarcie odbędzie się już we wrześniu.

Rozpoczęcie działalności Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie inauguruje wystawa pt. „Tysiąc lat Chwały Oręża Polskiego”, na której prezentowane są prawie 3 tys. najcenniejszych zabytków z liczącej ponad 300 tys. kolekcji muzealiów MWP, będącej jednym z największych zbiorów muzealnych w Polsce. Eksponaty zostały ukazane w otoczeniu scenografii, która przedstawia fragmenty zabytkowych budowli ważnych dla historii Polski, m.in. klasycystycznej kolumnady Pałacu Saskiego, renesansowych krużganków wawelskich czy romańskiego portalu bazyliki w Czerwińsku. Monumentalna architektura stanowi wizualne uzupełnienie narracji historycznej ukazywanej przez eksponaty.

Opowieść o tysiącletniej historii polskiego wojska uzupełniają dioramy prezentujące zatrzymane w czasie kadry historycznych wydarzeń, takich jak m.in. szarża husarii pod Wiedniem 1683 r. czy epizod z bitwy pod Raszynem 1809 r.

Do 3 września nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego można zwiedzać bezpłatnie.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}