W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 82. rocznicy pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz

14.06.2022

„Wyrazy najwyższej czci składamy dziś wszystkim ofiarom KL Auschwitz-Birkenau, przede wszystkim obecnym na dzisiejszej uroczystości więźniom obozu – świadkom historii za dramatyczne świadectwo życia, a także ich rodzinom, potomkom i bliskim”- napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Obchody 82. rocznicy pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz

Wicepremier podkreślił, że podstawowym celem polityki niemieckiej na obszarze okupowanej Polski, po zlikwidowaniu polskiego państwa i jego instytucji, była eksterminacja polskiej inteligencji oraz najbardziej świadomych przedstawicieli polskiego społeczeństwa.

Wśród więźniów I transportu znaleźli się Polacy oskarżeni o antyniemiecką działalność lub uznani za potencjalnie niebezpiecznych dla III Rzeszy, wśród nich m.in. członkowie ruchu oporu, aresztowani podczas Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej (Akcji AB) działacze polityczni, społeczni i przedstawiciele inteligencji, osoby zatrzymane podczas próby przekroczenia granicy, gimnazjaliści, duchowni katoliccy, a także grupa Żydów. Byli to najczęściej ludzie bardzo młodzi: ok. 35% nie miało więcej niż 20 lat, a kolejne ponad 40% to 20-latkowienapisał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Szef resorty kultury złożył podziękowania wszystkim zaangażowanym w upamiętnienie historycznej daty I transportu więźniów Polaków do KL Auschwitz: jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom i ruchom kościelnym i wyznaniowym, organizatorom instytucjonalnym, organizacjom pozarządowym i społecznym oraz wszystkim, którzy przybywają do Miejsca Pamięci Auschwitz, aby oddać hołd Ofiarom.

Wicepremier Piotr Gliński skierował także słowa podziękowania do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które nieprzerwanie zabezpiecza i udostępnia świadectwa niemieckich zbrodni dokonanych w kompleksie obozowym KL Auschwitz. Muzeum obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia rozpoczęcia swej działalności — tytanicznej pracy nad zachowaniem pamięci o tym miejscu, przechowaniem i upowszechnianiem tej bolesnej spuścizny – podkreślił.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Od 2006 roku 14 czerwca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. To właśnie tego dnia w 1940 r. do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych. Wśród deportowanych byli m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci. Spośród więźniów z pierwszego transportu wojnę przeżyło 239. Pozostali zginęli w obozie lub ich dalszy los nie jest znany.

KL Auschwitz został stworzony przez Niemców prawie dwa lata przed rozpoczęciem procesu zagłady Żydów na masową skalę. W pierwszym okresie większość deportowanych i ofiar obozu stanowili Polacy. W sumie Niemcy deportowali do Auschwitz ok. 150 tysięcy Polaków, z czego prawie połowa zginęła lub została zamordowana.

{"register":{"columns":[]}}