W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

10.11.2022

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do wspólnego świętowania 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju odbędą się wydarzenia organizowane przez instytucje kultury prowadzone i współprowadzone przez MKiDN. Będzie można wziąć udział w festiwalach, koncertach, spektaklach, wystawach, a także w rodzinnych piknikach i warsztatach. Narodowe Święto Niepodległości zostanie uczczone także poza granicami kraju, m.in. w Chorwacji, we Włoszech czy w Szwajcarii.

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości, fot. Danuta Matloch

W Warszawie, oprócz oficjalnych obchodów państwowych, 11 listopada odbędzie się m.in. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Łazienki Królewskie z kolei zapraszają na piknik historyczny z udziałem kawalerzystów Pierwszego Pułku Szwoleżerów i Honorowego Szwadronu Przybocznego Prezydenta Rzeczypospolitej oraz na widowisko plenerowe „Noc Listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego. Natomiast Muzeum Historii Polski organizuje w tym roku już 17. Przystanek Niepodległość, którego głównymi atrakcjami są dwie gry miejskie: dla dorosłych – „Zmierzch przed burzą” oraz dla dzieci – „Mali reporterzy”.

We Wrocławiu ulicami miasta przejdzie Radosna Parada Niepodległości przygotowana przez Centrum Historii Zajezdnia. Wezmą w niej udział grupy rekonstrukcyjne, orkiestry dęte, mażoretki, dziecięce grupy chorągwiarskie i uczniowie wrocławskich szkół, którzy uczestniczą w konkursie na najlepsze przebranie związane z historią Polski. Wydarzenie uświetni koncert pieśni patriotycznych i pokaz polskich tańców narodowych w wykonaniu Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław”. Na muzyczne świętowanie zapraszają także Opera Wrocławska oraz Narodowe Forum Muzyki.

W Łodzi Biuro Programu „Niepodległa” współorganizuje Piknik Niepodległości, który obejmie pokazy, koncerty, parady uliczne oraz specjalne grupy rekonstrukcyjne. W Teatrze Wielkim będzie można obejrzeć operę Stanisława Moniuszki ,,Straszny dwór’’, a w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zabrzmi koncert symfoniczny „200 lat Polskiego Romantyzmu”.

Natomiast w Krakowie trwa Tydzień Patriotyczny organizowany przez Zamek Królewski na Wawelu. Zaplanowano m.in. grę terenową „W hołdzie wawelskim darczyńcom”, Małopolską Galę Finałową Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego oraz wydanie ilustrowanej publikacji poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu.

W Gdańsku Narodowe Muzeum Morskie zaprasza w dniach 11 - 13 listopada na „Weekend Niepodległości”. W Białymstoku Opera i Filharmonia Podlaska organizuje koncert pieśni patriotycznych w interpretacji Włodzimierza Korcza, Alicji Majewskiej i artystów OiFP. Muzeum Podlaskie w Białymstoku wraz z oddziałami przygotowało okolicznościowe warsztaty dla dzieci - zajęcia „Mali Patrioci”, „Patriotycznie z malarstwem”, a także spacer po galerii wielkich Polaków w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Instytucje kultury udostępniają koncerty, filmy oraz warsztaty także w przestrzeni wirtualnej, dzięki czemu każdy może dołączyć do wspólnego świętowania. Natomiast Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny na swoich platformach internetowych zamieściły specjalny wybór filmów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Biuro Programu „Niepodległa”

10 listopada

  • koncert dla Niepodległej „…oczy duszy mojej” w Teatrze Polskim. Widowisko będzie można obejrzeć 13 listopada o godzinie 15.20 w TVP Kultura
  • premiera filmu VR pt. „Kino”, odbywająca się w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”
  • godz. 13.00 – debata pt. „Różnorodna Niepodległa”. Dyskusja toczyć się będzie wokół tematyki jednoczenia ziem trzech zaborów po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Debatę będzie można obejrzeć na żywo lub dzięki transmisji online na kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz na Facebooku i stronie internetowej Biura Programu „Niepodległa”. Dostępne są także bezpłatne wejściówki do Willi Bzów, gdzie do dyskusji zasiądą naukowcy, ale należy dokonać rezerwacji, bo ilość miejsc jest ograniczona (tel. 22 7788000).

11 listopada

  1. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu:
  • Na Scenie Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się wyjątkowy pokaz i warsztaty polskich tańców ludowych w ich najbardziej tradycyjnej i oryginalnej formie, których kuratorem i prowadzącym będzie Janusz Prusinowski (skrzypek, lirnik, harmonista, jeden z inicjatorów odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce, twórca festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”). Obok niego na scenie pojawią się wybitni, polscy muzycy, tancerze i śpiewacy ludowi wszystkich pokoleń. Scena wypełniona zostanie siedmiogodzinnym programem warsztatów tańców tradycyjnych z Wielkopolski, Mazowsza, Rzeszowszczyzny i Suwalszczyzny. Tancerze-animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego, umożliwiając wspólną zabawę. Mazurki, oberki, kujawiaki, chodzone, wiwaty, powolniaki, obyrtki, polki, krakowiaki i wiele innych tańców zabrzmi na żywo w wykonaniu doświadczonych Mistrzów, ale też uczniów i młodych adeptów rzemiosła.
  • Scena Dziecięca na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych będzie miała trzy lokalizacje: w namiocie dziecięcym, w Pałacu Czapskich – siedzibie ASP oraz w Kordegardzie ASP - w bramie głównej przy Krakowskim Przedmieściu, w których na najmłodszych uczestników Festiwalu będą czekały spektakle teatralne, zajęcia muzyczne i koncerty, a także zróżnicowana oferta warsztatów edukacyjnych, plastycznych i historycznych. 
  • Na Scenie Muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają znane i lubiane polskie zespoły muzyczne, przy których chętnie bawią się wszystkie pokolenia, m.in. Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów.
  1. O godz. 12.00 - kulminacja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Do Hymnu”, w ramach której uczestnicy wydarzenia w całej Polsce wspólnie odśpiewają polski hymn narodowy.
  2. Piknik Niepodległości w Łodzi, który obejmie pokazy, koncerty, parady uliczne oraz specjalne grupy rekonstrukcyjne, zaś w herbaciarni „Niepodległa Miejsce Spotkań” zainaugurowany zostanie weekend wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą odzyskania niepodległości (koncert, potańcówka, warsztaty dla dzieci).
Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

11 listopada

godz. 10.00 – 18.00

  • „Wrocław 1945-2016” – wystawa główna
  • „Odra most. Odra granica” – wystawa czasowa

godz. 10.00 -  start Radosnej Parady Niepodległości, pl. Wolności

godz. 12.00 - wspólne odśpiewanie hymnu Polski, Centrum Historii Zajezdnia

godz. 12.20 - pokazy artystyczne

godz. 13.00 - koncert pieśni patriotycznych i pokaz polskich tańców narodowych - Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”

godz. 13.00 – 16.00 Warsztaty z robienia na drutach (opaska)**

godz. 14.00 – 17.00 – Niepodległościowe Spotkanie Klasycznych Pojazdów

Dodatkowe atrakcje:

  • strefa plastyczna
  • fotobudka
  • gra rodzinna na wystawie głównej z upominkiem dla każdego

 

12 listopada

godz. 10.00 – 18.00

  • „Wrocław 1945-2016” – wystawa główna
  • „Odra most. Odra granica” – wystawa czasowa

godz. 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 - przejazdy zabytkowym autobusem Jelcz 043 – „Ogórek”

godz. 12.00 - spotkanie z Elizą Piotrowską autorką książki ,,Ciocia Jadzia w PRL-u''

godz. 14.00 - warsztaty sitodruku

godz. 14.00 – 15.30 - zwiedzanie z przewodnikiem PJM

godz. 15.00 – warsztaty z haftowania kwiatów polskich

Dodatkowe atrakcje:

  • strefa plastyczna
  • fotobudka
  • gra rodzinna na wystawie głównej z upominkiem dla każdego

 

13 listopada

godz. 10.00 – 18.00

  • „Wrocław 1945-2016” – wystawa główna
  • „Odra most. Odra granica” – wystawa czasowa

godz. 10.00 Bajkowe poranki - pokaz bajki + warsztaty patriotyczne

godz. 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 - przejazdy zabytkowym autobusem Jelcz 043 – „Ogórek”

godz. 13.00 Warsztaty ,,Stwórz swój własny obraz z chrobotka''

godz. 14.00 - 15.30 –Zwiedzanie z przewodnikiem PJM

godz. 15.00 Warsztaty z haftowania kwiatów polskich

godz. 16.00 Warsztaty string art.

Dodatkowe atrakcje:

  • strefa plastyczna
  • fotobudka
  • gra rodzinna na wystawie głównej z upominkiem dla każdego
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

10 listopada

  • godz. 17.00 –  prezentacja makiet pomników dla dzielnicy Marszałka Piłsudskiego Przedwojenni urbaniści zaprojektowali dzielnicę im. Marszałka Piłsudskiego w samym sercu Warszawy. Dzięki uprzejmości Związku Piłsudczyków, część makiety trafi do muzealnej kolekcji, a przez świąteczny weekend będzie można ją oglądać w muzealnym Saloniku.
  • godz. 18.00gawęda i spotkanie z „Pieśnią niepodległą” przy ognisku.

11 listopada

  • godz. 10.00-18.00prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego, takich jak: Fiat Topolino, czyli prekursor małych aut dla dwóch osób, wyścigowe BMW Wartburg oraz Fiat 508 (Balilla) na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
  • godz. 10.00-19.00prezentacja projektu „Żołnierze Niepodległości” – internetowej platformy utworzonej dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921.
  • godz. 12.00koncert „Polskie hymny”
  • godz. 10.00 i 14.30 – bezpłatne spacery z przewodnikiem po Sulejówku
  • godz. 11.00 i 14.00 – warsztaty rodzinne „Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg”
  • godz. 12.00-16.00 gra terenowa „Różnorodna Niepodległa” organizowana przez Hufiec ZHP Sulejówek im. Batalionu „Zośka”. Podczas gry wyjawione zostaną tajemnice Polski międzywojennej. Aby wziąć w niej udział wystarczy zapisać się poprzez formularz online. Odbiór pakietów startowych będzie możliwy 11 listopada od godz. 10.00 w Willi Bzów przy ul. Paderewskiego 94. Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę i wybrać jedną z dwóch tras. Patrol może liczyć maksymalnie 8 osób.

11-13 listopada

  • godz. 10.00 - 19.00wstęp wolny (wejściówki dostępne online i w kasach w dniu wydarzenia) na wystawę stałą „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935″, dzięki której można poznać Józefa Piłsudskiego jako męża stanu i osobę prywatną.
Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu jak co roku organizuje Tydzień Patriotyczny w dniach 7-13 listopada br. W ramach tygodnia zaplanowano:

  • zorganizowanie strefy patriotycznej skupionej wokół haseł: wspólnota, symbole, zabytki i klimat
  • mobilny punkt krwiodawstwa
  • grę terenową "W hołdzie wawelskim darczyńcom" (udział w dniach 8-13 XI z wyłączeniem 11 XI)
  • Małopolską Galę Finałową Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego
  • wydanie ilustrowanej publikacji poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu
Muzeum Historii Polski

Gra miejska pt. „Zmierzch przed burzą” oraz gra dla dzieci „Mali reporterzy” to główne atrakcje tegorocznego 17. Przystanku Niepodległość, który Muzeum Historii Polski organizuje 11 listopada w Warszawie. Jak co roku udział w wydarzeniach jest wolny. Ruszyły zapisy!

Gra miejska przeniesie uczestników do Warszawy połowy XIX wieku i pozwoli im poznać kluczowe wydarzenia polityczne, które miały miejsce przed powstaniem styczniowym, a także pokaże jak w tamtym czasie rozwijało się miasto Warszawa.

Dla rodzin przygotowano oddzielną ścieżkę gry pt. „Mali reporterzy”. Dzieci będą miały szansę wcielić się w rolę dziennikarzy i dzięki wykonanym zadaniom uzupełnić artykuły w warszawskiej gazecie.

Szczegółowe informacje i zapisy: http://muzhp.pl/pl/c/2783/ruszyly-zapisy-na-17-przystanek-niepodleglosc

Muzeum Łazienki Królewskie

W Muzeum Łazienki Królewskie zaplanowano:

  • 11.11 godz. 13. 00piknik historyczny z udziałem kawalerzystów Pierwszego Pułku Szwoleżerów i Honorowego Szwadronu Przybocznego Prezydenta Rzeczypospolitej – wydarzenie otwarte, teren rekreacyjny za Ermitażem
  • 11.11 godz. 18.00widowisko plenerowe „Noc Listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego (finansowane z dotacji MKiDN) – wydarzenie tylko na zaproszenia
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w dniach od 11 do 13 listopada 2022 r., organizuje „Weekend Niepodległości”.

W ramach wydarzenia 11 listopada przygotowane zostały:

  • prezentacja eksponatów związanych z kpt. Krystyną Chojnowską - Liskiewicz (1936-2021), która na jachcie „Mazurek” jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła kulę ziemską w latach 1976-1978 (wśród eksponowanych zabytków znajdzie się między innymi płetwa statecznika wiatrowego samosteru jachtu „Mazurek”, na której podczas postoju jachtu w Sydney, namalowane zostały nuty pierwszych taktów „Mazurka Dąbrowskiego”)
  • muzyka retro z okresu dwudziestolecia międzywojennego
  • filmy edukacyjne opowiadające o czasach dwudziestolecia międzywojennego
  • prezentacja filmu o polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł” przygotowanego przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

 

12 listopada w Spichlerzach na Ołowiance na wystawie o II Rzeczypospolitej odbędą się warsztaty rodzinne poświęcone Świętu Niepodległości:

  • malowanie orła z 1919 roku na czerwonych koszulkach,
  • quiz z nagrodami o odzyskaniu niepodległości i dostępu do morza,
  • karty zadań o polskich naukowcach działających na obczyźnie w XIX w., o których informacje znajdują się na naszej wystawie,
  • retro ławeczka z przygotowanymi częściami strojów z dwudziestolecia międzywojennego, na tle koła ratunkowego z transatlantyka „Batory” (każdy zwiedzający może zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie).
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Do dyspozycji zwiedzających będą wystawy stałe i czasowe w dwóch oddziałach – Muzeum przy Wałach Chrobrego oraz Centrum Dialogu Przełomy. Zaplanowane zostały także specjalne rodzinne wydarzenia, warsztaty oraz muzealna gra:

  • godz. 12.00 – Wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego w hallu MNS–CDP
  • od godz. 12.30 –  warsztaty rodzinne: kolorowanki z orzełkami, wyklejanie orzełków, układanki z orzełkami
  • godz. 12.45 –  rodzinny spacer po wystawie stałej „Miasto sprzeciwu–miasto protestu” oraz czasowych –  „Polskie orły. Symbole narodowe z kolekcji Tomasza Glińskiego” i „Nasze czasy. Fotokolaże Cezarego Dubiela”

Wystawy czasowe: „Polskie orły. Symbole narodowe z kolekcji Tomasza Glińskiego”, „Nasze czasy. Fotokolaże Cezarego Dubiela”

W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości przygotowana została także gra muzealna „eMeNeS NIEPODLEGŁA. Rodzinna szarada”, w której można brać udział już od 5 listopada 2022 roku. Gra będzie dostępna także 11 listopada w godzinach otwarcia Muzeum, między 10.00 a 16.00. Gra polega na rozwiązywaniu zagadek dotyczących muzealnych kolekcji prezentowanych w gmachu przy ul. Wały Chrobrego 3. Uzyskane podczas zwiedzania odpowiedzi na wszystkie pytania umożliwią uczestnikom rozszyfrowanie głównego hasła, które jest podtytułem jednej z wystaw prezentowanych w muzeum. Przedstawione w tej przestrzeni dzieła sztuki nawiązują do wydarzeń z 11 listopada 1918 roku.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada

  • godz. 10.00-16.00 – zwiedzanie ekspozycji stałej poświęconej Żołnierzom Wyklętym,
  • godz. 10.00-16.00 – zwiedzanie wystawy czasowej pt. „Panteon sportu” (hol przed salą kinową)
  • godz. 12.00 – akcja „Niepodległa do Hymnu” – wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, (dziedziniec)
  • godz. 12.15 – terenowa gra historyczna,
  • godz. 10.30 i 13.30 – projekcja fabularnego filmu historycznego pt. „Legiony” (sala kinowa)
  • godz. 10.00-15.30 – Maraton Strzelecki (strzelnica cyfrowa)
  • godz. 10.00-16.00 – prezentacja uzbrojenia i pojazdów zabytkowych z okresu II Rzeczypospolitej, m.in. „Tank Piłsudskiego” (dziedziniec)
  • godz. 10.00-16.00 – wystawa broni używanej przez Żołnierzy Wyklętych – Kurpiowska Grupa Historyczna „Ostoya” (dziedziniec)
  • godz. 10.00-16.00 – prezentacja 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” (dziedziniec)
  • godz. 10.00-16.00 – „Kuchnia patriotów” – degustacja potraw w barwach biało-czerwonych (kawiarnia Partyzancka)
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim organizuje 12 listopada warsztaty pt. „Niepodległa i jej symbole”.

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy

W ramach obchodów Święta Niepodległości 11 Listopada, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza do odwiedzenia wystawy czasowej pt. „Hubalczycy w KL Gross-Rosen”. Ekspozycja opowiada o pięknej, patriotycznej postawie żołnierzy mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala”, którzy w walce o wolną Polskę byli gotowi do największych poświęceń. Za swoją niezłomność, wielu z nich trafiło do niemieckiej niewoli - obozu koncentracyjnego Gross-Rosen lub poniosło najwyższą cenę oddając swoje życie. Wystawa będzie udostępniona w zrekonstruowanym baraku nr 7 na terenie Muzeum Gross-Rosen. Wstęp wolny.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej planuje organizację audycji słowno-muzycznej „Moja Niepodległa”. W muzealnych przestrzeniach wystąpią uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Szymanowskiego w Oświęcimiu. W programie przewidziano m.in. występ chóru szkolnego, recytację poezji patriotycznej, a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Audycja zostanie wzbogacona o występ kwartetu smyczkowego i krótkie fragmenty okolicznościowych filmów.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce w dniu 11 listopada będzie czynne w godz. 10.00-17.00. Wstęp do muzeum będzie bezpłatny, zarówno na ekspozycje stałe, jak i nową wystawę czasową.

Wystawa „Ramie krzep – Ojczyźnie służ. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w  Ameryce” opowiada nie tylko historie Sokolstwa w USA, ale także dążenia niepodległościowe członków jednej z najbardziej zasłużonych organizacji polonijnych w USA. Pokazuje dzieje organizacji i jej wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Ekspozycja została przygotowana przez Archiwum IPN. Muzeum jest partnerem wystawy.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

MUZEUM PODLASKIE W BIAŁYMSTOKU – RATUSZ

  • „Niepodległa do Hymnu”

Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zapraszają 11 listopada 2022 r. o godz. 12.00 do wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” na białostockim Rynku Kościuszki, przed wejściem do Muzeum Podlaskiego.

  • „Mali Patrioci” (11 listopada, godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami)

Podczas zajęć w białostockim ratuszu przyjrzymy się bliżej polskim symbolom narodowym i porozmawiamy o patriotyzmie. Wspólnie przemierzymy muzealne sale, by zobaczyć, w jaki sposób malarze przedstawiali Polskę w swoich obrazach. W trakcie spotkania uczestnicy wykonają biało-czerwone kokardy narodowe oraz pamiątkowe torby.

  • „Patriotycznie z malarstwem” (11 listopada, godz. 14.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z opiekunami)

Galeria Malarstwa Polskiego w białostockim Ratuszu prezentuje wiele prac powstałych podczas tego trudnego okresu w historii naszej ojczyzny. Jakie tematy odnajdziemy w malarstwie? Na co chcieli zwrócić uwagę malarze? W jaki sposób ukazywali ojczyznę, za którą bardzo tęsknili? W trakcie spotkania porozmawiamy o przejawach patriotyzmu dawniej i dziś. W części warsztatowej zajęć uczestnicy wykonają biało-czerwone kokardy narodowe oraz pamiątkowe torby.

 

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO W BIAŁYMSTOKU

Spacer po galerii wielkich Polaków (11 listopada, godz. 11.00)

 

MUZEUM OBOJGA NARODÓW W BIELSKU PODLASKIM

Muzeum zaprasza na zajęcia, które przybliżą świat symboli bliski sercom wszystkich Polaków. Na zajęciach zostaną wykonane prace plastyczne przedstawiające symbole związane z Rzeczpospolitą (11 listopada, godz. 10.00, zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 5-6 lat).

MUZEUM HISTORYCZNE - SYMBOLE NARODOWE

W ramach obchodów kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Historyczne w Białymstoku organizuje zajęcia interaktywne, podczas których omówione zostaną symbole związane z Rzeczpospolitą: hymn, flagę, godło. W części warsztatowej dzieci wykonają pracę plastyczną, która pozwoli im utrwalić wiedzę dotyczącą polskich symboli narodowych (11 listopada, zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 4-12 lat).

Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego w Łomży

10 listopada o godz. 13.30koncert „Z ziemi włoskiej do Polski”.

W programie m.in.: Sławomir Czarnecki – Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową (światowe prawykonanie), K. Kurpiński – Koncert klarnetowy.

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki im. S. Moniuszki

10 listopada o godz. 19.00koncert pieśni patriotycznych w interpretacji Włodzimierza Korcza, Alicji Majewskiej i artystów OiFP.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. S. Hadyny w Koszęcinie

10 listopada o godz. 19.00 Zespół Pieśni i Tańca Śląsk wystąpi podczas koncertu ,,A to Polska właśnie’’ w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie.

11 listopada o godz. 13.00 Zespół weźmie udział w uroczystościach Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Teatr Wielki w Łodzi

10 i 12 listopada o godz. 19.00 –będzie można obejrzeć operę ,,Straszny dwór’’ Stanisława Moniuszki.

„WIWAT SEMPER WOLNY STAN…” – w prawdzie słowa te bohaterowie ,,Strasznego dworu’’ wypowiadają w nieco innym kontekście, ale jakże pasują one do świętowania niepodległości i jak ważne były w całej twórczości Moniuszki – kompozytora, który pragnął, by jego opery nie tylko trafiły pod polskie strzechy, ale też by to co w nich uniwersalne było jasne i czytelne daleko poza granicami kraju. W bliższych nam czasach w ziszczaniu marzeń kompozytora nie szczędziła energii (nie bez spektakularnych sukcesów) legendarna śpiewaczka i reżyserka Maria Fołtyn, w środowisku operowym – z tych powodów – z wielką atencją zwana wdową po Moniuszce.

Teatr Muzyczny w Poznaniu

Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprasza 11 listopada wszystkich poznaniaków i gości na celebrowanie Święta Niepodległości oraz Dni Świętomarcińskich:

  • godz. 12.30 - koncert fortepianowy na cztery ręce, który zagrają Małgorzata Sajna-Mataczyńska i Marcin Sikorski. Wydarzenie odbędzie się w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku 78
  • godz. 19.00 – w siedzibie Teatru Muzycznego w Poznaniu odbędzie się spektakl „Virtuoso” o Ignacym Janie Paderewskim.
Polska Opera Królewska

11 listopada o godz. 19.00. artyści Polskiej Opery Królewskiej wystąpią podczas Koncertu Muzyki Polskiej w Filharmonii w Zagrzebiu.

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Od 6 do 11 listopada trwa kolejna edycja festiwalu „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”. W programie koncerty, spektakle teatralne dla młodzieży oraz wystawa.

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

11 listopada o godz. 19.00 Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie zaprasza na koncert ,,11 listopada z najpiękniejsza muzyka polską’’. Jeden z najbardziej szanowanych dyrygentów na świecie, siedmiokrotnie nominowany do Grammy Antoni Wit poprowadzi orkiestrę symfoniczną podczas koncertu wypełnionego w całości polską muzyką.

Ośrodek „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów” w Sejnach

13 listopada w Białej Synagodze w Sejnach odbędzie się koncert edukacyjno -artystycznyDrogi do Niepodległej” Interdyscyplinarnej Formacji Artystycznej CANTAREUM .

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach – Nowy Dom Sztuki z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprasza na koncert „Miłość do końca świata...” oraz wernisaż obrazów Igi Święcickiej pt. „Gramatyka Geometrii”.

„Miłość do końca świata...” to muzyczna opowieść o codziennych losach ludzi tworzących historyczny kształt ówczesnej Polski, odradzającej się po 123 latach niewoli. Przyczynkiem do stworzenia tego oryginalnego projektu posłużyły pieśni z obszarów II Rzeczypospolitej Polskiej, zebrane przez wybitnego etnografa, folklorystę i kompozytora, Oskara Kolberga. Dzieła te zostały wzbogacone wybranymi kompozycjami autorów tworzących w drugiej połowie XX wieku. Zestawienie różnych styli muzycznych, jazzowego zabarwienia głosu Grażyny Auguścik oraz etnicznie brzmiącego Bester Quartet, stanowi niezwykłą paletę muzycznych barw, w których improwizacje nadają żywego i niepowtarzalnego charakteru wykonywanych kompozycji.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

W ramach cyklu koncertowego zatytułowanego JESIEŃ W LUSŁAWICACH, 11 listopada o godz. 19.00 odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego niezwykły koncert prezentujący twórczość Fryderyka Chopina oraz Johannesa Brahmsa w wykonaniu Laureatki III Nagrody w XVII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie – Kate Liu.

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

11 listopada o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zabrzmi koncert symfoniczny „200 lat Polskiego Romantyzmu”. Wieczorny seans rozpocznie muzyka Ignacego Jana Paderewskiego. Pozostałą jego część wypełnią utwory Chopina – dwie ballady, epicko-dramatyczne „poematy fortepianowe”; nokturny, fortepianowe „pieśni nocy” inspirowane włoskim bel canto; a także pierwszy i przedostatni z opusowanych walców, o których Robert Schumann pisał: „arystokratyczność od pierwszej do ostatniej nuty”. Utwory Paderewskiego i Chopina wykona Łukasz Krupiński, zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino i półfinalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 roku. Od 2020 roku należy do grona Artystów Steinwaya, wśród których są m.in. Marta Argerich, Krystian Zimerman i Maurizio Pollini, a w przeszłości znajdował się na niej Artur Rubinstein.

Wykonawcy:

Julia Kociuban – fortepian

Paweł Przytocki – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna FŁ

Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu

10 listopada o godz. 19.00 odbędzie się koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu Katarzyny Zawady i Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Tadeusza Wicherka.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu zaprasza na koncert z okazji Święta Niepodległości pn. „Wierna Podróż”, który odbędzie się 11 listopada o godz. 19.00. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna i Chór NFM pod batutą Jacka Kaspszyka wraz z solistami: Aleksandrą Kurzak, Hanną Okońską, Agatą Schmidt i Tomaszem Rakiem.

Filharmonia Zielonogórska im. T. Bairda

W Filharmonii Zielonogórskiej w dniach 11-13 listopada odbędzie się Festiwal „Weekend z Niepodległą”. W ramach festiwalu odbędą się trzy koncerty:

  • symfoniczny, na którym zaprezentowane zostaną opery Lortzinga i Moniuszki,
  • kameralny Mateusza Makucha (skrzypce) i Wojciecha Kubicy (fortepian)
  • recital fortepianowy Szymona Nehringa.
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie 9 listopada o godz. 19.00 zaprasza na koncert poświęcony Józefowi Wybickiemu.

Wystąpią:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej
  • Jerzy Swoboda – dyrygent
  • Leonora Armellini – fortepian
  • Stefan Münch – słowo
Opera Wrocławska

11 listopada o godz. 19.00 Opera Wrocławska zaprasza na koncert „Śpiewnik domowy” w reżyserii Hanny Marasz – Fiugajskiej. Na program wieczoru złożą się pieśni oraz arie i sceny z oper „Halka” i „Straszny dwór”. Zaśpiewają soliści oraz chóry Opery Wrocławskiej, a także laureaci III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów oraz uczestnicy programu Opera Młodych. Akompaniować im będą pianiści: Anita Tashkinova i Ahsot Babrouski.

Instytut Pileckiego

Instytut Pileckiego we współpracy z Muzeum Polskim w Rapperswilu oraz Ambasadą RP w Szwajcarii 11 listopada o godz. 19.30 zaprasza na wernisaż wystawy MAGNA RES LIBERTAS - WOLNOŚĆ TO WIELKA RZECZ w hotelu Schwanen w Rapperswilu.

Ekspozycja, wykorzystując dzieła sztuki, pamiątki historyczne, eksponaty i dokumenty archiwalne wchodzące w skład zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu, przypomni długą drogę Polski do niepodległości i odrodzenia państwa, na tle stosunków polsko-szwajcarskich w tamtym czasie.  Wydarzenie uświetni koncert „Polonezy i pieśni polskie”. Dodatkowo będzie można zobaczyć wystawę „Dzieje Hymnu Polskiego

Panteon Górnośląski w Katowicach

W ramach Narodowego Święta Niepodległości zostanie zorganizowane spotkanie połączone z:

  • prezentacją nowego tomu Śląskiego Almanachu Powstańczego współwydawanego przez Muzeum Powstań Śląskich oraz Panteon Górnośląski – dr hab. Lech Krzyżanowski, Bartosz Szostek,
     
  • prezentacją gry detektywistycznej „Na tropie ludzi (nie)zwykłych” realizowanej w Panteonie Górnośląskim,
     
  • wystawą figurek żołnierzyków ze zbiorów Grzegorza Kamińskiego oraz prelekcją pt. "Bawiłem się żołnierzykami",
     
  • zwiedzanie Panteonu Górnośląskiego dla uczestników spotkania.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości Zakład Narodowy im. Ossolińskich organizuje lekcje muzealne, które mają za zadanie przybliżyć najmłodszym odbiorcom walkę Polski o wolność:

  • „Spódnice i pistolety”,
  • „Kobieta współczesna. Aleksandra Piłsudska i walka o wolność”
  • „Spódnica i browning. Aleksandra Piłsudska i walka o wolność”
  • „Kto ty jesteś? Polak mały. O niepodległości dla najmłodszych" - lekcja dla dzieci przedszkolnych.
Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury zachęca nauczycieli, edukatorów i animatorów pracujących z dziećmi i młodzieżą do wzięcia udziału w warsztatach:

  • Sensoryczny pakiet edukacyjny „Poczuj Polskę” to narzędzie do pracy z dziećmi kształtujące i wzmacniające postawy patriotyczne.

Podczas warsztatów uczestnicy będą wspólnie szukać odpowiedzi na pytania: jak budować własną tożsamość? Jak odkrywać części wspólne, które dają poczucie więzi z innymi? Jak uruchamiać własne zasoby i inspirować się lokalnością?

  • Warsztat „Chwile Wspólne”

Zaprezentowane zostaną zagadnienia: z czego składa się pakiet „Poczuj Polskę”, jak powstał i jak z niego korzystać,jakie rozwiązania włączające zastosowano w pakiecie, jak pobudzać zmysły w działaniach twórczych, jak wnikliwie i twórczo przyglądać się codziennej rzeczywistości.

Adresaci: instytucje kultury, organizacje, szkoły

Zgłaszający podmiot ma obowiązek wskazania 2 osób biorących udział w warsztacie. Instytucja zakwalifikowana na warsztaty otrzyma jeden egzemplarz pakietu „Poczuj Polskę”. Liczba miejsc na każdy warsztat on-line: 25

Instytut Adama Mickiewicza

Instytut Adama Mickiewicza zaangażowany jest w organizację dwóch wydarzeń:

  • koncert „Ballady i romanse na jazzowo” w Budapeszcie,
  •  oprowadzanie kuratorskie połączone ze spotkaniem promocyjnym w Mediolanie na wystawie „Greenhouse Silent Disco”.
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Na stronie Ninateka.pl zostały udostępnione poniższe filmy o tematyce patriotycznej:

  • Pamięć filmu | Polonia Restituta

Zrealizowany w roku 1928 film przedstawia wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości i ukształtowania jej granic po latach zaborów.

  • Pamięć filmu | Sztandar wolności | Ryszard Ordyński

Cyfrowo zrekonstruowany film Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku to historia walki o niepodległość Polski w latach 1905–1920. Obraz Ordyńskiego ma podwójną wartość historyczną: prezentuje historię Rzeczpospolitej, posiłkując się archiwalnymi materiałami filmowymi, fotografiami i wycinkami gazet, a zarazem ukazuje dyskurs jakim posługiwano się w odniesieniu do tych wydarzeń.

  • Pieśń niepodległa | Finezje literackie

O słodko-gorzkim wymiarze poezji naznaczonej traumą wojny i radością z odzyskanej niepodległości.

  • Obchody 10-lecia niepodległości Polski w Krakowie | Kronika PAT 1928

Kronika Polskiej Agencji Telegraficznej MF.641 z 1928 roku.

  • Ludność Zaolzia na obchodach 20-lecia niepodległości w Warszawie | Kronika PAT 1938

Kronika Polskiej Agencji Telegraficznej MF.318 z 1938 roku. Delegacja ludności Zaolzia na uroczystościach 20-lecia niepodległości w Warszawie.

  • Przed Piłsudskim byli inni | Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Kulisy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku są tematem tego odcinka audycji "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na swojej platformie 35MM.ONLINE zamieściła specjalny wybór filmów związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości.

11. listopada

  • Polska Kronika Filmowa 87/47 - 35mm.online - Ignacy Daszyński przekazuje władzę Józefowi Piłsudskiemu, Paderewski w Poznaniu,
  • Polska Kronika Filmowa 88/47 - 35mm.online - 70. rocznica odzyskania niepodległości, wystawa w Zamku Królewskim,
  • Polska Kronika Filmowa 90/33 - 35mm.online - 1920 kontrofensywa Piłsudskiego,
  • Polska Kronika Filmowa 89/51-52 - 35mm.online - fotografie Marszałka w Zachęcie.

+set: Dekady walki o niepodległość

  • film „Pasja” - powstanie krakowskie 1846,
  • film „W biały dzień” - rewolucja 1905,
  • film „Zamach” – zamach na kata Warszawy 1944,
  • film „Pierścionek z orłem w koronie” - powstanie warszawskie 1944 i powojnie.
Archiwa Państwowe

Archiwa Państwowe w całej Polsce zapraszają na wystawy, wykłady, spacery oraz specjalne prezentacje cennych dokumentów on-line. 

Archiwum Akt Nowych zaprezentuje listy Ojców Niepodległości oraz udostępni karykaturę Józefa Piłsudskiego autorstwa Zdzisława Czermańskiego.

Natomiast Archiwum Państwowe w Kaliszu jest współorganizatorem wykładu prof. dr. hab. Jerzego Pietrzaka w katedrze kaliskiej na temat tego, co działo się w Kaliszu w listopadzie 1918 r.

Z kolei Archiwum Państwowe w Kielcach przygotowało wirtualną wystawę, na której zaprezentowane zostaną archiwalia dot. wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości, jak i kultywowaniem tego święta w okresie dwudziestolecia międzywojennego, w czasach współczesnych oraz przejawach obchodów kolejnych rocznic odzyskania wolności.

Dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim dr Tomasz Matuszak wygłosi wykład okolicznościowy ukazujący różne aspekty walki o niepodległość i granice na początku XX w.

Archiwum Państwowe w Katowicach przygotowało wystawę banerową i publikację pt. "Bohaterowie z AK", na której przedstawione zostały materiały dot. biogramów kilkunastu członków Armii Krajowej ze Śląska. Podczas wydarzenia zostaną też przedstawione następujące referaty:

  • dr hab. prof. UŚ Lech Krzyżanowski przedstawi temat „Konspiracyjny wymiar sprawiedliwości i jego zadania na Górnym Śląsku”,
  • dr hab. Adam Dziuba (IPN Katowice) „Akta żołnierzy Armii Krajowej w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach”,
  • dr Krzysztof Ścisło (AP w Katowicach) „Materiały archiwalne dotyczące Armii Krajowej w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach".

W Archiwum Państwowe w Łodzi 11 listopada zaplanowano spacer śladami pierwszych obchodów Święta Niepodległości. Przewodnik oprowadzi uczestników spaceru po miejscach w Łodzi związanych z uroczystościami, które odbyły się 85 lat temu.

Archiwum Państwowe w Przemyślu zaprezentuje wystawę fotografii ze zbiorów prywatnych Tomasza Gołkowskiego, które ukazują miejsca w Karpatach Wschodnich związane odzyskaniem przez Polskę Niepodległości (m.in. Rzeczpospolita Rafajłowska) oraz walkami Legionów. Ekspozycję uzupełnią materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu związane z odzyskaniem Niepodległości. Wystawie towarzyszy prelekcja autora fotografii, która odbędzie się 10 listopada.

Telewizja Polska

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości będą transmitowane na antenie TVP 1 ze specjalnego studia, zlokalizowanego na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Studio poprowadzi Przemysław Babiarz, a wśród gości będzie, m.in. prof. Janusz Odziemkowski. Kulminacyjnym punktem obchodów transmitowanych w Telewizji Polskiej będzie wspólne odśpiewanie hymnu przez osoby zgromadzone na Placu Piłsudskiego oraz w wielu innych miejscach w ramach akcji Niepodległa do hymnu!.

W ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę TVP przygotowała specjalną ramówkę, dzięki której będzie można obejrzeć m.in. superprodukcję „Legiony” w reż. Dariusza Gajewskiego. To epickie widowisko historyczne, rozgrywające się podczas I wojny światowej, zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Ukazuje młodych ludzi, bez wahania rzucających się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce spełnią swoje marzenia. Uniwersalna opowieść o wkraczaniu w dorosłość w trudnych czasach i dojrzewaniu do wspólnoty. Historia fikcyjnych bohaterów została zainspirowana losami prawdziwych legionistów.

Dodatkowo w serwisie VOD udostępniono niezwykłe produkcje filmowe: „Legiony”, „Skarb Jagiellonów. Polskie dzieje arrasami tkane” (premiera, dokument 2022), „Miłość i miłosierdzie” (po raz pierwszy w AVOD od 11.11), „Niepospolita” (krótkometrażowy 2019), „Wyszyński, zakochany Prymas”, „15 miesięcy od Niepodległości”.

Polskie Radio

W związku ze Świętem Niepodległości 11 listopada Polskie Radio wraz z rozgłośniami regionalnymi przygotowało wyjątkowe propozycje antenowe i nowe publikacje.

  • Maraton Chopinowski

W muzycznym maratonie weźmie udział 84 wykonawców w wieku od 6 do 93 lat. W Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskie wykonają oni 205 utworów Fryderyka Chopina, czyli wszystkie opisywane dzieła kompozytora. Pomiędzy utworami wyemitowane zostaną fragmenty listów Chopina czytane przez Jana Frycza oraz krótkie wykłady o dziełach Chopina.

 

  • Album „Biało-czerwona podziemna 1939-1963”

Najnowsze wydawnictwo Polskiego Radia jest dwupłytowym albumem. Pierwsza część za pośrednictwem archiwalnych nagrań słownych i muzycznych oraz sztuki radiowego „teatru wyobraźni” przybliża działalność pionu cywilnego Polskiego Radia oraz postacie zasłużone dla dziejów Polskiego Radia w czasie II wojny światowej.

Na drugiej płycie albumu nazwanego „Sądzeni za Wolna Polskę” zamieszczono niemal osiem godzin fragmentów nagrań relacji Polskiego Radia z procesów pokazowych żołnierzy podziemia niepodległościowego w okresie stalinowskim. Udostępniono po raz pierwszy kilkugodzinne relacje są świadectwami prawnego terroru, który stosowano względem żołnierzy: Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej.

Na ikonografię zamieszczoną w albumie składają się zdjęcia oraz grafiki ilustrujące historię Polskiego Państwa Podziemnego ujętą w ramy czasowe wyznaczone wybuchem II wojny światowej i rokiem 1963 – datą śmierci w walce z funkcjonariuszami reżimu ostatniego żołnierza podziemia niepodległościowego, Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

  • Niepodległa do Hymnu

W ramach akcji, zapoczątkowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” w 2018 roku, Polskie Radio jest ze wszystkimi Rodakami, którzy śpiewają hymn w Narodowe Święto Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w akcji wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. Zainteresowanie wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przez lata nie słabnie – w zeszłym roku wybrzmiał on w ponad 1000 miejsc.

 

{"register":{"columns":[]}}