W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odnalezione w Stanach Zjednoczonych rysunki Adolfa Kozarskiego wróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie

08.11.2021

„Do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie wracają dziś dwa rysunki autorstwa Adolfa Kozarskiego, które zaginęły podczas II wojny światowej. (…) Ktoś mógłby powiedzieć, że to tylko dwa niewielkie rysunki. Jednak dla nas ich powrót do macierzystych zbiorów jest bardzo ważny i stanowi ogromną wartość, ponieważ w ten sposób powoli, krok po kroku, odbudowujemy przedwojenne kolekcje polskich muzeów” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie odzyskanych strat wojennych – dwóch rysunków Adolfa Kozarskiego: „Widok części Zagórowa od północy” i „Uliczka żydowska w Lipnie”.

Odnalezione w Stanach Zjednoczonych rysunki Adolfa Kazarskiego wróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie, fot. Danuta Matloch

Wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że w wyniku II wojny światowej Polska utraciła najwięcej ze wszystkich krajów europejskich ze swego dziedzictwa materialnego.

Straty wojenne w polskich kolekcjach publicznych, kościelnych i prywatnych szacuje się na ponad 516 tysięcy dzieł sztuki. Ocenia się, że z polskich muzeów zniknęła ponad połowa zbiorów. Rozpoczęta tuż po wojnie akcja rewindykacyjna doprowadziła do odzyskania części zagrabionych zabytków. Niestety, została ona zakończona już w latach 50. i od tamtej pory aż do początku lat 90. restytucja nie była częścią oficjalnej polityki państwa polskiego. Dopiero zmiany ustrojowe umożliwiły ponowne zajęcie się tematem – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego. 

Wicepremier poinformował, że prowadzona przez Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego baza strat wojennych zawiera obecnie 64 tysiące rekordów i wciąż jest aktualizowana.

Państwo polskie nie ustaje w poszukiwaniu utraconych dóbr kultury, mimo iż od zakończenia II wojny światowej minęło prawie 80 lat. Dzięki pracy resortu kultury w ostatnich latach do macierzystych zbiorów powróciło ponad 500 cennych dzieł sztuki. W toku jest ponad 80 spraw restytucyjnych w Polsce i na świecie. Aby odnaleźć i odzyskać zaginione dzieła współpracujemy z muzealnikami, antykwariuszami, organami ścigania w kraju i za granicą. Dzięki współpracy z amerykańskimi służbami śledczymi udało się nam w ostatnich latach odzyskać dla Muzeum Narodowego w Warszawie takie dzieła sztuki jak: „Portret damy” Melchiora Geldorpa, „Portret młodego mężczyzny” Krzysztofa Lubienieckiego oraz dwa obrazy Juliana Fałata „Naganka na polowaniu w Nieświeżu” i „Przed polowaniem w Rytwianach” – przekazał szef resortu kultury.

Prof. Piotr Gliński podkreślił również znaczenie współpracy z takimi organizacjami jak fundacja The Monuments Men, która popularyzuje w Stanach Zjednoczonych wiedzę o hitlerowskiej grabieży dzieł sztuki, i w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podziękował fundacji oraz jej szefowi Robertowi Edselowi za zaangażowanie w sprawy restytucji dzieł sztuki utraconych w wyniku II wojny światowej oraz za owocną współpracę w odzyskaniu dwóch rysunków Adolfa Kozarskiego.

Historia rysunków Adolfa Kozarskiego

Rysunki Adolfa Kozarskiego „Widok części Zagórowa od północy” i „Uliczka żydowska w Lipnie” zostały zakupione do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie w 1925 roku od Stanisława Dybowskiego jako część zespołu 21 prac. W muzeum zachowała się archiwalna dokumentacja poświadczająca ich zakup i ewidencję.

W czasie II wojny światowej trzy obiekty ze wspomnianego zespołu zaginęły. W 2019 roku na terenie Stanów Zjednoczonych fundacja The Monuments Men odnalazła dwa rysunki Kozarskiego. Znajdowały się one w posiadaniu rodziny zmarłego oficera armii amerykańskiej, który przywiózł je do domu jako pamiątkę wojennych doświadczeń i służby wojskowej w Europie. Odnalezione rysunki zostały zidentyfikowane przez pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie jako straty wojenne tej instytucji.

3 listopada 2021 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się uroczystość przekazania odzyskanych obiektów stronie polskiej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz fundacji The Monuments Men.

8 listopada 2021 na uroczystości w Muzeum Narodowym w Warszawie rysunki Adolfa Kozarskiego oficjalnie przekazano do macierzystych zbiorów w obecności wicepremiera Piotra Glińskiego, Roberta M. Edsela z fundacji The Monuments Men, attaché kulturalnego Ambasady USA w Polsce, pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie. Podczas uroczystości dwa odzyskane rysunki zaprezentowano obok wybranych prac Adolfa Kozarskiego z kolekcji muzeum.

Muzeum Narodowe w Warszawie posiada obecnie w swoich zbiorach około 30 prac Adolfa Kozarskiego, większość przechowywana jest w Gabinecie Rycin i Rysunków. Są to głównie widoki miast i pejzaże.

Adolf Kozarski (ur. 1836 lub 1837, zm. przed 4 III 1911)

Polski rysownik, litograf i malarz. Uczył się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Ksawerego Kaniewskiego, Chrystiana Breslauera i Marcina Zaleskiego. Pracował jako nauczyciel rysunku w szkołach w Siedlcach, Lipnie, Płocku, Skierniewicach i Łowiczu. Wykonywał ilustracje do poczytnych czasopism, takich jak „Kłosy” czy „Tygodnik Ilustrowany”. W jego twórczości przeważają pejzaże i widoki miast z różnych części Polski.

Dzieła Kozarskiego wpisują się w popularny w drugiej połowie XIX wieku nurt fascynacji rodzimym krajobrazem, postrzeganym nie tylko w kategoriach studiów natury, ale również dokumentacji zabytków przeszłości. Prace Kozarskiego odznaczają się dokumentacyjną wiernością, artysta często posługiwał się camera obscura i fotografiami.

Fundacja The Monuments Men

W prywatnych amerykańskich kolekcjach wciąż odnajdują się dzieła sztuki, które po zakończeniu II wojny światowej przywozili do Stanów Zjednoczonych wracający z wojny żołnierze, traktując je jako swoiste pamiątki. Dlatego bardzo ważne w poszukiwaniu utraconych zabytków jest wsparcie ze strony takich organizacji jak fundacja The Monuments Men, która popularyzuje na terenie Stanów Zjednoczonych wiedzę o hitlerowskiej grabieży dzieł sztuki w czasie II wojny światowej.

Nazwa i działania fundacji nawiązują do grupy Monuments Men złożonej z około 350 osób z 13 krajów, którzy zgłosili się na ochotnika do służby w powołanej w 1943 roku Sekcji Zabytków, Dzieł Sztuki i Archiwów MFAA (Monument, Fine Arts and Archives). Program MFAA zakładał ratowanie z wojennej pożogi dorobku światowej kultury. Początkowo chodziło o zmniejszenie zniszczeń, głównie dewastacji kościołów, muzeów i innych ważnych zabytków. Po przekroczeniu granicy niemieckiej ochotnicy z Monuments Men zajęli się odnajdywaniem i odzyskiwaniem dóbr kultury skradzionych przez nazistów z całej Europy. Polskim członkiem Monuments Men był ceniony krakowski historyk sztuki Karol Estreicher, który przyczynił się do odzyskania wielu cennych dóbr kultury skradzionych przez nazistów z polskich kolekcji.

Z Monuments Men współpracował również Bohdan Urbanowicz – malarz, architekt, krytyk sztuki, porucznik Wojska Polskiego i kierownik akcji restytucyjnej w Austrii. Wraz z porucznikiem Frederickiem Harttem z Monuments Man dotarł on do zamku Fischhorn, będącego własnością szwagra Hitlera – majora Waffen SS Hansa Fegeleina, gdzie odnalazł liczne dzieła sztuki wywiezione z Muzeum Narodowego w Warszawie, należące zarówno do zbiorów tego muzeum, jak i zgromadzone tam w czasie okupacji przez Niemców obrazy polskich i obcych mistrzów, rzeźby, dzieła rzemiosła artystycznego, meble, księgozbiory. W pracach na zamku Fischorn Urbanowiczowi towarzyszył z kolei oficer Fine Arts and Monuments – Charles R. Sattgast, który za swoją pracę otrzymał Krzyż Kawalerski Polonia Restituta i członkostwo Warszawskiego Towarzystwa Naukowego. Dzięki pracy Bohdana Urbanowicza w Fischhornie do Polski powróciło m.in. 408 obrazów, 68 gobelinów, 43 rzeźby, 154 zabytkowe meble i tysiące książek.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}