W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odznaczenia dla twórców i ludzi kultury podczas Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt 2021

05.02.2022

„To już jedenasta edycja Triennale. (…) Cieszę się, że w sferze malarstwa granice państwowe się zacierają i dzięki triennale możemy mówić o wspólnych karpackich wartościach, tendencjach i wzorcach artystycznych” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin podczas przedpremierowego zwiedzania wystawy Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt 2021 w Zamku w Krasiczynie w ramach konferencji „Europa Karpat”. Wydarzeniu towarzyszyła uroczystość wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym twórcom i ludziom kultury.

Odznaczenia dla twórców i ludzi kultury podczas Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt 2021, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dr Jarosław Sellin podkreślił rangę wydarzenia, jakim jest cyklicznie odbywające się Triennale Malarstwa Regionu Karpat.

Jest to bardzo ważna inicjatywa kulturalna – regionalna, jednak o wyraźnym międzynarodowym charakterze. Dzięki temu wydarzeniu możemy zapoznać się, ale i promować bieżące trendy w sztuce współczesnej – w tym przypadku malarstwie. Aspekt międzynarodowy jest tego potwierdzeniem, jako że możemy podziwiać dzieła artystów zamieszkałych na przygranicznych terenach Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier – podkreślił wiceminister Sellin.

Wiceszef resortu kultury pogratulował Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, która od wielu lat z coraz większymi sukcesami organizuje kolejne edycje tego wydarzenia, przyczyniając się do wzmacniania więzi kulturalnych w regionie Karpat.

Cieszę się, że w sferze malarstwa granice państwowe się zacierają i dzięki Triennale możemy mówić o wspólnych wartościach, tendencjach i wzorcach artystycznych – powiedział Jarosław Sellin.

Przedpremierowe zwiedzanie wystawy Srebrny Czworokąt 2021 poprzedziła uroczystość wręczenia medali i odznaczeń resortowych osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk wiceministra Jarosława Sellina odebrał Narcyz Piórecki, który koordynował i prowadził projekty edukacyjne i artystyczne, w tym m.in. Festiwal Ogrodów w Arboretum w Bolestraszycach.

Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowanych zostało 12 osób:

Janusz Cywicki – od ponad 40 lat związany z Galerią Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Jego aktywną działalność twórczą i naukową odzwierciedlają liczne wystawy oraz wydarzenia artystyczne o zasięgu międzynarodowym –  przede wszystkim Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat — Srebrny Czworokąt.

Jan Ferenc – kurator Międzynarodowych Plenerów w Słonnem, pomysłodawca oraz organizator Międzynarodowego Forum Artystycznego „Na papierze bez granic” w Lublinie oraz Międzynarodowego Triennale Rysunku Współczesnego w Nałęczowie. Wziął dział w ponad 270 wystawach zbiorowych krajowych i międzynarodowych

Marek Mikrut – autor ponad 120 okładek książkowych i 250 plakatów oraz założyciel Towarzystwa Sztuk Pięknych w Przemyślu.

Grażyna Niezgoda – artystka fotografik z imponującym dorobkiem artystycznym, laureatka nagród i wyróżnień. Jest również rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu sztuki oraz animatorką kultury.

Helena Wodnicka – uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, pastelu. Absolwentka krakowskiej ASP, pedagog Liceum Plastycznego w Jarosławiu. Wielokrotnie nagradzana za swoje prace, w dorobku ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe.

Moniki Brewczak – animatorka kultury w powiecie sanockim i województwie podkarpackim, muzyk, kompozytorka. Pełni funkcję dyrygenta, prezesa i założyciela Zespołu Wokalnego SOUL, jest opiekunem Chóru Mieszanego SONORES.

Janusz Czarski - dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu zaangażowany w odkrywanie, kultywowanie i promowanie kultury kresowej na Podkarpaciu.

Janusz Polaczek – historyk upowszechniający wiedzę o bohaterach narodowych, w szczególności o Tadeuszu Kościuszce i księciu Józefie Poniatowskim. W obszarze jego zainteresowań pozostaje również tematyka kresowa oraz polsko-francuskie braterstwo broni i związki artystyczne tych narodów.

Barbara Torba – nauczycielka i artystka, przez wiele lat związana z Młodzieżowym Domem Kultury w Przemyślu, swoje życie poświęciła pracy z uzdolnioną artystycznie młodzieżą zarówno w sztukach plastycznych, jak i aktorsko.

Jan Musiał – dziennikarz, autor książek i wydawca, organizator wydarzeń kulturalnych oraz wykładowca języka polskiego w seminariach w Przemyślu i Lwowie. Pełnił funkcję redaktora m.in. gazety strajkowej „Trwamy”, miesięcznika „Z Dołu” czy wydawnictw „Busola”, „Strych Kulturalny” oraz publicysty roczników „Dialog Dwóch Kultur” i „Studia Leopoliensia”.

Marek Zazula – nauczyciel gry na wiolonczeli prowadzący zespoły kameralne w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Organizator, kierownik artystyczny, dyrygent i wiolonczelista Orkiestry Kameralnej i Chóru Madrygalistów „Capella Premisliensis”. Ceniony społecznik i animator kultury.

Ksiądz Marek Wojnarowski – dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, od 2007 r. pełni funkcję konserwatora diecezjalnego i w ramach tej pracy obejmuje troską zabytki Archidiecezji.

 

Honorowa odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Wiceminister Jarosław Sellin wręczył również honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Odznakę o szczególnym znaczeniu otrzymał Ákos Engelmayer – były ambasador Węgier w Polsce, związany z Polską od lat 60. XX wieku. W 1956 roku w Budapeszcie był uczestnikiem powstania węgierskiego społeczeństwa przeciw sowieckiej ingerencji i dominacji. W Polsce studiował na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie pracował jako dziennikarz. Był kurierem i pośrednikiem w kontaktach polskiej i węgierskiej opozycji. Został też członkiem NSZZ „Solidarność. W okresie 1990-1995 był ambasadorem Węgier w Polsce. Od 2002 jest prezesem Wspólnoty Węgierskiej w Polsce. Przez cały ten okres mocno związany był z kulturą. Z jego inicjatywy, w 1986 roku, w podwarszawskiej Podkowie Leśnej została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona 30. rocznicy powstania na Węgrzech. W latach 90. XX wieku i na początku wieku obecnego nie było w Polsce znaczącego projektu z dziedziny polsko-węgierskich relacji i związków kulturowych, w którym by nie uczestniczył. Był inicjatorem lub współautorem wielu publikacji, wystaw, debat, które znacząco przyczyniły się do wzmocnienia polsko-węgierskiej wymiany kulturalnej. 

Odznaczenia otrzymali także: Zofia Bator - współzałożycielka i prezes Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej w Przemyślu, artysta Andrzej Cieszyński, którego wielowątkowa twórczość artystyczna obejmuje interesujące kompozycje figuratywne, portrety oraz prace rysunkowe, oraz Waldemar Wiglusz, działacz „Solidarności”, po stanie wojennym związany z niezależną kulturą, kolportażem prasy podziemnej, uczestnictwem w duszpasterstwie ludzi pracy w Przemyślu.

Odznaczenia dla muzealników

W gronie wyróżnionych znaleźli się także muzealnicy – emerytowani i obecni pracownicy Narodowego Muzeum Ziemi Przemyskiej, których codzienna i żmudna praca, a także pozazawodowe zaangażowanie przekładają się na promocję kultury i wzmacnianie tożsamości narodowej.

Honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Iwona Bobko, Małgorzata Dziura, Jan Jarosz, Karol Kicman, Katarzyna Trojanowska i Maria Wołk. Odznakę „Za opiekę nad zabytkami” otrzymała Brygida Busz. Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnieni zostali Andrzej Koperski i Dorota Zahel.

.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}