W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oficjalne uroczystości, hołd dla Ojców Niepodległości oraz Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu – tak obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości

13.11.2023

Narodowe Święto Niepodległości było wyjątkową okazją do wspólnego radosnego świętowania. W całym kraju odbywały się festiwale, wystawy, koncerty, gry plenerowe, warsztaty i debaty historyczne. Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął udział w oficjalnych uroczystościach państwowych, które odbyły się w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wcześniej wraz z przedstawicielami władz państwowych szef resortu kultury złożył wieńce pod pomnikami Ojców Niepodległości w Warszawie.

Oficjalne uroczystości, hołd dla Ojców Niepodległości oraz Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu – tak obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości, fot. Danuta Matloch

W ramach warszawskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wspólnie z delegacją rządową oddał hołd tym, którym Polska zawdzięcza niepodległość, oraz tym, którzy swoimi czynami udowodnili, że wolność jest najcenniejszą wartością: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu, Ignacemu Daszyńskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Stefanowi Grotowi Roweckiemu, Ronaldowi Reaganowi, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W samo południe w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w ponad tysiącu miejscach w Polsce i na świecie zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie dziesiątki tysięcy warszawiaków i przyjezdnych gości wzięło udział w wydarzeniach, które odbyły się w ramach Festiwalu Niepodległa, m.in. paradach, pokazach zabytkowych samochodów, bicykli, prezentacji mody retro czy występach brass bandów.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu objął również trzy specjalne przestrzenie: Scenę Muzyczną na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wystąpili: Karaś/Rogucki, Sara James, Baranovski oraz Kamil Bednarek, Scenę Dziecięcą na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych oraz Scenę Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W dniach 10-12 listopada Biuro „Niepodległa” zorganizowało bezpłatne pokazy „Iskier Niepodległej oraz filmów VR: „MS Piłsudski – podwodna misja”, „Kino”, „Dża-Dża”, „Nie kochać w taką noc”. Z kolei w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę” (ul. Krakowskie Przedmieście 17) można było obejrzeć wystawę strojów z epoki oraz filmy historyczne: „Powstali 1863” - film animowany Muzeum Historii Polski w reż. Marcina Kołaczkowskiego i Wojciecha Kalwata oraz „Żywe pomniki” - krótką etiudę opartą o materiał fotograficzny z okresu międzywojennego.

Wydarzenia zorganizowane przez instytucje kultury prowadzone i współprowadzone przez MKiDN odbyły się również w całym kraju. Można było wziąć udział w festiwalach, koncertach, spektaklach, wystawach, a także w rodzinnych piknikach czy warsztatach.

 

 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}