W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostatnie pożegnanie Jerzego Połomskiego

23.11.2022

„Żegnamy dziś nie tylko ikonę polskiej muzyki estradowej, wybitnego piosenkarza i aktora, ale też osobowość wielkiego formatu — pełnego optymizmu, szlachetnego i wrażliwego Człowieka, odznaczającego się niespotykaną kulturą osobistą. (…) Jego obecność w polskiej kulturze to wyjątkowy dar, który na zawsze pozostanie we wdzięcznej pamięci ogromnych rzesz melomanów i dla wielu stanowić będzie źródło nieustającej inspiracji” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście pożegnalnym, odczytanym przez wiceminister Wandę Zwinogrodzką podczas uroczystości pogrzebowych Jerzego Połomskiego, które odbyły się dziś w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Wybitny polski artysta estradowy spocznie w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Ostatnie pożegnanie Jerzego Połomskiego, fot. PAP/Mateusz Marek

List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Jerzego Połomskiego, jednego z najznakomitszych przedstawicieli polskiej piosenki, podziwianego Artysty, który stał się bliski sercom wielu pokoleń Polaków.

Żegnamy dziś nie tylko ikonę polskiej muzyki estradowej, wybitnego piosenkarza i aktora, ale też osobowość wielkiego formatu — pełnego optymizmu, szlachetnego i wrażliwego Człowieka, odznaczającego się niespotykaną kulturą osobistą.

Jerzy Połomski miał niezwykłą zdolność zjednywania publiczności w zachwycie i uznaniu dla swoich piosenek. Obdarzony wielkim talentem, sceniczną charyzmą i pięknym, barytonowym głosem, podziwiany był nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami. Utwory takie jak „Daj”, „Bo z dziewczynami”, „Moja miła, moja cicha”, „Nie zapomnisz nigdy” i wiele innych śpiewają już kolejne pokolenia. Zapisały się one bowiem złotymi zgłoskami w historii polskiej piosenki oraz w osobistych wspomnieniach wielu słuchaczy. Na imponujący dorobek Jerzego Połomskiego składa się ponad dwadzieścia albumów studyjnych i kilkadziesiąt nagrań.

Jerzy Połomski z sukcesami występował na największych festiwalach w kraju oraz w Europie, Australii, na Kubie, a także w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, gdzie wielokrotnie śpiewał w centrach polskiej kultury, przyjmowany z entuzjazmem przez Polonię. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień – aż trzykrotnie został uhonorowany przez mieszkańców Chicago tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii amerykańskiej.

Potwierdzeniem tych doniosłych dokonań było uhonorowanie Artysty Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jerzy Połomski powiedział niegdyś, że Jego największą nagrodą jest to, iż przez całe życie robił to, co lubił – w myśl przesłania, które wyśpiewał piosenką „Iść za marzeniem” do słów Jacka Korczakowskiego, dane mu było to upragnione marzenie nie tylko spełnić, ale też zaprosić do swojego muzycznego świata wielu z nas, poruszając przy tym najczulsze struny naszych dusz.

Artysta pozostawił po sobie nie tylko bezcenny dorobek, który kształtował muzyczną wrażliwość, przynosił radość, a niejednokrotnie także ukojenie kilku generacjom Polaków. Pozostawił nam również świadomość, jak ważne jest pielęgnowanie zaniedbywanych dziś niekiedy cnót, takich jak skromność, szacunek i życzliwość.

Jego obecność w polskiej kulturze to wyjątkowy dar, który na zawsze pozostanie we wdzięcznej pamięci ogromnych rzesz melomanów i dla wielu stanowić będzie źródło nieustającej inspiracji.

Z odejściem Jerzego Połomskiego polska piosenka poniosła wielką stratę.

Cześć Jego pamięci!

 

Piotr Gliński


Jerzy Połomski

Urodził się 18 września 1933 r. w Radomiu jako Jerzy Pająk. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Jako aktor zadebiutował w 1957 r. na deskach warszawskiego Teatru Buffo, później występował w Teatrze Syrena. W 1958 r. zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. Utwór „Woziwoda” przyniósł Połomskiemu II nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1961 r.

W 1959 r. Połomski zadebiutował jako solista, nagrywając swoją pierwszą płytę pt. „Podwieczorek z piosenką”. Kolejne płyty, m.in. „Nie zapomnisz nigdy” (1972), „Warszawa moja miłość" (1974), „Z tobą świat nie ma wad” (1976), utwierdziły jego pozycję jako jednego z czołowych piosenkarzy w kraju. W późniejszych latach kariery Połomski wydawał także płyty z przedwojennymi piosenkami („Przedwojenne przeboje”, 1994), a także kolędami i piosenkami świątecznymi („Kolędy i pastorałki śpiewa Jerzy Połomski”, 1998).

W 1969 r. został laureatem nagrody Jury oraz Radia i TV na festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii, a rok później zajął III miejsce na Coupe d'Europe Musicale w Szwajcarii. Otrzymał także nagrodę publiczności na KFPP Opole '73 oraz Złoty Mikrofon Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej w Nowym Jorku w 1993 r.

Jerzy Połomski został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 r. nagrodzony Złotym Fryderykiem za całokształt działalności artystycznej. W 2016 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}