W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostatnie pożegnanie Romualda Twardowskiego

26.01.2024

„Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o odejściu Romualda Twardowskiego. Jego odejście stanowi ogromną stratę dla polskiej i światowej sceny muzycznej” – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w liście odczytanym przez sekretarz stanu w MKiDN Joannę Scheuring-Wielgus podczas ostatniego pożegnania Romualda Twardowskiego, które odbyło się dziś w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Wybitny kompozytor i pedagog, który zmarł 13 stycznia br. w wieku 94 lat, spoczął na cmentarzu prawosławnym na Woli w Warszawie.

Ostatnie pożegnanie Romualda Twardowskiego, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Minister kultury podkreślił, że Romuald Twardowski był nie tylko niekwestionowanym mistrzem w dziedzinie muzyki, ale także cenionym pedagogiem, który przekazywał zamiłowanie do muzyki kolejnym pokoleniom artystów.

Jego wszechstronność, pasja i niezwykły talent sprawiły, że stał się ambasadorem polskiej muzyki, zyskując uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą – przypomniał.

Szef resortu kultury wskazał, że kompozytor doceniał rolę tradycji, ale jednocześnie potrafił wykorzystywać nowe elementy, tworząc unikalny muzyczny język.

Jego twórczość miała ogromny wpływ na rozwój sztuki dźwiękowej, a jego niezliczone dzieła są świadectwem wyjątkowego talentu, kunsztu i wrażliwości artystycznej. Romuald Twardowski był nie tylko kompozytorem, lecz także mistrzem, który zawsze starał się przekazać swoją pasję i miłość do muzyki. Jego utwory, pełne głębokiego emocjonalnego przekazu, są dziedzictwem, które pozostanie w naszych sercach na zawsze  – podkreślił minister Sienkiewicz.

Romuald Twardowski

Urodził się 17 czerwca 1930 roku w Wilnie. Podczas okupacji uczył się gry na skrzypcach, po wojnie – na fortepianie i organach. W latach 1946-50 pełnił obowiązki organisty w wileńskich kościołach, m.in. w uniwersyteckim kościele św. Jana, gdzie przed 100 laty organistował Stanisław Moniuszko.

W latach 1952-1957 Romuald Twardowski studiował fortepian i kompozycję w klasie Juliusa Juzeliunasa w Państwowym Konserwatorium Litewskiej SRR w Wilnie. Studia kompozytorskie kontynuował w latach 1957-1960 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u Bolesława Woytowicza. W 1963 i 1966 roku studiował chorał gregoriański i polifonię średniowiecza pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu.  

W latach 1972-2008 był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Kompozytor zasiadał w jury wielu konkursów muzycznych, m.in. w Varsovia Cantat i Cracovia Cantans.

Jest autorem kilkuset kompozycji, oper, dzieł orkiestrowych, utworów kameralnych, edukacyjnych i kompozycji chóralnych, które zajmowały wyjątkowe miejsce w Jego twórczości.

Romuald Twardowski był laureatem wielu nagród, począwszy od Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. księcia Rainiera III w Monako, nagrody Festiwalu „Praska Wiosna”, nagrody na Trybunie kompozytorów UNESCO w Paryżu. Został również nagrodzony przez amerykańską Fundację im. I. J. Paderewskiego.

Z okazji 80-lecia urodzin w uznaniu za swój dorobek twórczy kompozytor otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Laureat Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości chóralnej.

W 2020 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}