W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie nowej sali ekspozycyjnej Muzeum AK w Bondyrzu. „To nasze wspólne dobro”

26.02.2020

- To jest nasz obowiązek wspierać takie inicjatywy jak to Muzeum. To, jak ważną jesteście instytucją widać po waszej licznej obecności dzisiaj w tym miejscu - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński w Bondyrzu podczas otwarcia nowej sali ekspozycyjnej Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej, gdzie można obejrzeć wystawę „Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległość w latach 1939-1953”. W ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura kultury” oraz „Wspieranie działań muzealnych” MKiDN przekazało na projekty Muzeum łącznie ponad pół miliona złotych. Podczas uroczystości wicepremier Piotr Gliński otrzymał odznakę honorową Stowarzyszenia Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Badyrz, Fot. Danuta Matloch

„Przeszłość mówi nam, co jest w życiu ważne”

W uroczystym otwarciu wzięli też udział prezes Stowarzyszenia Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, wojewoda lubelski Lech Sprawka, kombatanci, harcerze i liczni mieszkańcy.

- Przeszłość mówi nam, co jest w życiu ważne. Musimy myśleć o przyszłości, dbać o teraźniejszość, ale także myśleć i czerpać siły do rozwoju z przeszłości – powiedział podczas uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W ramach programu ministra „Wspieranie działań muzealnych” na 2018 rok przeprowadzono projekt „Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległość w latach 1939 – 1953”, dzięki któremu został zrealizowany gruntowny remont obiektu i jego otoczenia. Obejmował on również konserwację muzealiów i modernizację ekspozycji stałej. Dotychczasowa ekspozycja została przygotowywana na początku lat 70. XX wieku.

Zmodernizowana wystawa stała prezentuje eksponaty dokumentujące działalność żołnierzy AK na terenie Zamojszczyzny, ich walkę z niemieckim okupantem i władzą komunistyczną. Sposób przekazu kierowany jest do współczesnego odbiorcy, wykorzystuje techniki multimedialne i wyeksponowanie przedmiotów z użyciem nowoczesnych środków plastycznych (m.in. fotografii, elementów przestrzennych). W ramach projektu wykonano również prace budowlane dostosowujące budynek do wymogów współczesnego prawa budowlanego.

Wsparcie MKiDN dla zamojskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość w latach 2018-2020 uzyskał z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 770 tys. zł na 5 projektów. Oprócz wyżej wymienionych realizowane są także takie projekty jak: „Upamiętnienie miejsca pochówku żołnierzy września 1939 na cmentarzu w Dubie - gmina Komarów – Osada”,Pomnik - mauzoleum żołnierzy września 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Dubie” czy „Koło Kultury 2020 – 21”. Pozostali wnioskodawcy z Zamościa otrzymali w latach 2016-2020 w sumie 3 353 000 zł z przeznaczeniem na realizację 43 projektów.

Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. ppłk. Stanisława Prusa ps. „Adam”

Organizatorem Muzeum jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Instytucja kultury powstała po to, by poprzez działania muzealne i edukacyjne ukazywać etos Armii Krajowej, upowszechniać wiedzę o historii, a także popularyzować postawy patriotyczne.

W Muzeum zgromadzono dużą liczbę obiektów, świadectw historii z lat 1939-1953. Wśród ponad dwustu muzealiów: broni białej, broni palnej, zbiorów artyleryjskich, mundurów i sprzętów liturgicznych, znajdują się także archiwalia – około 800 zdjęć i dokumentów. W siedzibie instytucji istnieje również możliwość wyświetlania filmów historycznych w muzealnej sali kinowej.

Instytucja współpracuje także przy okazji innych działań, takich jak wsparcie organizacji uroczystości patriotyczno-religijnych, rekonstrukcji historycznych, konferencji naukowych, koncertów, konkursów czy pomoc w organizacji spotkań z Weteranami.

Materiały

Pełna lista dofinansowanych projektów realizowanych w Zamościu
Projekty​_w​_Zamościu.pdf 0.42MB

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}