W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie wystawy prac Jerzego Kaliny podczas Festiwalu „Między Wierszami” w Supraślu

15.07.2023

Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i podziękowania z okazji otwarcia dzisiejszej wystawy w Galerii Pod Plafonem oraz prezentacji Pańskich instalacji i działań performatywnych, podczas 3. edycji Festiwalu „Między Wierszami”, organizowanego przez Teatr Wierszalin w Supraślu. Pański udział oraz prezentowane dzieła znakomicie wpisują się w przesłanie Festiwalu, znacząco podnosząc rangę i wzbogacając jego program – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście do Jerzego Kaliny odczytanym przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką podczas wernisażu wystawy „Schron - Nekroteka – Projekty – Realizacje – Dokumentacja”. Wernisaż odbył się w ramach Festiwalu „Między Wierszami”.

Otwarcie wystawy prac Jerzego Kaliny podczas Festiwalu „Między Wierszami” w Supraślu, fot. Teatr Wierszalin

Minister kultury podkreślił, że Festiwal „Między Wierszami” jest nowym przedsięwzięciem na kulturalnej mapie województwa podlaskiego, ale zaznaczył już swoje osobne miejsce w perspektywie krajowej.

Od pierwszej edycji organizatorom przyświecała idea zbudowania wydarzenia o interdyscyplinarnym charakterze, łączącego różne dziedziny sztuki, począwszy od teatru i muzyki, przez plastykę i literaturę, po spotkania z ikonicznymi postaciami świata kultury ­– wskazał prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zaznaczył, że wystawa „Schron - Nekroteka – Projekty – Realizacje – Dokumentacja” prezentuje projekty oraz dokumentacje prac, które odnoszą się do zwrotnych momentów polskiej historii.

Tytuły takie jak „Schron” czy „Nekroteka” zapowiadają ich symboliczny i alegoryczny wymiar. Wyraziste przesłanie niosą instalacje i działania performatywne zatytułowane „W niebo stąpanie”, „Ornat Smoleński”, „Obława Augustowska”, „Tupanie malarstwa”, „Żadnych marzeń” czy „Myśli narzutowe”. Ta ostatnia poświęcona została spektaklowi „Dziady” Adama Mickiewicza, zrealizowanemu tutaj - w Teatrze Wierszalin – napisał minister kultury.

Wszystkie Pańskie prace odwołują się do sfery wartości, podejmują istotne problemy egzystencjalne, a także uważnie dotykają najważniejszych, także tych nader bolesnych, momentów w historii naszego narodu – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zauważył, że nieprzypadkowo wernisaż zbiega się z kolejną odsłoną spektaklu „Wyzwolenie” w reżyserii Dyrektora Teatru Wierszalin, Piotra Tomaszuka. Dodał, że premiera tego dzieła rozpoczęła Festiwal, a kolejne odsłony spektaklu realizowane były w czasie jego trwania.

Koincydencja tych dwóch wydarzeń: Pańskiej wystawy i spektaklu Wyzwolenie, wzmacnia ich przekaz i pogłębia oddziaływanie na odbiorcę. Z tego też powodu tegoroczną edycję Festiwalu „Między Wierszami” należy uznać za wyjątkową. Widzowie mają okazję kontemplować zarówno dzieła najwyższej próby, jak też naturę malowniczych okolic Supraśla, czemu dodatkowo sprzyja wakacyjna aura – zaznaczył minister kultury.

Na Pana ręce składam podziękowanie za wzbogacenie tego wydarzenia cenną refleksją, osobistą charyzmą i niezmienną otwartością na interakcję z obserwatorami Pana talentu i twórczej ekspresji. Dołączam najlepsze życzenia zdrowia oraz wielu nowych inspiracji twórczych i nieustającej energii do ich realizacji – zakończył prof. Piotr Gliński.


O Festiwalu „Między wierszami”

Głównym organizatorem odbywającej się już po raz trzeci imprezy jest działający w Supraślu Teatr Wierszalin. W ramach festiwalu, który będzie trwać do końca lipca, zaplanowano ponad 20 wydarzeń artystycznych – spektakli, pokazów filmowych, spotkań z pisarzami, performensów, wystaw i koncertów.

Przez cały festiwal będzie działało kino festiwalowe, które w tym roku będzie prezentować  obrazy związane z trzema wybitnymi twórcami. W pierwszym tygodniu będą to filmy animowane artysty multimedialnego i malarza Stasysa Eidrigeviciusa, w drugim – animacje artysty i rzeźbiarza Jerzego Kaliny, a w trzecim – filmy poświęcone sztuce Jerzego Nowosielskiego.

Wśród propozycji teatralnych znalazło się m.in. premierowe czytanie sztuki Michała Zdaniuka o Jerzym Nowosielskim, a także występ grupy Mumio. W ramach festiwalu zorganizowane zostanie też „studio”, w ramach którego odbędą się spotkania z pisarzami i ekspertami. W cyklu „Wyzwolenia” będzie można posłuchać m.in. rozmowy z socjologiem prof. Michałem Łuczewskim o wyzwoleniu jednostki wspólnoty czy z psychiatrą dr. Zenonem Dudkiem o wyzwoleniu psychicznym. Wśród gości literackich są językoznawca Jerzy Bralczyk i poetka Julia Fiedorczuk. Zaplanowano też koncerty muzyki klasycznej. Muzyki Chopina będzie można wysłuchać w wykonaniu pianisty Mateusza Krzyżowskiego, laureata wielu nagród pianistycznych, a także reprezentanta Polski w półfinale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wśród innych wydarzeń znajdzie się kilka odsłon „Uliczek Poetów”, podczas których poezja będzie czytana na ulicach Supraśla. Każdy będzie mógł dołączyć i przeczytać także swoją twórczość.

Festiwal „Między wierszami” będzie odbywał się w kilku miejscach, oprócz Teatru Wierszalin, także w Muzeum Ikon, Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, a także Domu Ludowym.

Wystawa „Schron - Nekroteka – Projekty – Realizacje – Dokumentacja” finansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}