W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska przetrwała dzięki kulturze – wicepremier Piotr Gliński na otwarciu wystawy „Młoda Polska” w Londynie

07.10.2021

„Kultura, obok języka i pamięci zbiorowej, pozwoliła nam jako narodowi przetrwać mroki XIX-wiecznych zaborów. Była wyrazem tożsamości narodowej, gdy naszymi ziemiami rządziły trzy mocarstwa zewnętrzne: Prusy, Rosja i Austria. Poprzez kulturę Polacy zaznaczali swoją obecność w Europie i swoje prawo do niezależności. Ruch Młodej Polski był próbą stworzenia charakterystycznego stylu narodowego, zarówno w sztuce użytkowej, jak i architekturze” – mówił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński podczas inauguracji wystawy „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918” w William Morris Gallery w Londynie.

Polska przetrwała dzięki kulturze – wicepremier Piotr Gliński na otwarciu wystawy „Młoda Polska” w Londynie, fot. Marcin Urban

Wicepremier podkreślał, że ruch Młodej Polski z lat 1890-1918 położył podwaliny – estetyczne i duchowe – pod odrodzenie Polski po 123 latach zaborów. „Długo oczekiwane odzyskanie przez nas niepodległości w 1918 roku było nie tylko spełnieniem naszych konsekwentnych dążeń, ale także powrotem ważnego gracza na scenie europejskiej – zarówno w wymiarze politycznym, jak i kultury” – mówił.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przekazał słowa podziękowania dyrekcji Galerii Williama Morrisa za umożliwienie prezentacji wystawy, a także kuratorom: pani Julii Griffin oraz prof. Andrzejowi Szczerskiemu za urzeczywistnienie koncepcji wystawy.

Wystawa pt. „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918" jest efektem współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Krakowie oraz William Morris Gallery i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie w ramach programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pn. „Kultura inspirująca”. To pierwsza wystawa popularyzująca sztukę użytkową i architekturę epoki Młodej Polski w Londynie.

Ruch Młodej Polski pojawił się w latach 90. XIX wieku. Obejmował bezprecedensowy rozkwit sztuki użytkowej i odrodzenie rzemiosła. Czerpał inspirację z natury, historii, tradycji chłopskich i rzemiosła.

Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 180 obiektów ruchu Młodej Polski, począwszy od obrazów, rysunków, fotografii z epoki poprzez najlepsze przykłady mebli, haftów, kilimów, koronki i ceramiki artystycznej, jak również codzienne przedmioty kultury materialnej górali z Podhala, które wywarły ogromny wpływ na ogólnonarodowe odrodzenie rzemiosł.

Wystawie towarzyszy międzynarodowa publikacja poświęcona w całości tematyce polskiej sztuki stosowanej, rzemiosła artystycznego i architektury epoki Młodej Polski, przygotowana specjalnie z myślą o zagranicznych, głównie brytyjskich odbiorcach. Książka dowodzi, że Młoda Polska dzieliła fundamentalne podobieństwa z brytyjskim Arts and Crafts Movement i że to właśnie etos Arts and Crafts napędzał patriotyczną ideologię ruchu oraz dążenie narodu do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bogato ilustrowana publikacja przedstawia historię artystów, projektantów i rzemieślników, których projekty stały się definicją Młodej Polski. Zawiera ponad 250 ilustracji ceramiki, mebli, tkanin, wycinanek, rzeźb w drewnie, zastawy stołowej, witraży, książek, zabawek dla dzieci i ozdób świątecznych, a także projektów dekoracji wnętrz mieszkalnych, kościelnych i obywatelskich.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}