W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie dyrektora Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu

30.05.2022

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał Ireneusza Piotra Maja na trzyletnią kadencję dyrektora Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945). Od 2021 roku Ireneusz Piotr Maj pełnił obowiązki dyrektora tego muzeum.

Powołanie dyrektora Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu, fot. MKiDN

Ireneusz Piotr Maj 

Dr Ireneusz Piotr Maj jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie w 2001 r. uzyskał tytuł magistra historii, a w 2006 r. - stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii.

Przed powierzeniem zadania utworzenia nowego muzeum - Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu, dr Maj był dyrektorem Zespołu ds. Edukacji i Wychowania w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, adiunktem w Katedrze Historii Polskiej Myśli Politycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także dyrektorem Publicznego Gimnazjum nr 19 w Łodzi.

W latach 2009-2018 dr Maj pełnił funkcję prodziekana kierunków administracja i politologia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Był również członkiem Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem I kadencji przy Wiceprezesie Rady Ministrów i Przewodniczącym Komitetu Do Spraw Pożytku Publicznego, Rady Naukowej Wydawnictwa Sejmowego, Rady Programowej przy Rzeczniku Praw Dziecka ds. Upamiętnienia Dzieci Polskich z Obozu w Łodzi oraz pozostaje wiceprezesem stowarzyszenia Karpackie Towarzystwo Naukowo-Oświatowe, członkiem Kolegium Naukowego czasopisma „Nowy Prometeusz” wyd. Stowarzyszenia Dom Kaukaski przy Studium Europy Wschodniej UW.

Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu

Pozostające w organizacji Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945) powstało jako państwowa instytucja kultury na podstawie zarządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 31 maja 2021 r.

Zadaniem Muzeum jest stworzenie przestrzeni wystawienniczej i ośrodka naukowego inspirującego do refleksji na temat niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi – Kinder-KL Litzmannstadt oraz gehenny dzieci polskich w czasie II wojny światowej w Łodzi i poza nią – na terenach Polski okupowanych przez niemiecką III Rzeszę i ZSRR, powojennych losów dzieci – sierot wojennych w Polsce, a także – dzieci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Zadaniem Muzeum jest również gromadzenie, opracowywanie, konserwacja, przechowywanie i udostępnianie zbiorów związanych z historią Kinder – KL Litzmannstadt.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}