W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powstaje nowy kampus Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

11.10.2022

„Pośród licznych, realizowanych obecnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego inwestycji, ta prowadzona w Bydgoszczy jest jedną z najważniejszych. (…) Chcę podkreślić, że rozwój infrastruktury szkolnictwa artystycznego to jeden z priorytetów działania naszego resortu” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do uczestników uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego na budowie nowego kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. List odczytała wiceminister Wanda Zwinogrodzka, która wzięła także udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego.

Powstaje nowy kampus Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fot. PAP/Tytus Żmijewski

Szef resortu kultury podkreślił, że w ostatnich latach niemal każda szkoła oraz uczelnia artystyczna otrzymała znaczące wsparcie na rozwój infrastruktury.

Wierzymy bowiem, że inwestycja w rozwój młodych artystycznych talentów jest bezcenna i przyniesie w przyszłości znakomite rezultaty – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wicepremier zwrócił uwagę na trudne warunki, w jakich realizowana jest inwestycja, których – w momencie podpisywania umowy na wykonanie projektu budowy nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – nikt się nie spodziewał.

Ten rok prowadzenia prac budowalnych pokazał, że wielka determinacja całego środowiska bydgoskiej Akademii, która doprowadziła do rozpoczęcia budowy, będzie bez wątpienia niezbędna na każdym kolejnym etapie zadania. Pragę zapewnić wszystkich Państwa, iż Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie z pełnym zaangażowaniem wspierało dalszą realizację budowy – dodał wicepremier.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że plan realizacji budowy zakłada otwarcie nowego kampusu Akademii Muzycznej na jubileusz 50-lecia istnienia uczelni, co oznacza, iż całość prac powinna zostać zrealizowana w ciągu pięciu lat.

Dopowiedzmy, że ukończenie inwestycji jest wyzwaniem organizacyjnym choćby ze względu na finansową skalę projektu, bowiem koszt całkowity tego przedsięwzięcia przekroczy 400 mln zł. Kampus o powierzchni przekraczającej 23 tys. m2 będzie ponadto wyjątkowym obiektem wykorzystującym nowoczesne ogrzewanie z odnawialnych źródeł energii. Liczę, że naszemu kolejnemu uroczystemu spotkaniu będzie towarzyszyło zwiedzanie nowoczesnego, ośmiokondygnacyjnego budynku, którego nowe sale koncertowe rozbrzmiewać będą muzyką, a pomieszczenia dydaktyczne zapełnią się studentami – podkreślił wicepremier, życząc wytrwałości determinacji w dalszej realizacji zadania.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka wzięła także udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, podczas której odczytała list wicepremiera prof. Piotra Glińskiego oraz wręczyła odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznane przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego wyróżniającym się pracownikom uczelni, a także Medale za Długoletnią Służbę, nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.


Odznaczeni

Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” uhonorowani zostali:

  • dr hab. Kamila Kułakowska – sopran, od 2013 roku prowadzi klasę śpiewu w AM w Bydgoszczy, w latach 2016-2020 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego;
  • dr hab. Wojciech Dyngosz – baryton, adiunkt, od 2007 r. jest asystentem na Wydziale Wokalno-Aktorskim AM w Bydgoszczy, współpracuje jako solista z Operą Nova;
  • dr Beata Gramza – sopran, od roku 2006 uczy śpiewu solowego w SM II st. w Gorzowie Wlkp., od roku 2014 adiunkt, prowadzi zajęcia na Wydziale Wokalno-Aktorskim AM w Bydgoszczy;
  • Artur Pilch absolwent Państwowego Liceum Muzycznego im. F. Chopina w Krakowie, w klasie fortepianu mgr J. Lubienieckiego oraz AM w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. E. Pobłockiej; od 2005 roku jest zatrudniony w Operze Nova w Bydgoszczy na stanowisku korepetytora solistów, a także w AM w Bydgoszczy, gdzie poświęca się pracy z młodymi adeptami sztuki wokalnej, prowadząc zespoły operowe;
  • dr Bartłomiej Tomaka - od 2016 r. jest asystentem na Wydziale Wokalno - Aktorskim AM w Bydgoszczy; w latach 2005- 2015 solista Opery Nova;
  • dr Anita Urban – sopran, od roku 2008 pracuje na Wydziale Wokalno-Aktorskim AM w Bydgoszczy na stanowisku adiunkta, współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu jako solistka.

Medalami za Długoletnią Służbę, nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, uhonorowani zostali:

  • Złotym Medalem – Zdunikowski Adam, Szulc Witold, Maria Szymanowska;
  • Srebrnym Medalem – Małgorzata Grela, Dorota Kuczyńska, Helena Barbara Klekotko;
  • Brązowym Medalem – Marek Kamola, Alicja Tarczykowska.

O projekcie

W przededniu 50-lecia istnienia Akademia Muzyczna w Bydgoszczy realizuje budowę nowego kampusu akademickiego. Koszt projektu nowego obiektu został w całości sfinansowany ze środków inwestycyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czerwcu 2020 r. Rada Ministrów podjęła Uchwałę w sprawie uchwalenia programu wieloletniego na lata 2020-2024 pod nazwą „Budowa kampusu Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy”. Jego wartość kosztorysowa to ponad 400 mln zł.

Obecnie bydgoska uczelnia zlokalizowana jest w ośmiu budynkach, z czego cztery stanowią jeden kompleks, a pozostałe to obiekty oddalone od siebie. Nowy obiekt pozwoli na przeniesienie do jednej siedziby działalności dydaktycznej i artystycznej Akademii. Program umożliwi poprawę efektywności prowadzonej działalności edukacyjnej, naukowej i kulturalnej oraz przyczyni się do powstania oszczędności związanych z utrzymaniem infrastruktury uczelni.

W nowym kampusie o powierzchni 3 hektarów będzie się mieściła siedziba Akademii, w tym ośmiokondygnacyjny gmach główny z 644 salami, a także dom studenta, cztery sale koncertowe (symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa i organowa), w tym największa na 1 tys. osób na widowni.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}