W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poznaliśmy zwycięzcę konkursu na projekt wystawy w Pawilonie Polskim w Wenecji

01.10.2021

Projekt wystawy Małgorzaty Mirgi-Tas „Przeczarowując świat” został ogłoszony jako zwycięski przez jury konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji w 2022 roku. Jury konkursu powołał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Małgorzata Mirga-Tas, Esma Redźepova / Herstories, patchwork, 2021, fragment projektu konkursowego do Pawilonu Polskiego na Biennale Sztuki 2022

Obrady konkursowego jury odbyły się 28 września 2021 r. w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. Ich celem było wyłonienie kuratorskiego projektu wystawy, która zostanie zaprezentowana w Pawilonie Polskim podczas 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia w 2022 roku.

Powołane przez wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego jury w składzie: Mateusz Adamkowski,  Maciej Aleksandrowicz, Piotr Bernatowicz, Jacek Friedrich, Alicja Knast, Agnieszka Komar-Morawska, Joanna Mytkowska, Joanna Malinowska, Barbara Schabowska, Sylwia Świsłocka-Karwot, Andrzej Szczerski, Jarosław Suchan, Tomasz Wendland, Hanna Wróblewska (przewodnicząca jury), Karolina Ziębińska-Lewandowska - wystosowało następujące oświadczenie:

Po zapoznaniu się ze zgłoszonymi projektami oraz po długiej i wnikliwej dyskusji jury w jawnym dwuetapowym głosowaniu wskazało do realizacji projekt wystawy Małgorzaty Mirgi-Tas „Przeczarowując świat” zaproponowany przez kuratorów Wojciecha Szymańskiego i Joannę Warszę (godło Bacht). Jury zwróciło uwagę na niezwykle atrakcyjną wizualną formę (otwierającą pawilon na szeroką publiczność) połączoną z oryginalną i przemyślaną konstrukcją ideową „proponującą nową narrację o nieustannej wędrówce obrazów i wzajemnych wpływów pomiędzy kulturą romską, polską a europejską”. W twórczy sposób doświadczenie osobiste artystki i lokalne historie splatają się tu m.in. z tradycją renesansowego malarstwa ściennego zaś prywatna ikonografia łączy się z symboliką i alegorią sprzed stuleci.

Jako rezerwowy wybrano projekt Teresy Murak „Velma” kuratorowany przez Łukasza Rondudę i Łukasza Mojsaka i złożony pod godłem TM.

Do końca października 2021 na stronie https://labiennale.art.pl/konkurs/2022-2/ opublikowane zostaną wszystkie 33 dopuszczone do konkursu projekty.

Wystawy w Pawilonie Polskim na La Biennale di Venezia

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki od lat jest organizatorem wystaw w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji wybieranych w drodze otwartego konkursu oraz opiekunem budynku. Dyrektor galerii pełni funkcję komisarza pawilonu.

Polska posiada własny pawilon ekspozycyjny, który znajduje się w Giardini della Biennale— jednym z dwóch głównych terenów ekspozycyjnych biennale.

Udział Polski w 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji finansuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

59. Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia

59. Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia odbędzie się w dniach 23 kwietnia – 27 listopada 2022. Kuratorką generalną jest Cecilia Alemani, a tematem przewodnim: Mleko snów.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}