W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poznaliśmy zwycięzców 14. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2020

14.09.2021

„Przeszłość jest dzisiaj” – powiedział kiedyś Cyprian Kamil Norwid. Ale żeby to dziś było lepsze, spełniło nasze oczekiwania, potrafiło sprostać wyzwaniom współczesności, to przeszłość wciąż musi być przypominana, musi być żywa, a także musi być instytucjonalizowana. Dlatego jest naszą wspólną dumą moment, kiedy mówimy o instytucjach, które instytucjonalizują przeszłość w sposób mądry, sensowny, potrzebny i oczekiwany” - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas gali wręczenia nagród w Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020. Zwycięskie projekty 14. edycji to: wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”, obchody Roku Jana Kowalewskiego oraz uruchomienie edukacyjnego portalu Polska Biblioteka.

Poznaliśmy zwycięzców 14. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2020, fot. Danuta Matloch

Wydarzenie Historyczne Roku to 14 lat akcji, która promuje historię przez połączenie wiedzy eksperckiej z wiedzą czy też świadomością publiczną, społeczną, bo swoje głosy w tym plebiscycie oddają też internauci – poinformował minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił wagę przeszłości, ale i teraźniejszości.

Aby to „dziś” było lepsze, obecnie budujemy, współprowadzimy czy też zmieniamy oblicza ponad 200 instytucji muzealnych w Polsce na czele z budową gmachu siedziby domu dla Muzeum Historii Polski. To największa inwestycja instytucjonalna, którą obecnie realizujemy. Może za rok, a już na pewno za dwa, Wydarzenie Historyczne Roku będzie mogło zmienić swoją siedzibę. Akcja, która jest instytucją, odbędzie się wreszcie w domu Muzeum Historii Polski, które powstaje na warszawskiej Cytadeli – zakończył prof. Gliński.

Zwycięzcy Plebiscytu

W kategorii WYSTAWA pierwsze miejsce zajęły „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”. Wystawę stałą w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej zrealizowało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycja ulokowana w pięciu zabytkowych drewnianych domach opowiada historię wielokulturowej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na tle zdarzeń historycznych i społecznych XIX i XX wieku. Obok rekonstrukcji wnętrz mieszkalnych i zakładów rzemieślniczych, w każdym z domów znajdują się pokoje kontekstu, które osadzają mikrohistorię i jej bohaterów w realiach epoki.

Zwycięski projekt w kategorii WYDARZENIE to Obchody Roku Jana Kowalewskiego zorganizowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi. Ustanowienie przez Senat RP Roku Jana Kowalewskiego stało się impulsem do zrealizowania w rodzinnym mieście wybitnego kryptologa ciągu wydarzeń okolicznościowych. Powstały filmy edukacyjne, słuchowisko „Zagadka Jana K.”, wystawa „Szyfry wojny. Jan Kowalewski – nieznany bohater 1920 roku”, otwarto Pokój Zagadek. Zwieńczeniem obchodów było odsłonięcie muralu poświęconego człowiekowi, który wsławił się złamaniem sowieckich szyfrów.

W kategorii EDUKACJA miano zwycięskiego projektu otrzymał portal Polska Biblioteka Muzyczna przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Serwis udostępnia zdigitalizowane materiały nutowe utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych, dzieła od średniowiecza po współczesność reprezentujące różne style i gatunki oraz materiały ikonograficzne pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Na portalu www.polskabibliotekamuzyczna.pl zamieszczonych jest blisko 10 tys. obiektów cyfrowych.

W 14. edycji konkursu WHR Muzeum Historii Polski zdecydowało się przyznać własną NAGRODĘ SPECJALNĄ projektowi realizowanemu w mniejszej skali niż przedsięwzięcia zwykle nagradzane w wymienionych wyżej trzech kategoriach. Projekt „Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek” został zgłoszony w kategorii EDUKACJA przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. Dzięki animacjom oglądający mogą przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało w Sosnowcu życie ponad sto lat temu. Zadbano także o szeroką dostępność filmów − przygotowane materiały są przetłumaczone na polski język migowy (PJM), mają napisy oraz audiodeskrypcję. Animacje pokazują dzieje trzech zabytków: fabryki Schoenów, Zamku Sieleckiego, Teatru Zagłębia, oraz głównej ulicy miasta – 3 Maja.

O Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku

Celem plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Konkurs angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia.

W tym roku zostało zgłoszonych ok. 200 projektów, z kraju i zagranicy; duża część z nich realizowana była w formie online. Najwięcej projektów zgłoszono w kategorii Wydarzenie. Oprócz zwycięskich projektów, do II etapu zakwalifikowane zostały również następujące przedsięwzięcia:

Kategoria WYDARZENIE

  • Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)
  • „Lista Ładosia” (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)
  • Obchody 100-lecia II Powstania Śląskiego (Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach)
  • Otwarcie wystaw stałych w zmodernizowanych wnętrzach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej (Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej)

Kategoria WYSTAWA

  • Otwarcie ekspozycji głównej Mt 5,14 (Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
  • Wystawa stała „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867−1935” (Muzeum Józefa Piłsudskiego
    w Sulejówku)
  • Wystawa stała „Skrzydła i ludzie XX wieku” (Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)
  • „Zawołani po imieniu” (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)

Kategoria EDUKACJA

  • Bitwa Warszawska 1920 – internetowy serwis specjalny Polskiego Radia (Polskie Radio, Biuro Programu „Niepodległa”)
  • JP2 online  – największa baza wiedzy o Janie Pawle II (Centrum Myśli Jana Pawła II)
  • „Hetman” – wystawa i film (Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
  • „The Crown – Korona Rzeczpospolitej” – gra przeglądarkowa typu MMORPG (Fundacja Książąt Lubomirskich)

Filmowa prezentacja laureatów dostępne jest na kanale YouTube Muzeum Historii Polski.

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}