W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premiera filmów z cyklu „Dzieła utracone” w Kinie Kultura

21.03.2024

W Kinie Kultura w Warszawie odbył się premierowy pokaz filmów z cyklu „Dzieła utracone”. Filmy opowiadają niezwykłą historię obiektów zaginionych z polskich muzeów w czasie wojny. Pokazowi towarzyszyło spotkanie z reżyserką Agnieszką Trzos, Janis Bobb i Robertem Wittmannem - amerykańskimi bohaterami filmu „Portret mężczyzny”, Ewą Ziembińską – kuratorką Muzeum Rzeźby w Królikarni oraz przedstawicielami MKiDN i Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

Premiera filmów z cyklu „Dzieła utracone” w Kinie Kultura, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Gratuluję wszystkim zaangażowanym w realizację cyklu filmów „Dzieła utracone”, to ważne by zwracać uwagę na ten temat. Dzieło Pabla Picassa „Gitara”, o którym opowiada jeden z prezentowanych dziś filmów, należy do nadal poszukiwanych. Mamy nadzieję, że przetrwało wojnę i uda się je odnaleźć. Jestem przekonana, że popularyzacja tematu polskich strat wojennych ułatwi proces ich odnajdywania i odzyskiwania - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Podczas projekcji w Kinie Kultura zaprezentowane zostały trzy filmy w reżyserii Agnieszki Trzos. Opowiadają one historie obiektów uznawanych za polskie straty wojenne, zaginione w czasie II wojny światowej. Widzowie w kinach studyjnych będą mogli poznać m.in. historie:

  • rzeźby „Diana” dłuta Jeana-Antoine’a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie, 
  • obrazu „Portret młodego mężczyzny w peruce” namalowanego przez Krzysztofa Lubienieckiego,
  • rysunku w technice kolażu „Gitara” Pabla Picassa, który należy do grupy ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez Polskę na całym świecie od zakończenia II wojny światowej.

Popularyzacja tematyki strat wojennych, opowiadanie historii obiektów utraconych, pokazywanie zakończonych sukcesem spraw restytucyjnych wyraźnie przyczynia się do odnajdywania i odzyskiwania kolejnych poszukiwanych zabytków. Prezentowane działa zostały odzyskane dzięki działaniom restytucyjnym ministerstwa.

Cykl filmów „Dzieła utracone” został zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2022–23. Składają się na niego cztery filmy w reżyserii Agnieszki Trzos: „Gitara”, „Diana”, „Portret mężczyzny”, „Autoportret”, trzy filmy w reżyserii Pawła Wróbla: „Walka postu z karnawałem”, „Dirk Bouts. Dyptyk”, „Salzburska kolekcja zoologiczna”, a także film w reżyserii Tomasza Jeziorskiego: „Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystusa”.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}