W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premiera wydawnictwa „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022”

23.11.2022

„392 strony pełne kolorowych map i fascynujących zestawień - to jedyny w swoim rodzaju atlas. Cieszę się, że łącząc wysiłki wybitnych polskich naukowców z funkcjonowaniem instytucji państwa polskiego mogliśmy stworzyć tak wartościową publikację” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas gali promującej nowe wydawnictwo „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022”, która odbyła się w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Egzemplarz atlasu trafi do każdego publicznego liceum i technikum w Polsce. Można go również nabyć w sklepie online Narodowego Centrum Kultury.

Premiera wydawnictwa „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022”, fot. Danuta Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, dziękując twórcom oraz wszystkim osobom, które były związane z publikacją, zwrócił uwagę, że pierwsza wersja atlasu została opracowana na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Właśnie wtedy zachęcono resort kultury do wsparcia projektu, wskazując, że dzięki temu możliwe będzie stworzenie jeszcze ciekawszej publikacji. Na prace badawcze i naukowe nad poszerzoną wersją atlasu przeznaczyliśmy 1 mln 100 tys. zł z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziś możemy prezentować efekt tej pracy – przekazał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022” pełni przede wszystkim funkcje edukacyjne, a jego celem jest dotarcie do jak najszerszego grona młodych ludzi.

Cieszę, że mogliśmy uczestniczyć w jego tworzeniu i wypełnić w ten sposób nasze obowiązki. To projekt unikalny i fascynujący. Atlas zawiera setki map oraz  analiz historyczno-polityczno-geograficznych pokazanych w bardzo atrakcyjnej formie. Myślę, że będzie stanowił zaczyn do niejednej, interesującej i poznawczo pobudzającej dyskusji czy debaty – powiedział szef resortu kultury.

Minister kultury podkreślił, że sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Niepodległa” atlas jest efektem pracy naukowców Zakładu Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Marcina Solarza. Wskazał, że pomocą w dystrybucji atlasów do publicznych szkół zajęło się Ministerstwo Edukacji i Nauki. Egzemplarze atlasu można też kupić w sklepie internetowym Narodowego Centrum Kultury.

Podczas gali promującej nowe wydawnictwo wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wraz z rektorem Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Alojzym Z. Nowakiem wręczył również nagrody i wyróżnienia w konkursie „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę” dla uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej oraz szkół średnich.


O publikacji

Publikacja „Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022” pod red. Marcina Wojciecha Solarza jest efektem projektu edukacyjnego realizowanego od 2020 roku w Zakładzie Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.Projekt został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Na 392 stronach atlasu znalazło się ponad tysiąc kolorowych map, które pozwalają prześledzić proces kształtowania się granic Polski w XX wieku, ale też tworzą całościowy obraz państwa i społeczeństwa polskiego na początku lat 20. XXI wieku. Mapy uzupełniają wykresy i diagramy.

Publikacja podejmuje tematy związane z polityką wewnętrzną i zagraniczną, historią, społeczeństwem, kulturą i gospodarką. Została ona podzielona na 8 rozdziałów: „Polska w przestrzeni i czasie”, „Granice, terytorium, pamięć”, „Rozwój”, „Państwo i polityka”, „Nazewnictwo geograficzne”, „Polacy za granicą, mniejszości w Polsce”, „Polska soft power” i „Tempus calamitatum”. Czytelnicy atlasu znajdą w nim ciekawe fakty o bilansie ostatniej dekady rozwoju ojczyzny na tle państw europejskich, poznają miejsca nawiązujące nazewnictwem do Polski i Polaków nie tylko na innych kontynentach, ale też na innych planetach, a dzięki specjalnym wykresom przeanalizują osiągnięcia wybitnych rodaków w ujęciu czasoprzestrzennym. Na kartach publikacji nie zabrakło również odniesienia do współczesnych problemów – zmian wywołanych wojną rosyjsko-ukraińską czy efektów pandemii COVID-19.

Opisy merytoryczne i mapy przygotowano po polsku i po angielsku. Dodatkowo, dzięki nowoczesnym technologiom, treści posiadają wirtualne tłumaczenia na języki: francuski, niemiecki, chiński, hiszpański, ukraiński i rosyjski.Atlasowi towarzyszą m.in. scenariusze lekcji dostępne na stronie atlas2022.uw.edu.pl.


Konkurs „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę”

W ramach projektu „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym. Perspektywa 2022”został zorganizowany konkurs dla uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych, szkół średnich, a także młodzieży działającej w harcerstwie, szkolnych kołach naukowych lub zajęciach przy domach kultury.

Konkurs „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę”obejmował zaplanowanie trwającej 45 minut wycieczki po najbliższej okolicyswojej szkoły lub siedziby gminy czy powiatu, skupiającej się na elementach przestrzeni publicznej – w szczególności związanych z nazwami ulic, pomnikami, dziełami architektury czy elementami układu urbanistycznego. W jego ramach uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie mapy z trasą wycieczkii opisem obiektów, a następnie przejście zaplanowanej trasy i wykonanie zdjęć. Końcowym etapem było zrobienie posteru – plakatu ztytułem, opisem tematu, mapą z trasą, opisami odwiedzonych obiektów i zdjęciami. Prace mogły być wykonywane samodzielnie lub w dwuosobowych zespołach. Nad każdym zgłaszanym projektem czuwał nauczyciel lub opiekun merytoryczny. 

Do Komisji spłynęło łącznie 85 zgłoszeń. Przyznano nagrody główne dla 3 najlepszych prac oraz 10 wyróżnień dla prac, które odznaczały się bardzo wysoką wartością merytoryczno-estetyczną. Najlepsze prace zostaną opublikowane na stronie internetowej atlas2022.uw.edu.pl oraz na profilu „Geograficzno-polityczny atlas Polski” na Facebooku

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}