W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prof. Piotr Gliński otworzył konferencję poświęconą uniwersytetom ludowym

10.06.2022

„Uniwersytety ludowe to wielki dorobek, wspaniały typ instytucji, która łączy wiele bardzo ważnych dla nas wszystkich elementów – oddolność, inicjatywę, znajomość lokalności, połączenie z refleksją aksjologiczną wyższego rzędu. Jest to na tyle cenne, że jako państwo polskie wspieramy te działania” - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia konferencji „Uniwersytety ludowe wobec wyzwań współczesności.

Prof. Piotr Gliński otworzył konferencję poświęconą uniwersytetom ludowym, fot. PAP/Piotr Nowak

Szef resortu kultury wskazał, że inicjatywy lokalne mają ogromne znaczenie dla budowania demokracji.

Musimy być jeszcze w większym stopniu dojrzałymi gospodarzami naszych lokalności. (…) My z punktu widzenia politycznego nie boimy się tego, że coś powstaje oddolnie i się rozwija, ponieważ wierzymy, że wtedy refleksja na temat spraw publicznych jest bardziej dojrzała i mądrzejsza, niż gdy nie ma możliwości oddolnego rozwoju, debaty, rozmowy. Mamy zaufanie do gospodarzy naszych społeczności lokalnych i do rozwoju demokracji, także poprzez samoorganizację oddolną, a szczególny profil mają w sobie uniwersytety ludowe – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wicepremier przypomniał, że siłę społeczeństwa obywatelskiego obserwowaliśmy w ciągu kilku ostatnich miesięcy, kiedy w obliczu tragedii wojny na Ukrainie i napływu fali uchodźców społeczeństwo i państwo polskie poradziły sobie z wszelkimi przeciwnościami.

To jest imponujące doświadczenie, które będzie jeszcze długo – mam nadzieję – rzutowało na naszą tożsamość i samorefleksję. I w tym wielkim dziele od samego początku uczestniczyły organizacje pozarządowe – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wicepremier zadeklarował potrzebę dalszego rozwijania programu, na który obecnie przeznaczone jest niecałe 10 mln zł rocznie.

Myślę, że więcej środków publicznych powinno być przeznaczane na te cele, ale też krok po kroku, bo w tej chwili budujemy nowe instytucje. 2/3 polskich uniwersytetów ludowych, które funkcjonują w tym programie, to są nowe instytucje, więc jest to dość duży obszar. Ale jednocześnie jest to materia, która musi się rozwijać, kształtować – zaznaczył minister kultury.

Odnosząc się do przyszłości uniwersytetów ludowych w Polsce i wyzwań, jakie przed nimi stoją wicepremier wyraził nadzieje na ich dalszy, prężny rozwój.

Marzyłoby mi się, żeby za pięć lat w Polsce nie były 33, a 333 uniwersytety ludowe. Mamy dostatecznie prężne społeczeństwo wiejskie i w każdej gminie polskiej powinien być uniwersytet ludowy. One mogą być przecież bardzo różne – to jest formuła otwarta i ciekawa, formuła łącząca pokolenia – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w działalność na rzecz uniwersytetów ludowych.

Dziękuję przede wszystkim tym, którzy pozostali wierni tej idei. To dzięki tym osobom ona przetrwała w Polsce. Gratuluję wszystkim, którzy rozpoczynają działalność w uniwersytetach ludowych i się uczą – powiedział szef MKiDN.

O konferencji

W Nowym Domu Poselskim w Warszawie odbyła się konferencja „Uniwersytety ludowe wobec wyzwań współczesności”. Wydarzenie pod honorowym patronatem marszałek Sejmu Elżbiety Witek zostało zorganizowane przez Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich, Ogólnopolską Sieć Uniwersytetów Ludowych oraz Narodowy Instytut Wolności.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}