W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Programy finansowe

Program rządowy „Kultura cyfrowa”

Program „Kultura cyfrowa” jest realizowany od 2016 roku. Strategicznym celem programu jest udostępnianie w internecie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, uwzględniające opracowanie, digitalizację i długookresową archiwizację zasobów dziedzictwa kulturowego.

Realizowane projekty powinny dotyczyć digitalizacji cennych zbiorów, m.in. takich jak: muzealia, starodruki, księgozbiory oraz inne zabytki nieruchome, a także archiwalia i zbiory filmowe, zwłaszcza, gdy dostęp do zbiorów jest utrudniony dla odbiorców.

Digitalizacja powinna być prowadzona zgodnie z wytycznymi Centrów Kompetencji do spraw digitalizacji zawartymi w Katalogach dobrych praktyk i standardach digitalizacji.

Preferowane są zadania realizowane wspólnie z partnerami, w których celu zwiększenia dostępności zasobów będą wykorzystywane już istniejące platformy/repozytoria do udostępniania zasobów.

W ramach programu możliwa jest realizacja nie tylko projektów jednorocznych, ale także wieloletnich (2 lub 3-letnich). Wartość dofinansowania, o które można się starać, wynosi od 40 do 400 tys. zł.

Podmioty uprawnione do składania wniosków do programu to:

  • samorządowe instytucje kultury (które nie są współprowadzone przez Ministra);
  • organizacje pozarządowe;
  • kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne.

Więcej informacji na stronie programów.

Programy europejskie

 

Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy

Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 jest kontynuacją Programu Polska Cyfrowa 2014-2020 i stanowi kolejny etap cyfrowej transformacji kraju. 

W ramach Priorytetu II: Zaawansowane usługi cyfrowe, przewidziano m.in.:

  • Działanie 2.1 Wysoka jakość i dostępność e-usług publicznych – w zakresie budowy i rozwoju usług cyfrowych i systemów niezbędnych do ich świadczenia, w tym procesów back-office. Beneficjenci: jednostki administracji rządowej oraz jednostki im podległe lub przez nie nadzorowane.
  • Działanie 2.2 Wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa – w zakresie rozwoju, wdrażania narzędzi zapewniających sprawne i bezpieczne działanie systemów informatycznych oraz lepszą ochronę informacji.
    Beneficjenci: jednostki administracji rządowej oraz jednostki im podległe lub przez nie nadzorowane.
  • Działanie 2.3 Cyfrowa dostępność i ponowne wykorzystanie informacji – w zakresie zwiększania otwartości i poziomu ponownego wykorzystania danych z zasobów kultury, nauki i administracji, m.in. poprzez realizację zadań w zakresie digitalizacji i udostępniania zasobów.
    Beneficjenci: jednostki administracji rządowej oraz jednostki im podległe lub przez nie nadzorowane, państwowe lub współprowadzone z MKiDN instytucje kultury, archiwa państwowe, ogólnokrajowi nadawcy radiowi i telewizyjni, instytucje tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki.
  • Działanie 2.5 Wsparcie umiejętności cyfrowych, w zakresie podnoszenia poziomu kompetencji kadr zaangażowanych w świadczenie usług, produktów lub procesów cyfrowych oraz prowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnych, których celem będzie podnoszenie świadomości publicznej na temat korzyści płynących ze stosowania technologii cyfrowych, w tym e-usług publicznych.
    Beneficjenci: jednostki administracji rządowej oraz jednostki im podległe lub przez nie nadzorowane, sądy i jednostki prokuratury.

Więcej informacji o programie, w tym naborach i kryteriach wyboru projektów na stronie FERC.

Program Cyfrowa Europa

Program Cyfrowa Europa (Digital Europe Programme) koncentruje się na cyfrowej transformacji gospodarki, przemysłu, społeczeństwa. Ma wspierać inicjatywy wykorzystujące możliwości, jakie niosą ze sobą zaawansowane technologie: m.in. obliczenia wielkiej skali, sztuczna inteligencja, a także działania z zakresu wzmacniania cyberbezpieczeństwa, czy rozwoju zaawansowanych umiejętności cyfrowych.

W ramach programu Cyfrowa Europa finansowana jest, ważna z perspektywy sektora kultury, inicjatywa – wspólna europejska przestrzeń danych na potrzeby dziedzictwa kulturowego (Data Space for Cultural Heritage), która ma wspierać cyfrową transformację europejskiego sektora kultury, umożliwiać instytucjom dziedzictwa kulturowego udostępnianie zdigitalizowanych treści (w tym w formacie 3D) wraz z wysokiej jakości metadanymi oraz promować ponowne wykorzystanie zdigitalizowanych zasobów wśród różnych odbiorców.

W ramach programu międzynarodowe konsorcja mogą ubiegać się o środki m.in. na projekty rozwijające wspólną europejską przestrzeń danych w obszarze digitalizacji zasobów kultury.

Informacje o programie i naborach można znaleźć na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego dla Programu Digital Europe działającego w strukturach Centrum Projektów Polska Cyfrowa, a także na portalu Komisji Europejskiej Funding & tenders opportunities.

Horyzont Europa

Horyzont Europa (Horizon Europe) to program ramowy Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji.W ramach Klastra 2 Kultura, Kreatywność i Społeczeństwo integracyjne (Culture, Creativity and Inclusive Society) będzie możliwość pozyskania finansowania na badania i innowacje m.in. w zakresie promowania dziedzictwa kulturowego, w tym budowy europejskiej chmury współpracy na rzecz dziedzictwa kulturowego (European Collaborative Cloud for Cultural Heritage) – inicjatywy Unii Europejskiej na rzecz infrastruktury cyfrowej, która ma połączyć instytucje i specjalistów zajmujących się dziedzictwem kulturowym w całej UE. Chmura ma ułatwiać instytucjom dziedzictwa udostępnianie zbiorów, łączenie się i współdziałanie, m.in. w zakresie tworzenia projektów badawczych i wystawienniczych, przekazywania know-how, umiejętności i najlepszych praktyk.

Uprawnieni beneficjenci to: podmioty posiadające osobowość prawną – instytucje naukowe, przedsiębiorstwa, fundacje, administracja rządowa, samorządowa, organizacje międzynarodowe itp. Projektowane działania powinny być interdyscyplinarne, integracyjne, porównawcze, obejmujące wiele sektorów i krajów. 

Informacje o programie i naborach można znaleźć na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego PR Horyzont Europa działającego w strukturze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz na portalu Komisji Europejskiej Funding & tenders opportunities.

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS)

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), którego Instytucją Zarządzającą jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, to istotne narzędzie realizacji polityki energetycznej, klimatycznej i środowiskowej Polski. Dzięki środkom z tego funduszu mogą być realizowane ważne dla gospodarki i środowiska inwestycje.

Digitalizacja nie jest głównym celem programu, może być jednak elementem zadań realizowanych w ramach Priorytetu VII: Kultura, dla którego MKiDN jest Instytucją Pośredniczącą. Digitalizacja zasobów kultury będzie realizowana w VII priorytecie w zakresie wspierającym osiągnięcie celów związanych z oddziaływaniem na rozwój gospodarczy i włączenie społeczne. Możliwa jest digitalizacja zabytków ruchomych, księgozbiorów, muzealiów oraz ich udostępnienie on-line. Co jednak istotne, zgłaszane projekty oprócz działań digitalizacyjnych, muszą także zawierać obowiązkowy komponent dotyczący infrastruktury (m.in. roboty budowlane, prace konserwatorskie), który powinien stanowić główny element projektu. Inwestycje będą wspierały także procesy transformacji cyfrowej poprzez rozwój infrastruktury, zakup wyposażenia i technologii umożliwiających rozszerzenie grup odbiorców realizowanej oferty (zwiększenie dostępności kultury poprzez umożliwienie korzystania z niej grupom dotychczas wykluczonym; zwiększenie zasięgu oferty – upowszechnianie oferty on-line) oraz zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania w warunkach różnego rodzaju kryzysów (na podstawie doświadczeń związanych z wystąpieniem pandemii Covid-19).

Uprawnieni beneficjenci: państwowe instytucje kultury, instytucje kultury współprowadzone przez administrację rządową, instytucje kultury posiadające zbiory wchodzące w zakres Narodowego Zasobu Bibliotecznego, publiczne szkoły artystyczne i publiczne uczelnie artystyczne, podmioty zarządzające obiektami wpisanymi imiennie na listę UNESCO lub na listę Pomników Historii Prezydenta RP lub zarządzające obiektami posiadającymi tytuł Znak Dziedzictwa Europejskiego, a w przypadku projektów dotyczących obiektów znajdujących się w granicach wpisów obszarowych na listę UNESCO lub na listę Pomników Historii Prezydenta RP na zasadzie wyjątku beneficjentami mogą być: jednostki samorządu terytorialnego na rzecz samorządowych instytucji kultury, samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe.

Informacje o Priorytecie VII i naborach można znaleźć na stronie Serwisu Instytucji Pośredniczącej Programu Infrastruktura i Środowisko.

 

{"register":{"columns":[]}}