W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Przedmioty” i „Przekroje” – nowe galerie w Kamienicy Szołayskich, oddziale MNK

18.12.2021

„Design i architektura to sztuka bliska człowiekowi i niezbędna ludzkim wspólnotom. Dziękuję Muzeum Narodowemu w Krakowie za te niesamowite ekspozycje. To bardzo ważny krok w kierunku realizacji naszego wspólnego projektu – budowy centrum przemysłów kreatywnych” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas zwiedzania nowych wystaw w Kamienicy Szołayskich: „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku” oraz „Przekroje Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku”. Obie ekspozycje są zapowiedzią przyszłego muzeum designu i architektury, które powstanie w budynku dawnego hotelu Cracovia.

„Przedmioty” i „Przekroje” – nowe galerie w Kamienicy Szołayskich, oddziale MNK),fot. PAP/Łukasz Gągulski

W Polsce wciąż rzadkie są ekspozycje dotyczące historii designu, ale także współczesnego designu i architektury, więc bardzo dobrze, że ta część polskiej kultury znalazła swój dom, na razie tutaj w kamienicy Szołayskich, docelowo w dawnym hotelu Cracovia – wskazał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier podkreślił, że nowe ekspozycje to "krótki przegląd tego, co najbardziej cenne" w polskim designie i polskiej architekturze. Wskazał, że nowy oddział muzeum, który docelowo ma się mieścić w dawnym hotelu Cracovia, stanie się „centrum przemysłów kreatywnych”.

Muzeum Designu i Architektury ma powstać w ciągu kilku lat po remoncie i adaptacji budynku dawnego hotelu Cracovia. Będzie tam przestrzeń wystawiennicza oraz centrum edukacyjno-multimedialne dedykowane architekturze i wzornictwu.

Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku

Po raz pierwszy na wystawie stałej Muzeum Narodowe w Krakowie pokazuje najważniejsze osiągnięcia polskiego designu, doceniając jego znaczenie oraz odrębność wobec sztuk pięknych, jak i rzemiosła artystycznego. Galeria prezentuje łącznie około 350 wyjątkowych obiektów. Prezentowane są, obecnie uznawane za kultowe, przedmioty codziennego użytku, a także wybitne dzieła polskich projektantów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego wzornictwa. Zwiedzający mogą zobaczyć eksponaty z okresu od Młodej Polski, przez modernizm i awangardę w II RP oraz czasy PRL, po współczesność. Wybrane ramy czasowe pozwalają docenić osiągnięcia twórców pierwszych polskich stowarzyszeń projektantów z przełomu XIX i XX wieku (Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana, Warsztaty Krakowskie), a jednocześnie podkreślić, że kluczowe znaczenie ma dziś dla nas dorobek XX wieku oraz dekad transformacji po 1989 roku.

Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się m.in. fotel z barwnym kilimem w stylu zakopiańskim (projekt Stanisława Witkiewicza z 1902 roku),duży kredens i towarzyszące mu krzesła (projekt Ludwika Pugeta),jedyne zachowane meble z mieszkania Zofii i Tadeusza Żeleńskich (projekt Stanisława Wyspiańskiego),tkaniny batikowane, serwis „Kaprys” z Ćmielowa, dwa geometryczne siedziska z sali kinowej z 1929 roku(projekt Franciszka Seiferta), a także druki reklamowe, etykiety produktów i opakowania na słodycze.

W salach poświęconych designowi z czasów PRL znajdują się m.in. słynna meblościanka, pocztówki dźwiękowe, ceramika z Ćmielowa, fajanse z Włocławka, szkła Zbigniewa Horbowego i aparat fotograficzny Alfa. Ostatnie sale prezentują polskie wzornictwo po 1989 roku, m.in. stołki „Ribbon” Jana Lutyka i „Plopp” Oskara Zięty. Tam też znajdują się projekty dla miasta i przestrzeni publicznej - model pociągu firmy PESA, rower miejski, koszulki firmy „Pan tu nie stał” czy gra komputerowa This War of Mine autorstwa 11 bit studios.

Osobne przestrzenie przeznaczono na sztukę plakatu i modę. W sali poświęconej plakatowi można zobaczyć przykłady plakatu awangardowego i konstruktywistycznego, dzieła polskiej szkoły plakatu oraz te, powstałe po 1989 roku, które pokazują komercjalizację plakatu, a także niszowe plakaty artystyczne. Odsłona sali z modą to z kolei dwanaście kreacji kobiecych z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Są to kreacje wizytowe i balowe, utrzymane w jednolitej gamie kolorystycznej, z towarzyszącymi akcesoriami modowymi – torebkami, broszkami, kapeluszami.

Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku

Galeria została poświęcona historii i współczesności polskiej architektury. Przekrojowość prezentacji, do której nawiązuje tytuł wystawy, odnosi się zarówno do przemian historycznych czy formalnych, jak i do różnorodności funkcjonalnej pokazywanych obiektów, pozwalającej dostrzec znaczenie architektury w projektowaniu różnych obszarów codzienności. Ekspozycję podzielono na sześć sekcji odpowiadających sześciu zagadnieniom: Kompozycja, Natura, Technologia, Manifest, Czas i przestrzeń oraz Koszty. Sześć przedstawionych pojęć ma pełnić funkcję drogowskazów dla publiczności w wędrówce przez dzieje architektury polskiej. Pozwalają one także poszerzyć obszar refleksji o perspektywę ponadregionalnych i ponadczasowych pytań. Wśród omawianych na wystawie problemów podjęte zostały takie zagadnienia jak: mieszkalnictwo, przestrzenie wspólne, odpowiedzialność społeczna architektury czy nowe rozwiązania urbanistyczne, czyli wciąż aktualne dla działalności architektonicznej kwestie mające istotne konsekwencje dla naszej codzienności.

Na wystawie prezentowane są makiety, fotografie oraz materiały multimedialne ukazujące wybrane czołowe realizacje architektoniczne. Pochodzą one przede wszystkim z kolekcji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. Wzbogacone zostały o wypożyczenia z innych instytucji (Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) i współcześnie działających pracowni architektonicznych (m.in. BBGK Architekci, KWK Promes, Biuro Projektów Lewicki Łatak).

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}