W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przekazaliśmy figurę personifikacji Wiary do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

23.05.2024

Odzyskana XVII-wieczna alabastrowa rzeźba przedstawiającą personifikację Wiary została przekazana w depozyt Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Figura zaginęła z kościoła pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu w latach powojennych. W 2023 r. odnalazła się w jednej z ofert zakupu przedstawionej wrocławskiemu muzeum. Dzięki działaniom resortu kultury dotychczasowa posiadaczka obiektu zdecydowała się zwrócić figurę Skarbowi Państwa.

Przekazaliśmy figurę personifikacji Wiary do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, fot. Danuta Matloch

Za każdym dziełem, które po latach udaje się odnaleźć, kryje się jakaś historia. Odkrywanie tych historii, upublicznianie ich i wyciąganie z nich wniosków jest niezwykle ważne, jest naszym zobowiązaniem. Bardzo dziękuję pracownikom Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Departamentu Restytucji Dóbr Kultury w MKiDN, którzy mieli swój udział w odkrywaniu historii tej niezwykłej rzeźby – powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska podczas uroczystości przekazania dzieła.

Figura personifikacji Wiary

Figura pochodzi z częściowo zachowanego epitafium Daniela von Anfanga Młodszego i jego żony Magdaleny z domu von Koye z kościoła pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Epitafium to jest obecnie usytuowane na filarze pomiędzy 12. a 13. kaplicą nawy północnej świątyni.

Rzeźba ukazująca personifikację Wiary zaginęła z kościoła w latach powojennych między 1945 a 1971 rokiem. Dokłada data utraty zabytku nie jest możliwa do ustalenia. Figura jest jednak widoczna na archiwalnych fotografiach przedstawiających epitafium.

Zaginiona rzeźba była zarejestrowana w bazie strat wojennych prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2023 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu otrzymało ofertę zakupu do zbiorów alabastrowej, manierystycznej rzeźby. Po przeprowadzaniu szczegółowych badań dyrektor muzeum prof. Piotr Oszczanowski ustalił, że jest to poszukiwana personifikacja Wiary z epitafium w kościele pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. W wyniku rozmów z resortem kultury dotychczasowa posiadaczka obiektu zdecydowała się zwrócić figurę Skarbowi Państwa.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest drugą, po warszawskim Muzeum Narodowym, instytucją, do której powraca coraz więcej zabytków utraconych w wyniku II wojny światowej czy powojennych kradzieży.

Działania restytucyjne MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nieustannie poszukuje dzieł sztuki utraconych z polskich kolekcji publicznych, prywatnych i kościelnych w czasie II wojny światowej, ale także skradzionych w czasach powojennych i współczesnych.

Lista polskich strat jest bardzo długa i na bieżąco aktualizowana. Dzięki niemal detektywistycznej pracy naszych specjalistów udało się odzyskać ponad 700 cennych obiektów. Wśród odzyskanych dóbr kultury znajdują się dzieła malarskie, rzeźby i zabytki rzemiosła artystycznego, manuskrypty, obiekty archeologiczne, kolekcja etnograficzna i kolekcja zoologiczna.

Obecnie resort kultury prowadzi 150 postępowań restytucyjnych w 15 krajach na całym świecie.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}